Haberler

“İnsanlar ölmesin enerjimiz bitmesin”

Font Boyutu

 13 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

“İNSANLAR ÖLMESİN ENERJİMİZ BİTMESİN”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNEMLİ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNİ DAHA HAYATA GEÇİREREK, SOBA ZEHİRLENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK AMACIYLA BTSO VE BURSAGAZ İŞBİRLİĞİYLE 1000 AİLEYE KARBONMONOKSİT ALARM CİHAZI DAĞITMAYA BAŞLADI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ ATİLLA ÖDÜNÇ, ALINACAK BASİT ÖNLEMLERLE CAN KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇMENİN MÜMKÜN OLACAĞINI BELİRTEREK, BU KONUDA TOPLUMSAL OLARAK BİLİNÇLENMENİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi önemli bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirerek, soba zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla BTSO ve Bursagaz işbirliğiyle 1000 aileye karbonmonoksit alarm cihazı dağıtmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, alınacak basit önlemlerle can kayıplarının önüne geçmenin mümkün olacağını belirterek, bu konuda toplumsal olarak bilinçlenmenin önemine dikkat çekti.

Enerji Verimliliği Derneği tarafından organize edilen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursagaz ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nca desteklenen ‘İnsanlar Ölmesin Enerjimiz Bitmesin’ temalı kampanya kapsamında, mahalle muhtarlıkları tarafından belirlenen 1000 aileye karbonmonoksit alarm cihazı dağıtımına başlandı. Özellikle lodoslu havalarda yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı toplumsal bir bilinç oluşturulması amacıyla düzenlenen kampanyada ilk cihazların dağıtımı Alacahırka Mahallesi’nde başladı.

Cihazların dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, konuyu tamamen bir sosyal sorumluluk olarak ele aldıklarını belirterek, amaçlarının toplumsal bir bilinç oluşturmak olduğunu kaydetti. Isınma ihtiyacı karşılanırken, insan hayatının tehlikeye atılmaması gerektiğine dikkat çeken Ödünç, “Bu konuda İtfaiye Daire Başkanlığımız her zaman vatandaşlarımızın yanında. Çok cüzi ücretlerle uzman ekipler tarafından baca temizliği hizmeti verilirken, tüm taleplere iki gün içinde cevap veriliyor. Bu yaptığımız çalışmalarla 2011 yılında 276 olan baca gazı yangını olayı geçtiğimiz yıl 240’a kadar indi” diye konuştu.
Kampanyayı organize eden Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Mustafa Uysal da 1000 aileye karbonmonoksit alarm cihazı dağıtılacağını belirterek, bu cihazların zehirlenmeyi önlemediğini sadece ortamda karbonmonoksit gazı olduğu konusunda uyarı yaptığını hatırlattı.
Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola da, son 8 yıldır doğalgaz tesisatlarında alarm cihazını bir zorunluluk olarak istediklerini belirterek, yaz aylarında bu konuda denetimlerini artıracaklarını, tesisatlarında alarm cihazı bulunmayan abonelere gaz arzını durduracaklarını kaydetti.
Konuşmaların ardından alarm cihazları muhtarlıklar tarafından belirlenen ailelere teslim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 13.03.2014 | Okunma sayısı:1786

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir