Bursa Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (BUSMEK)

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri

Bursa Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (BUSMEK)

Hizmetin Sunulduğu Birim
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü

Hizmet Hakkında Genel Bilgiler
BUSMEK; hayat boyu eğitim anlayışıyla, Bursa’da yaşayan bireylerin pek çok alanda sanat, meslek ve beceri sahibi olmalarını sağlamak, endüstrileşmenin ihtiyacı olan kalifiye elemanlar yetiştirmek, ülkenin sanayisine katkıda bulunmak, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak, bireylerin iyi bir üretici, bilinçli bir tüketici olmalarını sağlamak, yükseköğretime öğrenci hazırlamak vb. amaçlarla 2006 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. 
Faaliyet Alanları
1- Sanat ve Mesleki Eğitim Hizmetleri
Bu kapsamda, 9 ilçede 16 Kurs Merkezinde toplamda 250 branşta yılda ortalama 30.000 kursiyere ücretsiz olarak eğitim hizmeti verilmektedir.
2 - Eğitimi Destekleme Kursları (Üniversite Sınavlarına Hazırlık Kursları)
Liseden mezun olmuş öğrenciler için, üniversite sınavına yönelik ücretsiz eğitim hizmeti verilmektedir. 3 ilçede 4 merkezde eğitim verilmektedir. 
3 - Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor Projesi
Bursalı kadınların istihdama katılması ve unutulmuş mesleklerin yeniden hayat bulması amacıyla açılan ipek halı dokuma kursları sayesinde, ipek halı dokumacılığı yeniden canlandırılmaktadır. 
BUSMEK bünyesinde Osmangazi ilçesinde Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ve 3 ilçede de (Büyükorhan, Orhaneli, Keles) ipek kumaş, halı dokuma atölyeleri ile hizmet verilmektedir.

İletişim Bilgileri
Kurs merkezleri ve branşlarla ilgili bilgilere ulaşmak ve online kayıt yaptırmak için https://busmek.bursa.bel.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Telefon : (0224) 254 30 30