Haberler

HİNDİSTAN BÜYÜKELÇİSİ TARİHİ DOKUYA HAYRAN KALDI

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret eden Hindistan Türkiye Büyükelçisi Raminder Singh Jassal, kenti çok beğendiğini özellikle restore edilen tarihi eserlere hayran kaldığını söyledi.

Jassal, Hindistan’dan Türkiye’ye gelecek belediye başkanlarını bu alanda inceleme yapmaları için Bursa’ya yönlendireceklerini belirtirken, Başkan Recep Altepe ise, Bursa’da hayata geçirdikleri projelerin büyük bir kısmının Türkiye’nin diğer illerine de örnek olduğunu hatırlattı.

 

Çeşitli temaslarda bulunmak için Bursa’ya gelen Hindistan Türkiye Büyükelçisi Jassal, eşiyle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tarihi belediye binasında ziyaret etti. Büyükelçi Jassal’a tarihi mirasın korunması yönündeki çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Altepe, önceki yıllarda restore çalışmalarının Kültür Bakanlığı ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını hatırlatıp, “Biz Bursa’da bir ilki gerçekleştirdik ve belediye olarak tarihi mirasa sahip çıktık. Yapılar özel şahısların da olsa farklı yöntemler kullanarak harabe halindeki bu eserleri yeniden ayağa kaldırıp, farklı işlevler kazandırarak, halkın kullanımına açtık” diye konuştu.

 

Hindistan’da da çok fazla tarihi yapı bulunduğunu ancak büyük bir bölümünün harabe halinde olduğunu dile getiren Büyükelçi Jassal, “Yeni Delhi’de birçok eski bina var ve biz onların arasında yaşıyoruz. Hiçbiri restore edilmemiş. Tarihi eserlerimizin güzel bir şekilde bize bakmasını bizler de isteriz. Bursa özellikle bu konuda örnek alınacak bir şehir. Bu nedenle Hindistan’dan Türkiye’ye gelecek olan belediye başkanlarını bu çalışmaları görmeleri için mutlaka Bursa’ya göndereceğim” dedi.

 

Tarihi eserlerle ilgili çalışmaların yanında kent dokusunun yenilenmesi ve Sukaypark gibi spor tesislerinin Türkiye’ye örnek olan projeler arasında yer aldığını hatırlatan Başkan Altepe, Büyükelçi Jassal’a bir Bursa kitabı ve günün anısına çini işlemeli plaket hediye etti. Büyükelçi Jassal da Hindistan’a davet ettiği Başkan Altepe, Hindistan’ı anlatan bir kitap hediye etti. Belediye Meclis Salonu’nu gezen Jassal, anı defterini de imzaladı.

Tarih: 08.01.2010 | Okunma sayısı:3300

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir