Haberler

HÜNKAR KÖŞKܒNE ZİYARETÇİ AKINI

Font Boyutu

 26 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

HÜNKAR KÖŞKÜ’NE ZİYARETÇİ AKINI
- BURSA’NIN ÖNEMLİ TARİHİ DEĞERLERİNDEN OLAN HÜNKAR KÖŞKÜ MÜZESİ, ‘ATATÜRK HAFTASI’NDA ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI.

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sosyal tesisleriyle birlikte vatandaşların hizmetine sunulan Hünkar Köşkü, Atatürk Haftası’nda ilköğretim öğrencilerini ağırladı.

Hünkar Köşkü, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve 10 – 16 Kasım tarihleri arasındaki ‘Atatürk Haftası’ sebebiyle ziyaretçi akınına uğradı. Kasım ayında 3 bini aşkın vatandaşı ağırlayan köşk, 166 yıllık geçmişiyle ziyaretçilerin beğenisini topluyor.
1844 yılında Padişah Abdülmecit adına 19 gün gibi kısa bir sürede av köşkü olarak inşa edilen mekanda, Osmanlı padişahlarından Abdülaziz ve V. Mehmed Reşat’ın da konakladığı biliniyor. Bursa’yı ziyaretlerinde zaman zaman bu köşkte kalan Ulu Önder Atatürk, Türkiye’nin ilk bayan pilotu ve dünyanın ilk bayan savaş pilotu unvanını taşıyan manevi kızı Sabiha Gökçen ile de 1925 yılındaki Bursa gezisinde Hünkar Köşkü’nün bahçesinde tanışarak, Gökçen’i evlat edinmiştir.
Açıldığı günden bugüne kadar yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret ettiği Hünkar Köşkü Müzesi’nde Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası, manevi kızları Sabiha ve Ülkü’nün yatak odası, kabul salonu, yemek odası ve havuzlu salon gezilebilecek mekanlar arsında yer alıyor. Ayrıca, geniş Bursa panoramasına sahip köşkün bahçesinde 2009 yılında açılan sosyal tesisler, mekanın konuklarına da güzel bir mola imkânı sunuyor. Hünkar Köşkü, pazartesi günleri hariç her gün 09.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İletişim Tel: (224) 329 34 98-99

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.11.2010 | Okunma sayısı:11811

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir