Haberler

İNTAM’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM YIKIMLA BAŞLADI

Font Boyutu

 31 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

İNTAM’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM YIKIMLA BAŞLADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 2006 YILINDA YAŞANAN HEYELANIN ARDINDAN GÖÇEN İNTAM BLOKLARININ BULUNDUĞU ALANDAKİ DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI, AĞIR HASARLI OLDUĞU İÇİN BOŞ DURAN 99 BLOĞUNUN YIKIMIYLA BAŞLATTI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BİRAN ÖNCE TAMAMLAMAYI HEDEFLEDİKLERİ PROJE İLE ÇEKİRGE’NİN YİNE EN PRESTİJLİ SEMT HALİNE GELECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılında yaşanan heyelanın ardından göçen İntam Bloklarının bulunduğu alandaki dönüşüm çalışmalarını, ağır hasarlı olduğu için boş duran 99 Bloğunun yıkımıyla başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, biran önce tamamlamayı hedefledikleri proje ile Çekirge’nin yine en prestijli semt haline geleceğini söyledi.

Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent haline getirmek amacıyla ulaşımdan çevreye, altyapıdan spora kadar her alanda önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, kentin en prestijli bölgelerinden Çekirge’de 2006 yılında yaşanan heyelan sebebiyle çöken İntam bloklarının bulunduğu alanla ilgili dönüşüm çalışmalarının da startını verdi. Heyelanın ardından çöken İntam 95 ve 97 Bloklarının hemen yanında bulunan ve ağır hasan gördüğü için o günden bu yana boş duran İntam 99 bloğunun yıkımına başlandı. İntam’daki hak sahiplerinin yanı sıra Çekirge halkı tarafından da merakla beklenen yıkım için düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Çekirge Mahallesi Muhtarı Mehmet Taşkeser, belediye ve il genel meclisi üyeleri, çevre mahalle muhtarları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve hak sahipleri katıldı.

Yaraya merhem olmak için çalıştık
Heyelanın yaşandığı dönemde Osmangazi Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan ve süreci ilk günden beri takip ettiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa’nın en prestijli bölgesinde 2006 yılında istinat duvarı kaydı, hem daire sakinlerinin, hem de mahallenin huzuru kaçtı. Daire sahipleri evlerini boşalttı. Biz de o zaman belediye olarak önlemlerimizi aldık. Bir hafta sonra da İntam 95 e 97 binaları çöktü. Allah’a şükür böyle bir olayı can kaybı olmadan atlattık. İlk günden beri konunun çözümü için çalışmaları başlattık ancak ilçe belediye olduğumuz için bir şey yapamadık, yetkiler Büyükşehir’deydi. Büyükşehir Belediye Başkanı olur olmaz, bu yaraya merhem olmak için tüm ekibimizle yoğun bir çalışma yaptık. Birkaç proje hazırladık ancak bunlar kabul görmedi. Sonunda arkadaşlarıma ‘beni de mal sahibi olarak düşünün ve kabul edebileceğim bir proje getirin’ dedim. Kendimi mal sahiplerinin yerine koydum. Hem belediyenin hem de hak sahiplerinin çıkarlarına en uygun projeyi sonunda hatırladık. Hak sahiplerinin yüzde 90’ı muvafakat verdi ve tapu devir işlemleri de başladı. Kalan yüzde 10’u da kamulaştırma istedi. Anlaştıklarımız oldu, bazıları için de değer tespit çalışmaları ilgili kurumlar tarafından sürüyor. Tapuların yüzde 75’i Büyükşehir’e geçince, boş olan İntam 99 bloğunda da yıkımı başlatıyoruz” diye konuştu.

Bursa’ya prestij katacak
Yıkılan binalarda Bursa’nın seçkin ailelerinin oturduğunu da hatırlatan Başkan Altepe, “Kentin en prestijli semtinden daire alan vatandaşlarımız mağdur olmaması için gereken her şey yapıldı. Yapılacak proje ile burası yine Bursa’nın en prestijli semti olacak. Hem yasal prosedürler hem de herkesin içine sinen bir proje hazırlanması amacıyla biraz zaman kaybettik ancak artık bir an önce başlayıp, projeyi tamamlamak istiyoruz. Şimdiden hem Bursa’mıza hem de hak sahiplerine hayırlı olsun” dedi.
Çekirge Mahallesi Muhtarı Mehmet Taşkeser de mahallenin en prestijli binaların bulunduğu alandaki mevcut görüntünün Bursa’ya hiç yakışmadığını hatırlatarak, “Bu konuyla ilgili başkanımızla görüştüğümde, söz verdi, ‘bu benim namus meselem’ dedi ve bugünlere geldik. Başta bu proje olmak üzere mahallemize yaptığı hizmetler nedeniyle başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Hak sahiplerinden Atilla Parlamış ise, geçmişe sünger çektiklerini belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti ve projenin bir an evvel tamamlanmasını beklediklerini söyledi.
Konuşmaların ardından İntam 99 bloğunun yıkımına başlandı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 31.01.2013 | Okunma sayısı:6986

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu