Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu

Karagöz Halk Dansları Topluluğu

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
KARAGÖZ HALK DANSLARI TOPLULUĞU

Karagöz Halk Dansları Topluluğu, Bursa’da halk danslarına yönelik bilinçli oluşumların yetersizliği dikkate alınarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi adına faaliyet göstermek üzere Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı bünyesinde 1988 yılında bir repertuar topluluğu niteliğinde kuruldu.

Köklü bir  kültür geleneğine sahip kentimizde halk kültürü ile tanışık, sürekli bir nesil oluşturmak, Türkiye´nin folklorik zenginliğini ve dans kültürünü çağdaş sahneleme olanaklarından yararlanarak sunmak,  bu yolla ortak bir kent kültürü ve hemşehrilik bilincinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla oluşturulan topluluğun repertuarında Türkiye’nin hemen her yöresinden derlenen geleneksel danslar ve profesyonel sahne gösterileri yer almaktadır.

Kurulduğu günden günümüze kentimizde düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda gerçekleştirdiği gösterilerle ülkemizi başarı ile temsil eden topluluk, 1992 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, 1999 ve 2001 yılında Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen “Komple Nitelikli Halk Dansları Toplulukları Yarışması”nda “Türkiye birinciliği”ne layık görülmüş yine aynı yarışmalarda defalarca ikincilik ve üçüncülük ödülü kazanmıştır.

Ülkemizde gerçekleştirilen bir çok başarılı turnenin yanı sıra ilk olarak 1989 yılında düzenlenen bir Avrupa turnesinde ülkemizi yurt dışında temsil eden Karagöz Halk Dansları Topluluğu bugüne kadar Yugoslavya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, K.K.T.C., Bulgaristan, Yunanistan, A.B.D., Makedonya, Romanya, Çin Halk Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan, Çek Cum. gibi ülkelerde temsiller vermiş ve beğeni toplamıştır.

Bu güne değin yurt içi ve yurt dışında sayısız kez izleyicisi ile buluşan ve üstün performansı ile büyük bir başarı kazanan BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARAGÖZ HALK DANSLARI TOPLULUĞU, çalışmalarını Kenan Çelik yönetmenliğinde 80 dansçıdan oluşan kadrosu ile sürdürmektedir.

2006 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan Karagöz Halk Dansları Topluluğu, çalışmalarını Orkestra Şube Müdürlüğü bünyesinde sürdürmektedir.

src=dosyalar/resimler/hizmet/karagoz_1.jpg

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
KARAGÖZ HALK DANSLARI TOPLULUĞU
Bağlı Olduğu Makam: Orkestra Şube Müdürlüğü
Adresi: Kültürpark içi 16050 Osmangazi / BURSA
Tel: 0 224 234 49 12 
Fax: 0 224 232 12 04
E-Mail:


 
 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları