Haberler

Font Boyutu

İlk ihracat Almanya´ya

27 AĞUSTOS 2016

BASIN BÜLTENİ

İLK İHRACAT ALMANYA’YA

-          BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BURSALI MEYVE VE SEBZE ÜRETİCİLERİNİN DAHA ÇOK KAZANMASI VE İHRACATTAN ELDE EDİLECEK GELİRİN YİNE ÜRETİCİ LEHİNDE KULLANILMASI İÇİN FAALİYETE ALINAN TARIM AŞ, İLK İHRACATINI ALMANYA’YA SİYAH İNCİR GÖNDEREREK GERÇEKLEŞTİRDİ.

-          OSMANGAZİ İLÇESİNE BAĞLI KARABALÇIK KÖYÜ’NDEN BERLİN’E GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERİN PAKETLEME ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TÜRKİYE’DE İLK DEFA BİR BELEDİYENİN BÖLGESİNDE YETİŞEN TARIM ÜRÜNLERİNİN İHRACATINA BAŞLADIĞINI BELİRTEREK, MESLEKİ STANDARTLARIN SAĞLANARAK FİYATLARIN BELİRLENMESİ KONUSUNDA DÜZENLEYİCİ KURULUŞ OLMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursalı meyve ve sebze üreticilerinin daha çok kazanması ve ihracattan elde edilecek gelirin yine üretici lehinde kullanılması için faaliyete alınan Tarım AŞ, ilk ihracatını Almanya’ya siyah incir göndererek gerçekleştirdi. Osmangazi ilçesine bağlı Karabalçık Köyü’nden Berlin’e gönderilecek ürünlerin paketleme çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’de ilk defa bir belediyenin bölgesinde yetişen tarım ürünlerinin ihracatına başladığını belirterek, mesleki standartların sağlanarak fiyatların belirlenmesi konusunda düzenleyici kuruluş olmak istediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Tarım AŞ, Bursa’nın siyah incir deposu Karabalçık Köyü’nden satın aldığı siyah incirleri Almanya’ya sattı. Piyasa fiyatlarının üzerinde üreticilerden toplanan ürünler, köy meydanında kurulan depoda paketlenerek ihracata hazır hale getirildi.

Türkiye’de milat

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gelişmiş ülkelerde tarımsal ürünlerin satış ve pazarlamasının üreteci birlikleri veya kooperatifler aracılığıyla yapıldığını hatırlatarak, gerçekleştirilen ihracatla birlikte Türkiye’de buna belediyeleri de dahil ettiklerini söyledi. Türkiye’de ilk defa bir belediyenin bölgesinde yetişen tarım ürünlerinin ihracatına başladığını söyleyen Başkan Altepe, hedeflerinin Büyükşehir’in imkanlarını kullanarak üreticiye daha fazla kazandırmak ve ihracatta elde edilen geliri yine üreticiler için kullanmak olduğunu ifade etti. Bursa’da bir yandan üretime destek verirken diğer yandan pazarlamayla ilgili tüm araştırmaları eksiksiz yürüttüklerini, sadece siyah incir için başta Hollanda ve Almanya olmak üzere dünya pazarlarını didik didik ettiklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Çalışmalarımızın sonucunda Bursa Siyah İncir üreticileri Birliği’yle ilk ihracatımızı gerçekleştirmiş oluyoruz. İstiyoruz ki tarım ürünlerinin fiyatlarının belirlenmesi ve pazarlanması konusunda düzenleyici kuruluş olalım. Üreticimiz zarar görmesin. Fiyatlar daha da yükselsin ve kazanan köylümüz olsun. Onun için bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bursa Siyah İncir Üreticileri Birliği Başkanı Osman Öz ise, Başkan Altepe’nin sektör bileşenlerine sağladığı katkı nedeniyle duygulandıklarını belirtti. Yaklaşık 1 yıldır Tarım AŞ’yle yaptıkları çalışmaların sonuç verdiğini, incirin toptan alım fiyatının 1.5 TL’den 2 TL’yi çıktığını anlatan Öz, “İnşallah daha iyi olacak. Dışarıya şimdilik 5 Tır gönderiyoruz ama devamı gelecek” diye konuştu.

Karabalçık Köyü sakinlerinden İsmer Acar da, Tarım AŞ’nin kurulmasıyla birlikte köyde her bir incirin değer kazandığını, toplanarak ekonomiye dahil edildiğini vurguladı. Acar, Tarım AŞ’yi hizmete alan Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Karabalçık Köyü Muhtarı Kasım Çiçek de, Büyükşehir Belediyesi’nin el atmasıyla bölgenin en büyük geçim kaynağı olan incirin piyasa ile kalitesinin artacağına inandıklarını ifade etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 27.08.2016 | Okunma sayısı:5574

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu