Haberler

İpek hünerli ellerde sanata dönüşüyor

Font Boyutu

12 ARALIK 2017

BASIN BÜLTENİ

İPEK HÜNERLİ ELLERDE SANATA DÖNÜŞÜYOR

  • BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE YENİDEN HAYAT BULAN KIYMETLİ BURSA İPEĞİ DAĞ İLÇELERİNDE AÇILAN İPEK HALI ÜRETİM ATÖLYELERİNDE SANATLA BULUŞUYOR.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yeniden hayat bulan kıymetli Bursa İpeği dağ ilçelerinde açılan ipek halı üretim atölyelerinde sanatla buluşuyor.

Proje kapsamında bakımı yapılan kullanılmayan köy okullarında oluşturulan atölyeler üretim ile birlikte hanımların sosyal anlamda birlikteliğini sağlayan mekanlar olarak da hizmet veriyor. Muradiye İpek Fabrikası’nda yerli kozadan üretilmekte olan ipek, merkez tesis olan Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde çizilen Bursa desenlerine özgü modellenerek üreticilerle buluşturuluyor. 1 santimetrekaresinde 100 düğüm olan ve üretimi büyük bir emek isteyen ipek halılar çeşitli ebatlarda üretiliyor. Nihai ürün bazında da önemli ölçüde kalite yakalan üreticiler Bursa İpeğinin ulusal ve uluslararası pazarda yeniden yer alması adına önemli katkı sağlıyor.

Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan ve İnegöl ilçelerinde uygulanmakta olan proje kapsamında ipek halı üretiminin haricinde ipek kumaş, ipek triko ve ipek kilim de üretilerek nihai ürün olarak Bursa hediyelik eşya envanterine kazandırılıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.12.2017 | Okunma sayısı:1150

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir