Haberler

İncirli’de Erguvan-i Sohbetler

Font Boyutu

11 ARALIK 2017

BASIN BÜLTENİ

İNCİRLİ’DE ERGUVAN-İ SOHBETLER

  • ŞAİR- YAZAR MEVLANA İDRİS,  İNCİRLİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN SÖYLEŞİDE OKURLARI İLE BULUŞTU.
  • TÜRKİYE’DE ÇOCUK EDEBİYATI’NIN GELİŞİMİNE İLİŞKİN ÖNEMLİ TESPİTLERDE BULUNAN İDRİS,  MİNİKLERE SEÇİCİ OLUN TAVSİYESİNDE BULUNDU.

BURSA- Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Kültür A.Ş. tarafından Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı koordinesinde İncirli Kültür Merkezi’nde düzenlenen Erguvan-i Sohbetler söyleşi programı edebiyat ve düşün dünyasına yön veren isimleri Bursalılar ile buluşturmaya devam ediyor.

Moderatörlüğünü Gazeteci- Yazar Nihat Nasır’ın yaptığı Erguvan-i Sohbetlerin konuğu bu kez asıl mesleği avukatlık olan Şair- Yazar Mevlana İdris oldu. Çocuk edebiyatına ilişkin çok sayıda eseri bulunan İdris, aklın düşünceye ihtiyaç duyduğunu ve düşüncelerin de kitaplarda var olduğunu ifade etti. “Çocuk, göklerden gelip aramıza düşen, yalanla ve dünyayla kirlenmemiş olandır” diyen İdris, yazarken çocuklara bir şey öğretmeye değil, onlardan bir şey öğrenmeye ve onlara ulaşmaya çalışan biri olarak eserlerini kaleme aldığını belirtti. Çocuklar için edebiyatın var olduğunu ve bunu tartışmanın anlamı kalmadığına dikkat çeken İdris, minik hayranlarına seçici olun ve okuyun tavsiyesinde bulundu.

İyi olanı seçmeyi öğrenin

İdris, "Önünüzde uzun yıllar ve okunacak yüz binlerce kitap var. Doğru bir şekilde iyi kitabı seçmeyi öğrenmelisiniz. Eğer öğrenmezseniz kafanızın ve düşüncelerinizin bir çöplüğe dönüşmesi mümkün. Bu yüzden seçmeyi öğreneceksiniz. İyi kitabı, iyi müziği, iyi düşünceyi, iyi resmi, iyi filmi… Seçmeyi öğrenmeseniz dışarıdan kültür adına aldığınızı zannettiğiniz şeyler sizi farkında olmadan bir çöplüğe dönüştürür"diye konuştu.

Dersler 5, teneffüs 45 dakika olsun mu?

Program boyunca minik hayranları ile karşılıklı diyaloga da giren yazar,  söyleşiye sorularıyla renk kattı. İdris, "Şimdi size sorular soracağım. Eğer onaylamadığınız soru olursa istediğiniz kadar bağırın. Onayladıklarınızı da alkışlayın" dedi. Ardından, "Okulda dersler 5 dakika, teneffüsler 45 dakika olsa nasıl olurdu?" sorusunu yöneltti,  bütün öğrenciler alkış tutarak yanıt verdi.

Mevlana İdris söyleşi sonrası çocuklarla sohbet etti,  kitaplarını imzaladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.12.2017 | Okunma sayısı:931

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir