Haberler

İpek böceği hayat buluyor

Font Boyutu

19 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

İPEK BÖCEĞİ HAYAT BULUYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İPEKÇİLİĞİNİN VE İPEKBÖCEĞİ EVRELERİNİN ÇOCUKLARA UYGULAMALI OLARAK ÖĞRETİLMESİ AMACIYLA GEÇTİĞİMİZ YIL MURADİYE’DEKİ 11 EYLÜL İLKOKULU’NDA PİLOT UYGULAMASI YAPILAN ‘BURSA İPEĞİ HAYAT BULUYOR’ PROJESİ, BU YIL DA YUNUS EMRE İLKOKULU’NDA HAYATA GEÇİRİLİYOR.
- ÖĞRENCİLERE EĞİTİM SETLERİNİ DAĞITAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAKANI RECEP ALTEPE, GEÇMİŞTE DÜNYA SARAYLARINI SÜSLEYEN BURSA İPEĞİNİ YENİDEN CANLANDIRMAK İÇİN ÖNCELİKLE İPEKBÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ KONUSUNDA YENİ NESLİ BİLGİLENDİRMEYİ AMAÇLADIKLARINI SÖYLEDİ.
- YILDIRIM KAYMAKAMI MEHMET AYDIN VE YUNUS EMRE İLKOKULU MÜDÜRÜ ERDAL KARATAŞ DA BURSA’NIN EN ÖNEMLİ DEĞERİNİ YENİDEN CANLANDIRMAK İÇİN VERDİĞİ MÜCADELE NEDENİYLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ipekçiliğinin ve ipekböceği evrelerinin çocuklara uygulamalı olarak öğretilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl Muradiye’deki 11 Eylül İlkokulu’nda pilot uygulaması yapılan ‘Bursa İpeği Hayat Buluyor’ projesi, bu yıl da Yunus Emre İlkokulu’nda hayata geçiriliyor. Öğrencilere eğitim setlerini dağıtan Büyükşehir Belediye Bakanı Recep Altepe, geçmişte dünya saraylarını süsleyen Bursa ipeğini yeniden canlandırmak için öncelikle ipekböceği yetiştiriciliği konusunda yeni nesli bilgilendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bursa’nın sahip olduğu tüm değerleri en iyi şekilde kullanarak dünya vitrinine taşımayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan ipekböceği ve ipek üretimini artıracak yatırımlar yaparken diğer taraftan da Bursa ipeği konusunda toplumsal bilinç oluşturmaya yönelik eğitim çalışmalarına hız verdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından ipekçiliğin ve ipekböceği evrelerinin çocuklara tanıtılması ve uygulamalı olarak öğretilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl Muradiye’deki 11 Eylül İlkokulu’nda pilot uygulaması yapılan ‘Bursa İpeği Hayat Buluyor’ projesi, alınan başarılı sonuçların ardından bu yıl da Yunus Emre İlkokulu’nda hayata geçirildi. Proje kapsamında öğrencilere ipekböceği yetiştirme seti dağıtıldı. Set içindeki ipekböceğinin nasıl yetiştirileceği ve tırtılın nasıl kozaya dönüşeceği konusunda eğitim verilen öğrenciler, 15-20 gün içerisinde oluşacak kozayı okullarına geri getirdiklerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek.

Bursa ipeği sarayları süsledi
Proje kapsamında öğrencilere ipekböceği yetiştirme seti dağıtımı nedeniyle Yunus Emre İlkokulu konferans salonunda tören düzenlendi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ve Yunus Emre İlkokulu Müdürü Erdal Karataş ile öğretmeler de katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa ipeğinin, yüzyıllar boyunca kentin markası olduğunu ancak son zamanlarda unutulmuş olan bir değer haline geldiğini belirtti. Bursa ipeğini ve ipekçiliği yeniden canlandırmayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa ipeği yüzyıllar boyu Avrupa’da dünya saraylarında yoğun rağbet gördü. Bursa ipeği, yeniden dünya markası olsun, Bursa tekrar dünya gündemine girsin. Bursa ipeği yumuşaklığı, beyazlığı ve parlaklığı ile dünyada bir numara. Bu değerimizi yeniden dünya vitrinine çıkarmak için üretim yapan fabrikaları destekliyoruz. İpekböcekçiliği yapan üreticilerimize malzeme desteği veriyoruz. Bunun yanında bu değerimizin çocuklarımız tarafından da bilinmesi için böyle bir proje başlattık. Çocukların tırtıl bulunan kutularda kozanın üretimini görerek öğrenecek. Taze dut yapraklarıyla beslenecek tırtıllar 15 – 20 günde kozalarını örecek. Kozalarını okullarına teslim eden öğrencilerimizi de çeşitli hediyelerle ödüllendireceğiz” diye konuştu.
Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ve Yunus Emre İlkokulu Müdürü Erdal Karataş da Bursa’nın en önemli değerini yeniden canlandırmak için verdiği mücadele nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti. Okul Müdürü Karataş, günün anısına Başkan Altepe, Türk Bayrağı işli bir tablo hediye etti.
Daha sonra eğitim setleri öğrencilere dağıtılırken, tırtılın nasıl besleneceği ve kozanın nasıl örüleceği konusunda da eğitim verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 19.05.2016 | Okunma sayısı:5482

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu