Haberler

İNTAM VE ÇEVRESİNE MODERN ÇEHRE

Font Boyutu

27 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

İNTAM VE ÇEVRESİNE MODERN ÇEHRE
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İMTAM BÖLGESİNİ MODERN BİR ÇEHREYE KAVUŞTURMAK AMACIYLA HAZIRLANAN ‘İNTAM BLOKLARI VE ÇEVRESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ’, BÖLGE SAKİNLERİNE TANITILDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve bölgeyi sağlıklı hale getirecek olan ‘İntam Blokları ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi’, bölge sakinlerine tanıtıldı.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı’ndan uzmanlar ve İntam bölgesi mülk sahipleri katıldı.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, bölgede yapılan zemin çalışmalarından ve proje süreci hakkında vatandaşlara bilgiler verdi. Büyükşehir Belediyesi’nin Çekirge Caddesi üzerinde Çekirge Meydanı ve Çelikpalas Oteli arasında kalan aksla ilgili ciddi çalışmalar yaptığına dikkat çeken Vardar, “Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü’nde oluşturulan ekipten bölgedeki çalışmalarla ilgili bilgi alabileceksiniz. Burada yapılacaklarla ilgili hazırlanan sözleşmeye sizlerin de olurunu almak istiyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın sosyal, kültürel tüm faaliyetlerinde birebir yer aldığını kaydeden Vardar, Bursa’nın en eski akslarından olan ve Çekirge Caddesi üzerindeki, Çekirge Meydanı ile Çelikpalas Oteli arasında kalan bölgenin meclis kararıyla kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak kabul edildiğini belirtti.

“Ciddi çalışmalar yapıldı”
‘İntam Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’nda I. Etap uygulama alanı olarak İntam 95, 97, 99 bloklarıyla, Baro evlerini ve Tezcan apartmanının bulunduğu parselleri kapsadığını ifade eden Vardar, “Bölgede yıkımın gerçekleştiği 23 Şubat 2006 tarihinden itibaren, zemin çalışmaları ciddi olarak irdelendi. Ne tür önlemler alınması gerektiği incelendi, Boğaziçi Üniversitesi tespitler yaptı, Büyükşehir Belediyesi zemin birimi tarafından İntam ve çevresinde sismik veriler ele alındı. Bu çalışmaların ardından İntam’ın yanı sıra Sıcaksu, Santral Garaj, Yalova Yolu kentsel dönüşüm projelerinin yatırımcılara tanıtılması amacıyla Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği ile ortaklaşa düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi organizasyonunun gerçekleştirildiğini belirtti. Alana yatırımcı çekilmesi hedeflendi” diye konuştu.

“İntam projesi bizim için bir kamu projesidir”
Bu süreçte yasal mevzuatta iyileştirmeler olduğuna da dikkati çeken Vardar, “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Büyükşehir Belediyesi arasında 1 Kasım 2010 tarihinde finans sağlamak amacıyla bir protokol imzalandı. İntam ve çevresi Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli konularından ve Başkanımızın da üzerine hassasiyetle durduğu bir konu” dedi.
İntam ve çevresi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onaylı bir değerleme şirketi ile bölgedeki gayrimenkul değerlerinin tespit edildiğini de sözlerine ekleyen Vardar, sözlerini, “İntam projesi bizim için bir kamu projesidir. Buraya gayrimenkul yatırımı olarak bakmıyoruz. Hukuk davası olmasına da sıcak bakmıyoruz. Çünkü bunun süreci uzatacağından sonuçlanmayacağını düşünüyoruz” ifadesiyle sonlandırdı.

Proje detayları
Projenin mimarı Sözüneri Mimarlık adına Ayber Yeşilyurt, proje hakkında detaylı bilgiler verdi. Yeşilyurt, projenin teknik yapısından bahsederek, “Bölgede çeşitli çalışmalar yaptık. Silüeti bozmadan, komşu binalarla bütünlüğü sağlamak adına altta otopark, zemin katta mağazalar, üstünde ofis katı ve en üstte de konutların bulunduğu iki blokluk bu yapıyı hazırladık. Eğimli bölgeden yeşil alan olarak yararlanmayı uygun bulduk” dedi.
Eğimi az ve yola yakın bölgede 2050 metrekare alan üzerine tasarlanan projeye göre, ana yapı 2 bloktan oluşuyor. Yola ve manzaraya cephesi bulunan yapının alt bazasında ofis ve mağazalar var. Kullanılabilir parsel alanı 2050 metrekare olan yapı 1704 metrekareye oturuyor ve konut alanı da 560 metrekarede yapılandırılıyor. 46 – 440 metrekare arasında değişen 10 adet mağaza bulunan yapıda, 17 – 110 metrekare arasında değişen 32 adet ofis bulunuyor. Binanın konut bölümü ise A ve B bloklardan oluşuyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 27.05.2011 | Okunma sayısı:10185

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu