Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Türk Sanat Müziği Bölümü-Sanatsal Faaliyetler

Türk Sanat Müziği Bölümü

Sanatsal Faaliyetler
İlk olarak 1983 yılında Bursa Belediye Konservatuarı İcrâ Heyeti adı altında konserlerine başlayan koromuz, halen ayda bir olmak üzere, her sezon Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği 8 adet konser ile Bursalı sanatseverlerin huzurunda repertuarlarını sergilemektedir. Periyodik konserlerin yanında, yurt içi /yurt dışı konserler düzenleyen İcrâ Heyetimiz, çeşitli kurum-kuruluşların talepleri ile dış görev ve konser faaliyetlerini de sürdürmektedir. Bölüm olarak Almanya, Finlandiya, Yugoslavya ve K.K.T.C.’de 9 konser programı düzenlemiştir.


 

Eğitim

1985 yılından itibaren 4 yıllık plan ve programına uygun olarak, belirlenen müfredat ve hazırlanan ders kitapları ile birlikte eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir. Haftada iki gün ve 3 ayrı ders saatinde yapılan derslerin yanında cumartesi günleri Enstrüman Dersleri ile çarşamba günleri Öğrenci Korosu çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Dersler 3 ayrı periyotta olmak üzere, sabah 09.00–11.45, öğlen 14.00–16.45, akşam 19.00–21.30 saatleri arasında yapılmaktadır. Yine bu faaliyetlerin yanında Çocuk Korosu da cumartesi günleri 11.00–13.00 saatleri arasında çalışmalarını sürdürmektedir.

MÜFREDAT
Türk Sanat Müziği Bölümü’nde kullanılan müfredat kitabı, temel olarak Erdinç ÇELİKKOL’un hazırlamış olduğu, 2 cilt ve 1300 sayfadan oluşan “Türk Mûsıkîsi Bilgileri” adını taşıyan ansiklopedik kaynak eserdir. Bu eser içerisinde,
1. sınıflar için Temel Müzik Bilgileri, Nota-Solfej ve Türk Müziğine Giriş Bölümleri, Usûller,
2. sınıflar için Türk Mûsıkîsi Temel Makamlar,
3. ve 4. sınıflar için ise Temel Makamlara bağlı olarak, Salkım Makam anlayışı ile Şed ve Bileşik Makamlar gösterilmektedir.
Yukarıda belirttiğimiz kaynak kitap, 2006–2007 eğitim-öğretim yılında tekrar düzenlenip, tek cilt halinde 560 sayfalık ders kitabı haline dönüştürülmüştür.

Eğitim programı kapsamında 6 – 12 yaş, 12 – 15 yaş ve üstü öğrenciler eğitim görmekte ve bu öğrenciler eğitim yılı içerisinde konser programlarına katılmaktadır.

Enstrüman derslerinde Keman, Viyola, Kontrbas, Viyolonsel, Klasik Kemençe, Kanun, Ud, Tambur, Yaylı Tambur, Ney, Klarnet,
Ritim sazlar ( Kudüm, Daire, Def… ) eğitimi verilmektedir.

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları