Haberler

Helitaksi mahsur kalan çobanlar için havalandı

Font Boyutu

 12 OCAK 2015

BASIN BÜLTENİ

HELİTAKSİ MAHSUR KALAN ÇOBANLAR İÇİN HAVALANDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YOĞUN KAR YAĞIŞI YÜZÜNDEN ULUDAĞ ETEKLERİNDEKİ YAYLADA 5 GÜNDÜR MAHSUR KALAN VE YİYECEK ERZAKLARI TÜKENEN ÇOBANLARA HELİTAKSİ İLE YARDIM ULAŞTIRDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA HER TÜRLÜ EKİP VE EKİPMANI SEFERBER ETTİKLERİNİ BELİRTEREK, YARDIM TALEBİ ÜZERİNE KARADAN ULAŞAMADIKLARI BÖLGELERE İLE HELİKOPTERLE YARDIM ULAŞTIRDIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, yoğun kar yağışı yüzünden Uludağ eteklerindeki yaylada 5 gündür mahsur kalan ve erzakları tükenen çobanlara helitaksi ile yardım ulaştırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, karla mücadele çalışmaları kapsamında her türlü ekip ve ekipmanı seferber ettiklerini belirterek, yardım talebi üzerine karadan ulaşamadıkları bölgelere ile helikopterle yardım ulaştırdıklarını söyledi.

Bu yıl ilk kez karla mücadele çalışmalarını il geneline yayan ve geniş makine parkı ile 24 saat kesintisiz yol açma çalışması yürüten Büyükşehir Belediyesi, ulaşılamayan bir nokta kalmaması için tüm imkanları seferber ediyor. Mürseller Köyü’nün Uludağ eteklerindeki yaylalarında hayvancılık yapan Mustafa Gülbak ve 3 kardeşi geçtiğimiz hafta Pazartesi günü başlayan yoğun kar nedeniyle 150 adet küçük baş hayvanıyla birlikte ahırda kar yağışının durmasını bekledi. Yoğun tipi nedeniyle yönlerini bulamayacaklarını düşünen çobanlar, köye inmeyip yağışın durmasını beklemeyi tercih etti. Ancak 4 gün boyunca devam eden kar yağışı durduğunda kar kalınlığı neredeyse 2 metreye ulaştı. Bekledikleri süre boyunca erzakları da tükenen çobanlar aç kalınca kestikleri hayvanları ve onların yemlerini yemeye başladı.

Büyükşehir’den yardım istediler
Çaresizlik için beklemeye başlayan çobanlardan Mustafa Gülbak, son çare olarak kendisinden kurbanlık aldığı için tanıdığı BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş’ı telefonla arayıp, yardım istedi. Yaptığı araştırmada bölgeye karayoluyla ulaşma imkanı olmadığını belirleyen Bektaş, konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye aktardı. Bunun üzerine başkanın talimatıyla Bursa-İstanbul arasında yolcu taşıyan helikopter ile erzak gönderme kararı verildi. Bursa’dan havalanan helikopter 4 koli halindeki erzakları çobanların mahsur kaldığı yaylaya götürmek için havalandı. BESAŞ Genel Müdürü Bektaş ve BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy’un da içinde olduğu helikopter, kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulması yüzünden inecek bir nokta bulamayınca, erzak kolileri aşağı atıldı.

Allah razı olsun
Erzakları aldıktan sonra tekrar BESAŞ Genel Müdürü Bektaş’ı yeniden telefonla arayan Mustafa Gülbak, “İlk gün kar başladığında yoğun tipi oldu. Hayvanları götürmemiz mümkün değildi. Bizde yağışın durmasını bekledik. Ama günlerce yağdı. Durduğunda ise 2 metreye ulaşmıştı. Erzak da bitti. Kestiğimiz koyunların etleriyle beslendik. Belediyeden yandım istedik ama açıkçası ilgileneceklerini sanmıyordum. Helikopteri görünce gözyaşlarımı tutamadım. Ülkemin benim gibi bir çobana nasıl sahip çıktığını gördüm. Belediyemizden, başkanımız Recep Altepe’den Allah razı olsun” diye konuştu.

Tek amacımız halkın mutluluğu
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2015 yılının oldukça bereketli geldiğini, yoğun kar yağışı sayesinde barajların dolduğunu ve yeraltı su seviyesinin de yükseldiğini söyledi. Aşırı yağışlar bir taraftan da yaşamı olumsuz etkilediğini hatırlatan Başkan Altepe, “Biz en çetin kış şartları için tüm hazırlıklarımızı yapmıştık. Her türlü ekip ve ekipmana sahibiz. Kar yağışının başladığı ilk günden itibaren tüm bölgelerde yol açma çalışmalarımız devam ediyor. Karadan ulaşamadığımız noktalara da gördüğünüz gibi helikopterimizle ulaştık. Yaylada mahsur kalan çobanlarımıza erzaklarını ulaştırdık. Bizim tek amacımız halkımız mutluluğu. Bunun için de elimizdeki tüm imkanları seferber etmeye hazırız” dedi.

(NOT: Ulaşmak isteyenler için Çoban Mustafa Gülbak’ın cep telefonu: 0535 2122437)
BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.01.2015 | Okunma sayısı:4287

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu