Bursa Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (BUSMEK)

Bursa Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (BUSMEK)

BUSMEK; hayat boyu eğitim anlayışıyla Bursalıların pek çok alanda sanat, meslek ve beceri sahibi olmalarını sağlamak, endüstrileşmenin ihtiyacı olan kalifiye elemanlar yetiştirmek, ülkenin sanayisine katkıda bulunmak, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak, bireylerin iyi bir üretici, bilinçli bir tüketici olmalarını sağlamak, yükseköğretime öğrenci hazırlamak vb. amaçlarla 2006 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. 

BUSMEK kapsamında aşağıdaki hizmetler yürütülmektedir;

  1. Sanat ve mesleki eğitim hizmetleri,
  2. Sınavlara hazırlık kursları,
  3. Bursa ipeği yeniden hayat buluyor projesi,
  4. Sağlıklı yaşam kursları (diyetisyen ve spor hizmetleri)

1- Sanat ve Mesleki Eğitim Hizmetleri

Bu kapsamda, 8 ilçede 23 Kurs Merkezinde 250 branşta yılda ortalama 30.000 kursiyere ücretsiz olarak eğitim hizmeti verilmektedir.

2 - Eğitimi Destekleme Kursları (Üniversite Sınavlarına Hazırlık Kursları)

Liseden mezun olmuş öğrenciler için, üniversite sınavına yönelik ücretsiz eğitim hizmeti verilmektedir.

3 - Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor Projesi

Bursalı kadınların istihdama katılması ve unutulmuş mesleklerin yeniden hayat bulması amacıyla açılan ipek halı dokuma kursları sayesinde, ipek halı dokumacılığı yeniden canlandırılmaktadır.

Türkiye’de YERLİ KOZADAN YERLİ İPEK sadece Bursa’da üretilmektedir.

BUSMEK bünyesinde Osmangazi ilçesinde Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, 3 ilçe de de (Büyükorhan, Orhaneli, Keles) ipek kumaş, halı dokuma atölyeleri ile hizmet verilmektedir.

Halı Dokuma Atölyeleri:

– Orhaneli: Merkez

– Büyükorhan: Sarnıç, Kınık ve Karaağız Mahalleleri

İpek Kumaş Dokuma Atölyeleri:

– Keles: Sorgun Mahallesi

- Sağlıklı Yaşam Hizmetleri (Diyetisyen ve Spor)

Sağlıklı yaşam için yeni bir hizmeti daha hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, obeziteye bağlı gelişebilecek olan kronik hastalık risklerini en aza indirgemek, kadınların sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için, BUSMEK Mimar Sinan Sosyal Yaşam Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezinde ücretsiz diyetisyen hizmeti uygulaması başlatılmıştır.

Ücretsiz diyetisyen hizmeti ile, kadınlarımıza sağlıklı, yeterli, dengeli ve bilinçli bir biçimde beslenmeleri adına yol gösterileceği programda, beslenme konusunda da doğru bilgiler verilip yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

 

Spor kurslarıyla amacımız, bireylerin hareket kabiliyetlerinin artırılması yoluyla zihinsel ve fiziksel yönden sağlıklı bireyler yetiştirilmesine yardımcı olmaktır.

BUSMEK; kadınlara, Aerobik, Fitness ve Zumba kurslarıyla Mimar Sinan Sosyal Yaşam Merkezi, Yavuzselim Sosyal Yaşam Merkezi, Adalet Kurs Merkezi ve Mustafa Kemal Paşa Kurs Merkezlerinde ücretsiz Spor hizmeti verilmektedir.