04-06 Yaş Grubu Çocuk Eğitimleri (ANA KUCAĞI)

04-06 Yaş Grubu Çocuk Eğitimleri (ANA KUCAĞI)

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, insan odaklı hizmet anlayışımızın en güzel örneklerini sosyal belediyecilik alanındaki çalışmalarımızla ortaya koyuyoruz.

Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezleri’nin en temel amacı okul öncesi eğitim hizmeti alamayan çocuklara ücretsiz okul öncesi eğitim olanağı sağlamaktır. Merkezlerimizde Milli Eğitim Müfredatına uygun olarak 48-68 aylık çocuklara eğitim verilmektedir. Merkezlerimizde sabah ve öğlen olmak üzere ikili sistemde eğitim hizmeti sunulmaktadır. Her merkezimizde bir adet yemekhane bulunmaktadır. Her gün sabah grubuna kahvaltı ve öğle grubuna ikindi öğünü ücretsiz olarak verilmektedir. Her öğrencimizin çanta, kırtasiye malzemeleri ve eğitim setleri de belediyemiz tarafından karşılanmaktadır.

Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezleri 21 Eylül 2020 itibari ile 603 öğrenci ve 46 öğretmen ile eğitim vermeye başlamıştır. Gemlik, Gürsu, Yıldırım, Osmangazi, Orhangazi, Yenişehir ilçelerinde Ana Kucağı da merkezleri açılarak 13 merkezde 820 öğrenci ve 74 öğretmen ile hizmet vermektedir.

Ayrıca Bütünşehir kapsamında tüm ilçelerimizde ana kucağı merkezleri açılması için çalışmalar devam etmektedir. Planlama sonucunda ana kucağı merkez sayısı 50 merkez olması hedeflenmektedir.

Merkezlerimizde Milli Eğitim Müfredatına ek olarak ‘Şehrim Bursa’ ve ‘Değerler Eğitimi’ adında kültürel-eğitim modeli uygulanmakta ve çocuklara yaşadıkları şehrin kültürel, tarihi ve manevi değerleri de öğretilmektedir.

Hizmet veren Ana Kucağı Merkezlerimiz

 1. Hamitler Ana Kucağı Merkezi
 2. Demetevler Ana Kucağı Merkezi
 3. Arabayatağı Ana Kucağı Merkezi
 4. Beyazıt Ana Kucağı Merkezi
 5. Yeşilyayla Ana Kucağı Merkezi
 6. Vakıf Ana Kucağı Merkezi
 7. Gürsu Ana Kucağı Merkezi
 8. Vatan Ana Kucağı Merkezi
 9. Orhangazi Ana Kucağı Merkezi
 10. Alacahırka Ana Kucağı Merkezi
 11. Yenişehir Ana Kucağı Merkezi
 12. Gemlik Ana Kucağı Merkezi
 13. Çınarönü Ana Kucağı Merkezi