İdari Yapı

Huzurevi Şube Müdürlüğü

İbrahim KARAMAN (Şb.Md.)

Telefon: 0224 716 31 00

Fax: (0224) 716 31 32

E-Posta: ibrahim.karaman@bursa.bel.tr

Adres: Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Tesisleri Değirmenlikızık Mh. Huzurevi Cd. No.54/1-A 16320 Yıldırım/BURSA

Özgeçmiş

Bağlantılar

  • Bağlı Birimler
  • Huzurevi Kabul Şartları Ve Ücretler
  • Huzurevi Tarihçe
  • Sunulan Hizmetler
  • Hizmet Standartları
Sunulan Hizmetler

SUNULAN HİZMETLER

  1. Huzurevi Servis Hizmetleri,
  2. Huzurevi Organizasyonları.

 

1 - Huzurevi Genel Hizmetleri

1.1 - İdari Servis Hizmetleri:
Huzurevi Şube Müdürlüğünün hizmet süreçleriyle ilgili genel idari işler, sekretarya faaliyetleri, mali ve ayni işlerin yürütülmesi ve hizmet alınan şirketlerin işlemlerinin takibi gibi konular idari servis tarafından yürütülmektedir.

1.2 - Sağlık Servisi Hizmetleri:
Huzurevi sağlık servisinde acil tıp teknisyeni, sağlık memuru ve hemşireler vardiya sistemiyle haftanın yedi günü yirmi dört saat görev yapmaktadır. Sağlık görevlileri tansiyon ve şeker ölçümü, kişiye özel ilaç tedavilerinin uygulanması, pansuman yapılması, acil müdahaleler gibi hususlarda yaşlılarla birebir ilgilenmektedir. Belirli aralıklarla aile hekimi kuruma gelerek yaşlıların genel muayenelerini ve sağlık değerlendirmelerini yapmaktadır. Gerek görüldüğünde hastaneye sevk edilen yaşlılar burada da takip edilmekte, duruma göre tedavileri kurum içi ya da kurum dışında sağlanmaktadır. Kurumun kendine ait ambulans aracı bulunmaktadır.

Huzurevinin bazı bölümleri özel bakım gerektiren yaşlılara ayrılmış olup buradaki yaşlılara üç ana ve üç ara öğün verilmekte, kilo takipleri yapılmaktadır. Bu kısımda yer alan yaşlıların sosyal rehabilitasyonu amacıyla bulundukları katlarda oturma salonları ve güneşlenme terası oluşturulmuştur.

1.3 - Sosyal Servis Hizmetleri:
Sosyal serviste görevli meslek elemanları (sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog) huzurevine yapılan başvuruları sosyal inceleme yaparak değerlendirmekte ve yönetmelik kapsamında durumu uygun bulunan yaşlılar Belediye Encümeninin kararıyla huzurevine yerleştirilmektedir. Yaşlıların kuruma uyumu, sorunlarının saptanması ve çözüme kavuşturulması, yakın çevreyle olan sosyal ilişkilerinin düzenlenmesi ve geliştirilmesi, yetenek ve ilgilerine göre çeşitli faaliyetlere katılımlarının sağlanması, psiko-sosyal durumlarının takibi ve gerektiğinde ruh sağlığı merkezlerine yönlendirilmeleri sosyal servisin başlıca görevleri arasındadır.

1.4 - Bakım ve Temizlik Servisi Hizmetleri:
Huzurevinde yaşlıların genel bakım ve temizliği ile kullanım alanlarının hijyeni deneyimli personel ile sağlanmaktadır. Günün her saati üç vardiya şeklinde çalışan personel, yaşlıların vücut bakımlarını ve kontrolünü yaparak temiz kalmalarını sağlamakta, düzenli olarak banyolarını yaptırmaktadır. Yaşlıların tıraş ve saç bakımları için kuaför bulunmaktadır. Huzurevinde genel düzen ve tertibe, odaların ve eşyaların temiz tutulmasına son derece önem verilmektedir. Yaşlıların çamaşırlarının yıkanması, ütülenmesi ve terzi hizmetleri yapılmaktadır.

1.5 - Mutfak Servisi Hizmetleri:
Huzurevinde yaşlıların üç öğün ve ara öğünlerde beslenmeleri yaş, sağlık, günlük kalori ihtiyaçları gibi hususlar dikkate alınarak gıda mühendisi ve diyetisyen kontrolünde sağlanmaktadır. Yaşlıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı diyet menüleri (tuzsuz, şekersiz, protein diyeti vb.) uygulanmakta, diyabetli yaşlılar için ayrıca yiyeceklerin bir bölümü diyabetik olarak hazırlanmaktadır. Hijyenik koşullarda TSE ve Gıda Kodeksine uygun malzemeler sağlıklı koşullarda muhafaza edilmekte ve işlenmektedir. Yemeklerin hazırlığı ve dağıtımı bone, maske, eldiven, kolluk vb. kullanılarak yapılmaktadır. Mutfakta HACCP ve hijyen kuralları uygulanmaktadır.

1.6 - Halkla İlişkiler ve Organizasyon Servisi Hizmetleri:
Yaşlıların huzurlu ve sağlıklı zaman geçirmeleri, bulundukları ortama aidiyet duygularının gelişmesi, bireysel yeteneklerinin desteklenmesi, sosyal yaşamla olan bağlarının güçlendirilmesi ve boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmeleri için eğitsel, sanatsal, sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlere önem verilmektedir. Halkla İlişkiler ve Organizasyon Servisi tarafından yaşlılar için huzurevinde ve dışında sık sık etkinlikler yapılmakta, tabiat ve kültür gezileri düzenlenmektedir. Ziyaret amacıyla sivil toplum kuruluşlarından gelen gruplar yaşlılarla huzurevinde hoşça vakit geçirmektedirler.

1.7 - Teknik Servis Hizmetleri:
Huzurevinde bina ve asansörlerin bakımı, eşyaların tamiri, her türlü teknik arızalarının giderilmesi, elektronik cihazların ve makinaların onarımı, aydınlatmanın sağlanması gibi hizmetler;  sıhhi tesisat, elektrik, boya, mobilya tekniker ve teknisyenleri ile ustalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

2 - Huzurevi Organizasyonları

2.1 – Doğum Günü Organizasyonları:

Her ayın son haftasında,  aynı ay içerisinde doğan sakinlerimiz için kurumumuzda Orkestra Şube Müdürlüğünden bir müzik grubunun katılımıyla eğlence düzenlenir.

2.2 – Grup Oyunları ve Turnuvalar:

Sakinlerimizin hafızalarını ve bedenlerini zinde tutmak, grup olarak iyi vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla tombala, yap-boz, kızmabirader, bocce, vb. grup oyunları programlanmaktadır. Haftanın 3 günü Bocce takımını çalıştırmak üzere Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından antrenör görevlendirilmektedir.

2.3 – Huzurevi Kermes ve Yiyecek Şenliği:

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak huzurevi sakinlerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerin çalışanları ilçe belediyeleri engelli dernekleri ve hemşeri derneklerinin katılımıyla düzenlenir, elde edilen gelir huzurevleri vakfına bağış olarak aktarılır.

2.4 – Hobi Atölyesi:

BUSMEK yıllık eğitim programına Huzurevi Atölyesi de dâhil edilmektedir.

Atölyenin mesai saatleri içerisinde açık olması, sakinlerimizin kendilerine her zaman uygun bir iş bulabilmeleri, huzurevinde birçok sağlık ve sosyal problemini çözmektedir.

2.5 – Ramazan Programı:

Ramazan ayında iftar yemeklerimize kurumsal ve kişisel katkı sağlamak veya katılmak isteyenlerin talepleri değerlendirilerek programa alınır.

2.6 – Seminer ve Programlar:

Yıl içerisindeki “Belirli Gün ve Haftalar” takvimine uygun olarak, konusunda uzman kişiler kuruma davet edilerek sakinlerimizin bilgilerini tazelemeleri sağlanır.

Yeşilay Haftası, Diyabet Günü, Müzeler Haftası vd.

2.7 – Spor Dinlenme Organizasyonları:

Sakinlerimize uygun mekânlara spor, dinlenme veya eğlence gezileri organize edilmektedir. Bölgemizde oldukça iddialı olan BOCCE takımımızın şehiriçi ve şehirlerarası turnuvalara katılımı sağlanmaktadır.

2.8 – Şehiriçi Geziler:

Uygun tarihlerde refakatçi personel eşliğinde şehir içinde geziler organize edilir. Çeşitli etkinliklere katılım sağlanır. Tarihi Mekânlar, Sosyal Mekânlar, Kurum Gezileri

2.9 – Yaşlılara Saygı Haftası (18-24 Mart):

Her yıl bu tarihlerde sakinlerimizin bütün yıl atölyelerde ürettiği ürünlerin satışa sunulduğu bir sergi hazırlanır, açılışa katılanlarla farklı bir gün geçirmeleri sağlanır.

2.10 – Yurt Dışı Organizasyonlar:

Kadın ve erkek sakinlerimizden 10 ar kişilik gruplar halinde dönüşümlü olarak Umre organizasyonları gerçekleştirilir. Tüm masrafları Belediyemiz tarafından karşılanan program her yıl huzurevindeki sakinlerimizin başta sağlık başta olmak üzere disiplin, uyum gibi birçok konuda kendilerine özen göstermelerine vesile olmaktadır.

2.11 – Yurtiçi Geziler:

Huzurevi sakinlerinin talepleri doğrultusunda hava ve sosyal koşulların uygunluğuna göre günü birlik veya konaklamalı yurt içi kültür gezileri veya diğer huzurevlerini ziyaret programları organize edilir. (Konya, Çanakkale, Balıkesir, Urfa, Karadeniz vb.)

2.12 – Ziyaretçi Programları:

Ziyaret talebinde bulunan konuklarımız ile sakinlerimizin katıldığı programlar düzenlenir.