Haberler

İpek Yolu şehirleri bayrağı 2015’de Bursa’da

Font Boyutu

 14 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

İPEK YOLU ŞEHİRLERİ BAYRAĞI 2015’DE BURSA’DA
- GÜNEY KORE’NİN YEOSU KENTİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN DÜNYA 8. İPEK YOLU ŞEHİRLERİ BELEDİYE BAŞKANLARI FORUMU’NUN SONUÇ BİLDİRGESİNE GÖRE, TARİHİ İPEK YOLU ŞEHİRLERİNİN BELEDİYE BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ 2015 YILINDA BURSA’DA TOPLANACAK.

BURSA - Güney Kore’nin Yeosu kentinde gerçekleştirilen Dünya 8. İpek Yolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu’nun sonuç bildirgesine göre, tarihi ipek yolu şehirlerinin belediye başkan ve yöneticileri 2015 yılında Bursa’da toplanacak.

Dünya 8. İpek Yolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu sonuç bildirgesi açıklandı. Buna göre tarihi ipek yolu şehirlerinin belediye başkan ve yöneticileri 2015 yılında Bursa’da toplanacak. Yaklaşık 30 ülkeden 120 şehrin belediye başkanı ve vali düzeyindeki temsilcileri, Çin’den başlayıp Orta Asya’yı kat ederek Anadolu’ya ulaşan ve Bursa’da son bulan tarihi ipek yolunun günümüz modern dünyasında da önemli bir sosyal ve ekonomik ağ oluşturması için gerekli altyapıyı konuşacak. İpek yolu üzerindeki günümüz medeniyetlerinin uyumunu, karşılıklı etkileşimini ve özellikle de yeni ticaret kanallarının geliştirilmesini amaçlayan buluşmanın Bursa’da yapılacak olması, yüzyıllarca dünya ekonomisine yön veren bir sisteme yeni görevler yüklenecek olması bakımından önemli bulunuyor.

8. Dünya İpekyolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu, Ekim ayı sonunda Güney Kore’nin tarihi kenti Yeosu’da yapıldı. Toplantıya Bursa’dan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez ile Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas katıldı. Dünyanın en eski ticaret yollarından biri olan ve uzunluğu 7 bin kilometreyi bulan İpek yoluna günümüzde yeni sosyal, kültürel ve ticari işlevler yüklemek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda bir sunum yapan Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas, Bursa’nın tarihi ipek yolu üzerindeki yeriyle ilgili bilgi verdi. Elbas, sunumunda, genel olarak kent tarihini ve son dönemde tarihi miras alanında yapılan çalışmalar, Tekstil Sanayi Müzesi ve İpek Müzesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Dünyanın farklı coğrafyalarından yaklaşık 250 belediye başkanı ve kent yöneticisinin katıldığı toplantıda Bursa’nın sunumu büyük ilgi gördü.
Belediye Başkanları Forumu’nda, Bursa’nın yanı sıra 8 kent daha toplantılara ev sahipliği için aday oldu ve sunum yaptı. Aralarında dünyanın önemli tarihi şehirleri Budapeşte (Macaristan), Kotor (Karadağ), Bişkek (Kırgızistan) ve Semerkant (Özbekistan) kentlerin de bulunduğu gibi aday şehirleri değerlendiren Dünya İpekyolu Şehirleri Organizasyon Kurulu, Yeosu’daki toplantının sonuç bildirgesiyle birlikte 2015’de toplantının yapılacağı yeri de açıkladı. Buna göre, 2015 yılı Eylül/Ekim aylarında 30 kadar ülkeden 120 şehrin belediye başkanları Bursa’ya gelerek, modern ipek yolunu konuşacak.

Kararı değerlendiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi ipek yolunun önemli duraklarından biri olan Bursa’nın, modern ipek yolu projesinde de aktör kentlerden biri olması gerektiğini söyledi. Günümüz dünyasında turizm olgusunun kültür turizmine ve özellikle de kültür yollarına yöneldiğini anlatan Başkan Altepe, “Biz yıllardır bu alanlarda proje üretiyoruz, kentimizin turizm pastasından hak ettiğini alabilmesi için çalışıyoruz. Bu çabalardan biri de ipek yolu şehirlerinin Bursa’da toplanması ve tarihi güzergah üzerinde oluşturulacak günümüz kültür ve ticaret ağlarına dahil olmaktır. Bu sayede hem modern ipek yolu politikalarının belirlenmesine önemli bir katkı sağlayacağız hem de dünyanın 150 farklı şehrinden gelecek misafirlere Bursa’yı gezdirme imkanı bulmuş olacağız” dedi.

Yeosu Bildirgesi
Tarihi ipek yolunun başlangıç noktaları arasında yer alan Güney Kore’nin tarihi şehri Yeosu’da yapılan Belediye Başkanları Forumu’na dünyanın pek çok önemli kentinden temsilciler katıldı. Toplantıya UNESCO’nun yanı sıra; ABD, Rusya, Çin, Hindistan, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerin büyük önem verdiği gözlendi. Yüzyıllarca doğu ile batı arasında hem ticaret mallarının hem de kültürlerin ve inançların taşınmasına aracılık eden ipek yolunun günümüz dünyasında yeni turizm güzergahı olarak belirlenecek olması, bu oluşumdan pay almak isteyen tüm ülkeleri ve kentlerin dikkatinin buraya toplanmasına neden oldu.
Toplantıda, tarihi ipek yolunun; Kara, Hava, Deniz ve Demir yolu güzergahları üzerinde öneriler de sunuldu. Yeni İpek Yolu Üzerinde Evrensel Medeniyetlerin Uyumu üzerine sunumların yapıldığı Forumun sonuç bildirgesinde, tarihi ipek yolunun aktif bir hale getirilmesi karara bağlandı. Diğer yandan, Kara ve Deniz ipek yolu güzergahı üzerindeki şehirlerin yöneticilerinin çevreye ve iklim değişikliklerine karşı sorumlu olmaya çağrıldığı sonuç bildirgesinde; farklı ideolojilere ve politik sistemlere rağmen, kültür farklılıklarına saygı gösterilmesi, İpek Yolu Şehirler Ağı, İpek Yolu Üniversiteler Ağı, İpek Yolu Şehirleri Kültür Ağı gibi birliklerin oluşturulması ve bu ağ üzerinden kültürel, turistik, öğretici, iş ve spor alanlarında işbirlikleri yapılması, gençler arasında değişim programları düzenlenmesi gibi hükümler de bildirgede yer aldı.
Sonuç bildirgesi şu hükümlerle son buldu: “Son olarak, tüm kara ve deniz yolu şehirlerini, kendi özel İyileştirme Programlarını geliştirmeye davet ederek, vatandaşlarına sağlık ve mutluluk getirmeleri için bu program tecrübelerini “Yeni Küresel İpek Yolu’nda bulunan şehirlerle paylaşmalarını istemekteyiz.”

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 14.11.2013 | Okunma sayısı:2773

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir