Haberler

İlaçlamaya devam ediliyor

Font Boyutu

26 OCAK 2018

 

BASIN BÜLTENİ

 

İlaçlamaya devam ediliyor

- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ilaçlama faaliyetlerine kış aylarında da mevsime özgü yöntemlerle devam ediliyor.

 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ilaçlama faaliyetlerine kış aylarında da mevsime özgü yöntemlerle devam ediliyor.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü, ilaçlama faaliyetlerine kış aylarında da kesintisiz devam ediyor. Yaz dönemine hazırlık kapsamında 17 ilçede 90 adet personel, 16 kamyonet ve 26 sisleme makinası ile yaklaşık 53 bin adet irili ufaklı sivrisinek üreme noktası kış aylarında da kontrol altında tutuluyor. Sivrisinek, karasinek, hamamböceği ve benzeri haşerelerin bulunabileceği atık su kanalları, rögar, fosseptik, kullanılmayan bodrumlar ve yer altındaki benzeri oluşumlar, sıcak sisleme (biyosidal ürün uygulaması) yöntemiyle periyodik olarak ilaçlanıyor.

Bu ilaçlamalar sırasında sıhhi tesisat sistemlerinde, normalde bulunması gereken (S) borusunun, bazı konutlarda olmaması nedeniyle çok ender olarak bina içlerinden duman çıkışının görüldüğünü belirten yetkililer, bu durumda evlerin havalandırılmasının yeterli olacağını belirtti.

 

İnsan sağlığı korunuyor

Koruyucu halk sağlığı kapsamında haşereler yoluyla insanlara geçebilecek hastalıkların önüne geçmek amacıyla yürütülen çalışmalarda Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış, insan sağlığına zararı olmayan ürünler ve ekipmanlar kullanılıyor. Ayrıca kış döneminde, il merkezi ve tüm ilçelerde, sokaklar tek tek gezilerek, kullanılmayan araç lastikleri, içlerinde biriken suda sivrisinek ürememesi için toplanarak geri dönüşüm tesislerinde, ekonomiye geri kazandırılıyor.

Halkın sağlığı için vektörlerle mücadele kapsamında yaz, kış Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin aralıksız çalıştığını belirten yetkililer, bodrumlarda biriken sulardan ücretsiz sivrisinek larva ilaçlaması için (0224)7161166 numaralı telefon ile Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi verilmesini ve ayrıca bahçe ve teraslarda ağzı açık varil ve kova bırakmamaları konusunda vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 26.01.2018 | Okunma sayısı:1814

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir