Haberler

HÜNKAR KÖŞKÜ SOSYAL TESİSLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Font Boyutu

Bursa’da tarihe tanıklık eden Hünkar Köşkü’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan sosyal tesis, muhteşem manzarası ve doğa ile iç içe mimarisiyle Bursalıların uğrak mekanlarından biri haline geldi.

Sultan Abdülmecit Han’ın 1844 yılında şehre geleceği haberinin alınması üzerine dönemin Bursa Valisi Mehmet Salih tarafından ‘Av Köşkü’ olarak 19 günde inşa edilen ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa’yı ziyaretlerinde de zaman zaman konakladığı Hünkar Köşkü, köklü tarihinin izlerini bugüne taşıyor. Ziyaretçilerine kentin muhteşem manzarası eşliğinde çaylarını yudumlayıp, Bursa’nın eşsiz güzelliklerini yaşama fırsatı sunan mekan, gerek mimari dokusu gerekse tarihi atmosferiyle ayrı bir ilgi görüyor.

 

“Bursa için büyük kazanç”

Temenyeri’nin hemen üstünde Uludağ’ın eteklerinde yer alan Hünkar Köşkü’nde, Ramazan ayı boyunca perşembe ve cuma akşamları konuklara ney ve gitar dinletisi sunuluyor. Kenti nezih bir tepeden izlemek ve huzur dolu bir akşam geçirmek isteyen Bursalılar, Hünkar Köşkü’nü halkın kullanımına sunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.

Açıldığı günden bu yana mekanın müdavimi olduklarını belirten Gülseren Bayrak ve Nazan Bayrak, uzun yıllardır bu semtte yaşadıklarını belirterek, “Hünkar Köşkü’nün sosyal tesis haline getirilmesi Bursa için büyük kazanç oldu. Hünkar Köşkü’ne sık sık çocuklarımızla ve misafirlerimizle gelip mekanın güzelliklerinden faydalanırken Bursa’nın tadını çıkarabiliyoruz. Şehrimiz, buradan çok güzel görünüyor. Bu eşsiz manzaraya karşı çayımızı içip, keyifli sohbetler ediyoruz” diye konuştular.

Tarih: 08.09.2009 | Okunma sayısı:12168

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir