Haberler

Hünkâr’a ziyaretçi akını

Font Boyutu

05 ARALIK 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

HÜNKÂR’A ZİYARETÇİ AKINI

  • BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HÜNKÂR KÖŞKÜ MÜZESİ,  KASIM AYINDA 11 BİN 617 ZİYARETÇİ AĞIRLADI.

 

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi Hünkâr Köşkü Müzesi,  Kasım ayında 11 bin 617 ziyaretçi ağırladı.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Hünkâr Köşkü Müzesine, özellikle Kasım ayında ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında 6 bin 843 kişinin ziyaret ettiği müzeyi, bu yıl 172 okul ve diğer gezi gruplarının yanı sıra bireysel ziyaretçilerle birlikte 11 bin 617 kişi gezdi.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nın çalışmalarıyla müze olarak düzenlenen Hünkâr Köşkü 2003 yılında ziyarete açıldı. Öğrenci gruplarının yanı sıra yerli ve yabancı pek çok konuğu ağırlayan ve açıldığı günden itibaren 326 bin 667 kişinin ziyaret ettiği Hünkâr Köşkü Müzesi, 173 yıllık geçmişiyle tarihe ışık tutuyor.

 

Osmanlı padişahlarından Abdülmecit adına 1844 yılında av köşkü olarak, 19 gün gibi kısa bir sürede yaptırılan Hünkâr Köşkü, daha sonra Abdülaziz ve V. Mehmet Reşat’ın yanı sıra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de Bursa’yı ziyaretlerinde konakladığı bir köşk olma özelliğini taşıyor. Fransız Ampir tarzı mimarisi, süslemeleri ve sergilenen orijinal eşyalarıyla beğeni toplayan köşk, pazartesi günleri dışında, hafta boyunca 09.30 ile 17.30 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor. Hünkâr Köşkü Müzesi’nde, Atatürk’ün odası, çalışma odası, manevi kızları Sabiha ve Ülkü’nün yatak odası, yaver odası, kabul salonu, yemek odası ve havuzlu salon ziyaret edilebiliyor. Ayrıca köşkün üst bahçe alanında “Av Köşkü’nde Avcılık” temalı dış mekân sergisi de gezilebiliyor.

 

Bursa’nın panoramik manzarasına sahip olan köşkün bahçesinde bulunan sosyal tesisler kafe ve restoran bölümleriyle, konuklarına keyifli bir mola imkânı sunuyor. Vatandaşlar, müze ile ilgili bilgiye “hunkarkosku.bursa.bel.tr” adlı web adresi ve 0 224 329 34 98-99 numaralı telefonlardan ulaşabilirler.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 05.12.2017 | Okunma sayısı:1752

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir