Haberler

“İLKLERİ BAŞARMAYI MİSYON EDİNDİK”

Font Boyutu

26 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

“İLKLERİ BAŞARMAYI MİSYON EDİNDİK”
- BÖLGESEL BELEDİYE BİRLİKLERİNE ÖNCÜLÜK EDEN MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİREREK STRATEJİK PLAN ÇALIŞMASI YAPTI
- MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, İLKLERİ BAŞARMAYI MİSYON EDİNDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

İSTANBUL - Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye’de bir ilke imza atarak Stratejik Plan çalışması yaptı. Birlik Başkanı Altepe, “İlkleri başarmayı misyon edinen Birliğimiz, bölgesel belediye birliklerine öncülük etmeye devam ediyor” diyerek, Marmara Belediyeler Birliği’nin Stratejik Plan ve Performans Programı hakkında bilgi verdi.

MBB Ortak Kurul Toplantısı ve Encümen Heyeti toplantısı, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Başkanlığında gerçekleştirildi. Pendik Green Park Hotel’de yapılan programa, MBB Encümen heyetinde bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ile çok sayıda belediye başkanı katıldı. Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan tarafından, bilgilendirme amacıyla yapılan sunumun ardından gündem maddelerine geçildi. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirilen eğitim programları ile yurtiçi ve yurtdışı teknik temas ve inceleme programları hakkında bilgi alan encümen üyeleri, Marmara Belediyeler Birliği 2010 yılı 2. Olağan meclis toplantısının gündem maddeleri hakkında görüş bildirdi.

“Bölgesel belediye birliklerine öncülük ediyoruz”
MBB’nin 35 yıllık geçmişi olduğunu hatırlatarak söze başlayan Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, birliğin çalışmaları hakkında genel bilgi verdi. Başkan Altepe, “Geniş bir bütçesi olmayan Birliğimiz, kısıtlı imkânlarına rağmen belediyelere ve belediye birliklerine öncülük etme misyonuna devam ediyor. Türkiye Belediyeler Birliği başta olmak üzere birçok kurumla ortak program düzenliyoruz. İstanbul merkezimizde ve Marmara’daki tüm bölgelerde, eğitimlere devam edeceğiz. İlkleri başarma misyonunda olan Birliğimiz, Stratejik Plan ve Performans Programlarını da yaparak, Türkiye’de belediye birlikleri alanında bir yeniliğe daha öncü oldu” diye konuştu.

“Kardeş şehircilik anlaşmaları, kâğıt üzerinde kalmasın”
Başkan Altepe’nin ardından Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) adına konuşma yapan Birlik Başkanvekili ve Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan’sa, “Marmara Belediyeler Birliği’nin bize çok büyük faydası var. Deneyimlerini bize aktardılar, biz de üyelerimize aktardık. Marmara’daki örnek çalışmaları, Kıbrıs’a taşıdık” dedi. Başkan Tatlısu, Türk Belediyelerine bir de sitemde bulunarak, “Kardeş şehir anlaşması yapılıyor fakat bu anlaşma kâğıt üzerinde kalıyor. Bu noktada Marmara Belediyeler Birliği’nden yardım istiyoruz. Marmara Belediyeler Birliği’yle olduğu gibi, Marmara’daki Büyükşehir, il ve ilçe belediyeleriyle de etkin işbirliği yapmak istiyoruz” diye konuştu.

İhtisas komisyonları da toplantı
Ortak Kurul ve Encümen Heyeti toplantılarının ardından, MBB İhtisas Komisyonu toplantıları da gerçekleştirildi. Belediye Başkanlarından ve birlik meclis üyelerinden oluşan MBB ihtisas komisyonu toplantılarında, Marmara Belediyeler Birliği tarafından yapılacak eğitim programları ve işbirliği faaliyetleri masaya yatırıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 26.10.2010 | Okunma sayısı:5400

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir