Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Sitenizde Yayınlayın...
Haber Yayın Tarihi: 29 Kasım 2017 Saat 12:50

İnegöl için ‘temiz hava’ protokolü

29 KASIM 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

İNEGÖL İÇİN ‘TEMİZ HAVA’ PROTOKOLÜ

  • BURSA’NIN İNEGÖL İLÇESİNDE MOBİLYA ATIKLARININ YAKILMASI KAYNAKLI HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEK AMACIYLA BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İNEGÖL KAYMAKAMLIĞI, İNEGÖL BELEDİYESİ, İNEGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI, İNEGÖL MARANGOZLAR VE MOBİLYACILAR ODASI, İNEGÖL ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VE STARWOOD ORMAN ÜRÜNLERİ SAN. A.Ş. ARASINDA İMZALANAN VE SÜRESİ DOLAN PROTOKOL, 3 YILLIĞINA YENİDEN İMZALANDI.
  • ÖZELLİKLE KIŞ AYLARINDA İNEGÖL İLÇESİNDE HAVA KİRLİLİĞİNİN SINIR DEĞERLER ÜZERİNE ÇIKMASINDA EN ÖNEMLİ ETKEN MOBİLYA ATIKLARININ YAKILMASI OLURKEN, PROTOKOL KAPSAMINDA ÜCRETSİZ OLARAK ULUSAL ATIK TAŞIMA FORMU İLE TOPLANACAK OLAN MOBİLYA ATIKLARI STARWOOD ORMAN ÜRÜNLERİ SAN. A.Ş TESİSLERİNDE ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN BERTARAF EDİLECEK.
  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, ÇEVRENİN EN GÜZEL ŞEKİLDE GELECEK NESİLLERE AKTARILMASI NOKTASINDA HERKESİN BİR SORUMLULUĞU BULUNDUĞUNU BELİRTEREK, ÖZELLİKLE İNEGÖL’DEKİ HAVA KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN MOBİLYACI ESNAFI VE SANAYİCİLERDEN HASSASİYET BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
  • İNEGÖL KAYMAKAMI ALİ AKÇA DA DAHA ÖNCE KONUNUN TÜM TARAFLARI ARASINDA İMZALANAN PROTOKOLÜN SÜRESİNİN DOLMASI NEDENİYLE YENİ BİR PROTOKOL İMZALANDIĞINI HATIRLATARAK, HAVA KİRLİLİĞİNİN ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA ÇALIŞMALARA DEVAM ETTİKLERİNİ KAYDETTİ.

 

BURSA – Bursa’nın İnegöl ilçesinde mobilya atıklarının yakılması kaynaklı hava kirliliğini önlemek amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl Kaymakamlığı, İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi ve Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş. arasında imzalanan ve süresi dolan protokol, 3 yıllığına yeniden imzalandı.

Özellikle kış aylarında İnegöl ilçesinde hava kirliliğinin sınır değerler üzerine çıkmasında en önemli etken mobilya atıklarının yakılması olurken, protokol kapsamında ücretsiz olarak Ulusal Atık Taşıma Formu ile toplanacak olan mobilya atıkları Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş tesislerinde çevreye zarar vermeden bertaraf edilecek.

 

Hayata geçirdiği yatırımlarla Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, özellikle kış aylarında İnegöl’ün en önemli sorunu olan hava kirliliğinin önlenmesi için de çalışmalara devam ediyor. İnegöl’de kış aylarında yapılan denetimlerde, hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden birinin mobilya sektöründe kullanılan atık malzemelerin kontrolsüz şekilde yakılarak imha edilmesi ve bu malzemelerin konutlarda yakıt olarak kullanılması olduğu tespit edilmişti. İlçede yaşanan hava kirliliğinin çözümü noktasında harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı iki yıl önce, konunun taraflarıyla birlikte mobilya atıklarının çevre kirliliği oluşturmayacak şekilde bertarafına yönelik protokol imzalamıştı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl Kaymakamlığı, İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi ve Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş. İnegöl Şubesi arasında imzalanan protokol, süresinin dolması nedeniyle 3 yıllık olarak yeniden imzalandı.

 

Çevre için hassasiyet çağrısı

İnegöl’de hava kirliliğinin önlenmesi için büyük önem taşıyan protokol için Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Kaymakamı Ali Akça, İnegöl Belediye Başkanı                                                 

Alper Taban, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Anıl,  İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Şahin, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan ve Starwood Orman Ürünleri A.Ş. İnegöl Hamzabey Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yıldız ile bir araya geldi. Protokol imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çevrenin en güzel şekilde gelecek nesillere aktarılması noktasında herkesin bir sorumluluğu bulunduğunu belirterek, özellikle İnegöl’deki hava kirliliğinin önüne geçmek için mobilyacı esnafı ve sanayicilerden hassasiyet beklediklerini söyledi. İnegöl’ün mobilya atıklarının yoğun olarak üretildiği bir yer olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Bu atıkların doğaya zarar vermeden bertarafıyla ilgili konunun tarafları arasında imzalanan protokolün süresi bugün itibariyle sona eriyor. Şimdi biz yeni protokolle 3 yıl uzatmış olduk.  Özellikle esnaf ve sanayicimizin bu noktada çok dikkatli olması gerektiği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ciddi ağır cezai müeyyideler uygulandığını, bunların bertarafıyla alakalı lisanslı firmaya verilmesinin şart olduğunu hatırlatmak istiyorum. Çevre ve doğa bize atalarımızdan kaldı, bizim de en güzel şekilde gelecek nesillere aktarma zorunluğumuz var. Şehrimizi daha güzel hale getirmek için herkesin bir sorumluluğu var. Az çok demeden bu atıkları özellikle kış sürecinde yakarak tüketmektense kontrollü şekilde bertarafını sağlamamız gerekli” diye konuştu.

İnegöl Kaymakamı Ali Akça da daha önce konunun tüm tarafları arasında imzalanan protokolün süresinin dolması nedeniyle yeni bir protokol imzalandığını hatırlatarak, hava kirliliğinin çözümü noktasında çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

 

Denetimler artacak

Üç yıl geçerli olacak protokol kapsamında, ahşap işleme ve mobilya sektöründen kaynaklanan ve Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş. İnegöl Şubesi izin belgesi kapsamında bulunan atıklar, artık İnegöl Belediyesi tarafından toplanmayacak. Bu atıklar, ilgili mevzuat gereği ayrı olarak biriktirilerek Starwood Orman Ürünleri San. A.Ş. İnegöl Şubesi’ne bedelsiz olarak teslim edilecek. Firma da atıkları lisanslı araçlarla bedelsiz olarak toplayarak, kendi tesislerinde çevreye zarar vermeden bertaraf edecek. İlçedeki hava kirliliğinin en aza indirilmesi hedefiyle hazırlanan protokol kapsamında, atıklarını ilgili firmaya vermeyip, kontrolsüz olarak imha eden veya atıkları konutlarda yakıt olarak kullananlara ise para cezası uygulanacak. Bu kapsamında özellikle kış aylarında mobilya atıklarından kaynaklanan kirliliğe yol açan kişi ve kurumlara yönelik denetimler de artırılacak.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


24954_mobilye_201711291252.doc
Tüm Ekleri İndirOkunma Sayısı: 1704

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
sinema
hal fiyatları
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: beyazmasa@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları