Haberler

İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde Aile Akademisi

Font Boyutu

 18 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

İBRAHİM PAŞA KÜLTÜR MERKEZİ’NDE AİLE AKADEMİSİ
- “İSLAM’DA GENÇLİK” PROGRAMINA KONUK OLAN YAR.DOÇ.DR. MÜCAHİT GÜLTEKİN, KARİYERE KARŞI AMAÇ BİLİNCİNİ ANLATTI.
- KARİYER KAVRAMININ KAPİTALİST OLDUĞUNU SAVUNAN GÜLTEKİN, “KÜRESEL EFENDİLER, BİTKİLERDE OLDUĞU GİBİ, İNSAN FITRATIYLA DA OYNAMAK İSTİYORLAR” DEDİ.

BURSA- Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. ile Hanımlar Kültür Dayanışma Derneği ve Aile Akademisi tarafından “Gençlik aileye sahip çıkıyor” projesi kapsamında İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İslam’da Gençlik” programına konuk olan Aile Akademisi kurucu üyesi, Yar.Doç.Dr. Uzman Psikolojik danışman Mücahit Gültekin, “Kariyere Karşı Amaç Bilinci” konu başlığı altında yaptığı sunumda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Liberal kapitalist kültürün kariyer kavramı ile çarpıştığını söyleyen Gültekin, “Küresel efendiler, insan fıtratıyla da oynamak istiyorlar” dedi. Gençliğin aileye, ailelerin de gençliğe sahip çıkmasının toplumsal zorunluluk olduğunu dile getiren Gültekin, gençlerin, kendi değerleri ile motive olan ve içinde yaşadığı toplumu, kendi değerlerini savunarak değiştiren bir rol oynaması gerekliliğine vurgu yaptı. Yrd. Doç. Dr. Gültekin, “Toplum olarak gençliğe sahip çıkamamışız. Elin adamı gelmiş, bizim gençlerimizi organize etmiş, motive etmiş, kendi değerlerini gençlerin üzerinden topluma aşılamış. Soros, orada düzenleyecek, planlayacak bizim gençlerimiz burada buna aracı olacak. Bu, bizim üzerinde düşünüp, dert edinmemiz gereken bir konu ” diye konuştu.

Hem Musa’ya hem Firavun’a yaranmaya çalışıyoruz
Kariyer arayışının tamamen ilahi olandan arındırılmış, patronlara ve küresel efendilere hizmet eden bir kavram olarak karşımıza çıktığına vurgu yapan Gültekin, kariyer kavramının kapitalist olduğuna dikkat çekti. İmam-ı Azam’ın “Ticaret Allah için yapılır, Allah için harcanır, arada da geçim sağlanır” sözlerini hatırlatan Gültekin, “Dünyadaki kavramlar, içinde yaşadığımız toplumu organize eden düzenle, uyumlu bir şekilde gelişiyor. Bu değerleri Neoliberal kapitalist sistem temsil ediyor. Bunu iyi fark etmemiz lazım” dedi. Yrd. Doç. Dr. Gültekin, Neoliberal sistemi savunan küresel efendilerin, kendi değer yargıları ve ihtiyaçları için bitkilerde yaptıkları gibi insan fıtratıyla da oynamak istediklerini söyledi. Gültekin sözlerine şöyle devam etti: “Kariyer, hayatımızın tamamını adamamız gereken bir alan. Bugün CV modern insanın amel defteri gibi. Eğer başarılarımız çok ise amel defterimizin dolu olduğu anlaşılıyor ve değerimiz artıyor. O CV ye bakılıp bize fiyat ve değer biçiliyor. “Kariyerimiz için çok çalışmamız, sürekli biriktirmemiz lazım” düşüncesine saplanıp kalıyoruz. Hem Musa’ya hem Firavun’a yaranmaya çalışıyoruz. Böyle bir kimlik yok. Bu amaçsızlık, görgüsüzlük demek. Bu faciayı, bu dramı yaratan kendilerine hizmet ettiğimiz patronların hırsı ve bizler kariyer arayışıyla o hırsı sürekli kamçılıyoruz. Hâlbuki Peygamber efendimiz ne demişti? “Garipler mübarektir”

Depresyona sürüklüyor
Gençliğin bir amaçsızlık problemi yaşadığına dikkate çeken Gültekin, toplumdaki hırsın, aç gözlülüğün ve görgüsüzlüğün toplumu, “Kariyerimiz kimliğimizdir, kimliğimiz kariyerimizdir” sloganındaki noktaya sürüklediğine dikkat çekti. Bir kişinin psikolojik olarak rahatsız olduğunu tanımlamanın kriterlerinden birinin mesleki işlevsellik olduğuna vurgu yapan Gültekin, mesleki olarak işlevselliğin azalmasının kişiyi depresyona sürüklediğini ifade etti. Mesleki ahlakı ifade etmek için kullanılan “etik” kavramının değişebilen bir nitelendirme olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Gültekin, bu kavramın da kapitalist dünyayla ve kariyerle uyumlu olduğuna dikkat çekti. İş yerinde üretimi etkileyen unsurların etik sayılmadığını ifade eden Gültekin, bunun da ahlaki değerleri yer ve mekân bazında sınırladığını dile getirdi.
Etkinliğin başında Aile Akademisi Derneği adına söz alan Yasin Kuruçay ise, Aile Akademisi’nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Gençliğin kendi inanç değerlerinden, medeniyet değerlerinden beslenmediğini ifade eden Kuruçay, toplumun batılı değerler dizisi ekseninde dayatılan misyonerlik faaliyetlerine karşı bilinç geliştirmesinin önemine değindi. Kuruçay, “Biz Aile Akademisi olarak bizim adımıza üretilen kavramları sorguluyoruz. Bu proje, gençlik adına modernitenin 5 temel argümanına karşı, inanç ve medeniyet değerlerine dayalı 5 farklı kavramla alternatif bir dayanak getiriyor” diye konuştu. Hanımlar Kültür Dayanışma Derneği Başkan yardımcısı Hayrünisa Kökbıyık da Aile Akademisi’nin “İslam’da Gençlik” başlığı ile düzenlediği programını önemsediklerini ve böyle bir girişime destek vermekten mutluluk duyduklarını söyledi. Programın konularının özenle seçildiğini ve oldukça önemli bilgi paylaşımları içerdiğini ifade eden Kökbıyık, gençliğin aile ve toplum hayatına ilişkin sorunlarının, akademik bir dille muhataplarına anlatılmasının gelecek adına kendilerini umutlandırdığını söyledi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 18.04.2016 | Okunma sayısı:1298

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir