Haberler

Hüsnü Züber’in adı müze evi ile yaşayacak

Font Boyutu

14 OCAK 2015

BASIN BÜLTENİ

Hüsnü Züber’in adı müze evi ile yaşayacak
- Tarihi müze evini Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlayan Hüsnü Züber, rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

BURSA – Tarihi Müze Evi’ni Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlayan yakma dağlama (pyrogravure) sanatçısı, emekli harita mühendisi yarbay Hüsnü Züber, rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Bursa’nın Muradiye semtinde 1836 yılında Devlet konukevi olarak yapılan ve daha sonları Rus Konsolosluğu olarak hizmet veren 19. Yüzyıl Osmanlı Evi, Hüsnü Züber tarafından satın alındığı 1988 yılına kadar da konut olarak kullanılmış, restore edilerek 1992 yılında ziyarete sunulmuş ve 1993 yılında da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştı.
Tarihi köşkün odaları geleneksel Osmanlı Evi’nde olması gereken orijinal eşyalarla döşenmiş olup kapılardaki otantik kilit ve halkalar, yatak odasında bulunan orijinal dolap yüklük kapakları, tavan ve duvarlarda Osmanlı kalem işi sanatının örnekleri, baş odanın iki yanını çevreleyen sedirlerin kenarlarındaki el işi danteller, örtüler, varak yaldızlı ayna, yeşil çini bir soba, pirinç mangal, kurma camsız bir saat ve borulu gramofon gibi XIX. yüzyılın özelliklerini yansıtan eşyalar Osmanlı-Türk kültür ve medeniyetinin zenginliğini gözler önüne seriyor. Anadolu’nun zengin kültürünü ve uygarlık anlayışının hakim olduğu Hüsnü Züber Müzesi’nde, sanatçının yakma-dağlama koleksiyonu da sergileniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Bursa´nın sanatsal ve kültürel yaşamına sanatıyla ve bağışladığı eviyle büyük destek olan Hüsnü Züber´in vefatını üzüntüyle öğrendiğini belirterek, merhuma Allah´tan rahmeti yakınlarına ve ailesine başsağlığı diledi.

Hüsnü Züber kimdir?
Hüsnü Züber, 1930 İstanbul Üsküdar doğumlu, Arnavut bir babayla Yugoslav göçmeni bir annenin oğullarıdır. İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara’ya, Harbiye’ye gider. Züber, 1951’de Harp Okulu’nu bitirir, mesleği gereği Anadolu köylerini gezer ve harita mühendisi yarbayken 1971’de kendi isteğiyle emekli olur. 1988’de Bursa’da, Muradiye’de bulunan eski bir Osmanlı evini alıp restore ettirir ve bu evi 27 Aralık 1992’de ‘Hüsnü Züber evi-Yaşayan Müze’ adıyla turizme açar. 1994 yılında da, ölünceye kadar içinde yaşama koşuluyla burayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlar.
Türkiye’de Dağlama (Yakma) ‘Pyrogravure’ sanatının öncüsü olan Hüsnü Züber Türk tahta eşyası ve Türk motifleri koleksiyonu ile özüne inmiş ilk sanatçıdır. Züber 1930 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdu. Haydarpaşa Lisesi ve Harp Okulu’nu bitirinceye kadar kentten uzaklaşmadı. Sonraları, haritacılık görevi ile çeşitli Anadolu köylerini dolaştı. Köy, köylü ve Türk süslemesi onu çok etkilemiş olmalı ki bu çalışmaya yöneldi. Eserlerini yurdun değişik köşelerinden derlerken oralarda sergilemesi de sanatçının yine halka dönüşü oldu. 1960 yılında 15 tahta tabak ve kaşık ile başlayan sergisi daha sonra 450 parça Türk tahta eşyası ve 600 Türk motifli koleksiyonu şeklini aldı. Bu çalışmalarını yurtiçinde birçok ildeki kişisel sergilerinin yanı sıra 10. İstanbul Kültür Festivali, Kuşadası (Aydın) ve Foça (İzmir)’daki Fransız Tatil köyleri, İzmir Enternasyonel Fuarı, Münih Uluslararası El Sanatları Fuarı, gazetecilerin Akdeniz gezisi sürecinde gemide, Tunus, Cezayir, Palma, Barselona, Cenova, Marsilya, Napoli limanlarında, Amman(Ürdün), New Castle(İngiltere) Türk haftasında, Atatürk’ün 100. doğum yılı kutlamaları nedeniyle Köln, Hannover, Frankfurt(Almanya)´da ve Türk Tanıtma Yılı- Kanuni Sultan Süleyman Sergisi çerçevesinde New York’ta olmak üzere toplam 66 kez sergilemiştir. 1972 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı “Kaşıkçılık” konulu filmde Züber’in 250 kaşık üzerindeki Türk kumaş deseni çalışmalarına yer verildi. Sanatçı bugüne değin birçok sanat dergisi ve şiir kitabına kapak ve iç desenler yaptı. Derlediği Türk Süsleme Sanatı adlı kitap, 1971-1972 yıllarında T. İş Bankası Kültür Yayınları arasında iki kez yayımlandı. Bunun yanı sıra 1956 yılından bu yana ülkemizdeki modern akıma da kendini uyduran Züber’in grafik çalışmalarında yalınlığa kaçarken anlam kazanan elipsleri, onun kişiliği oldu ve yine Anadolu insanının ezgisini verdi, bunları da 17 kez sergiledi. Grafiklerini bir kısmını İnsancıl Çizgiler adı altında 1991 yılında Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere dört dilde yayımladı. Züber emekli harita mühendisi Yarbay olarak 1971 yılında kendi isteği ile ordudan ayrıldı. Züber, Türkiye’de Folklor Oskarı niteliği taşıyan İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü ile ödüllendirilmiş olup yaşarken yapıtlarını kendi müze evinde sunan ilk sanatçıdır.

Hüsnü Züber Evi
Bursa’nın eski semtlerinden biri olan ve adını Fatih’in babası Padişah II. Murat’tan alan Muradiye’deki Uzunyol sokağında bulunmaktadır. Muradiye Külliyesi’nin güneyinden geçen Kaplıca Caddesi’nin güneyinde yer alan, Yaşayan Müze Hüsnü Züber Evi 1836’da (H. 1252) Devlet Konukevi olarak yapılmıştır. Bir süre Rus Konsolosluğu olarak kullanılan yapı, 1877’de Üsküp’ten Bursa’ya göç eden Seyid Kahya isimli kişi tarafından satın alınmış ve konut olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla Seyid Kahya ve onun soyundan gelenlerin vefatıyla ev sahipsiz kalmıştır. 1974-1988 yılları arasında burada, evle ilgisi olmayan kişiler 14 yıl boyunca yaşamıştır. Hüsnü Züber 1988’de İstanbul’dan gelip 12 mirasçıyla anlaşıp evi satın almış ve Sedat Hakkı Eldem’in ‘Türk Evi’ adlı kitabında yer alan çizim ve fotoğraflardan yararlanarak 4 yıl süren titiz bir çalışma ile evi restore ettirmiştir. 1992 yılında ziyarete açılmıştır. 19 yy. Osmanlı evi mimarisi özelliklerini taşıyan müze ev, iki katlı bahçeli bir evdir. Türkiye’de “Pyrogravure” sanatının öncüsü olan Hüsnü Züber’in yakma-dağlama tekniği ile birleştirdiği Türk ağaç eşyaları üzerinde çeşitli Osmanlı motifleri yanında Konya, Taraklı, Korucu, Bademli ve Çan ağaç kaşıklarından oluşmuş geniş bir koleksiyon da sergilenmektedir. Hüsnü Züber Evi 1994 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştır.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 14.01.2015 | Okunma sayısı:6450

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir