Haberler

Haydi Bi Çocukluk Yap

Font Boyutu

08 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

HAYDİ Bİ ÇOCUKLUK YAP
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE UÜ İNEGÖL MESLEK YÜKSEKOKULU TARAFINDAN HAZIRLANAN KÜLTÜREL VE YÖRESEL OYUNCAKLARDAN OLUŞAN ‘HAYDİ Bİ ÇOCUKLUK YAP!’ TEMALI OYUNCAK SERGİSİ, BURSA GÖÇ TARİHİ MÜZESİ’NDE AÇILDI.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) İnegöl Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan kültürel ve yöresel oyuncaklardan oluşan ‘Haydi Bi Çocukluk Yap!’ temalı oyuncak sergisi, Bursa Göç Tarihi Müzesi’nde açıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle UÜ İnegöl Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerinin hazırladığı kültürel ve yöresel oyuncaklardan oluşan ‘Haydi Bi Çocukluk Yap!’ temalı sergi, düzenlenen törenle Bursa Göç Tarihi Müzesi’nde açıldı. Doğal ahşap ve tekstil ürünlerinden yapılan ve geleneklerimizin harmanlandığı Anadolu’nun her yöresinin işlendiği oyuncaklar, çocukların beğenisine sunuldu. Ayrıca oyuncak tarihinin ele alındığı bilgilendirmeler de sergide yer alıyor. Günümüz çocuklarının sanal dünyadan uzaklaşarak zekayı, hayal gücünü, duyuları geliştiren, bedensel, ruhsal, dil ve sosyal gelişimi destekleyen oyuncuklarla buluşturmayı amaçlayan sergi, 27 Nisan Çarşamba gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muhsin Özlükurt, oyuncak sergisinin hazırlanmasında emeği geçen hocaları ve öğrencileri tebrik etti. ‘Haydi Bi Çocukluk Yap’ temasıyla oluşturulan serginin her yaştan insana hitap ettiğini söyleyen Özlükurt, “Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) İnegöl Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan sergi, öğretim görevlilerinin desteği ve öğrencilerin tasarlayıp yaptığı kültürel oyuncaklardan oluşmaktadır. Gelişimin her alanını desteklemesi açısından eğitici oyuncaklar, farklı yaş ve gelişim düzeyindeki tüm çocuklar için çok önemlidir. Teknoloji çağı çocukları olan yeni nesilleri, kültürel oyuncak, yöresel bebek, eğitici oyuncak, müzik aletleri, dolgu oyuncak ve kuklalardan oluşan oyuncak sergisiyle buluşturuyoruz. Sergiyi, öncelikle çocukların gezmesini, daha sonra ebeveynleriyle beraber gelerek nesiller arası farkı gözlemlemeleri için oyuncakların dünyasına davet ediyoruz. Öğrenciler, pazartesi hariç her gün atölye çalışmalarında kendi oyuncaklarını da yapıp oynama fırsatı bulacaktır” dedi.

UÜ Rektörü Porf. Dr. Yusuf Ulcay ise, Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni açarken ‘2’den 92’ye’ sloganını kullandıklarını belirterek, dede ve ninelerin torunlarıyla birlikte gelerek gezdiğini ifade etti. Sergilerin her zaman her yaşa hitap edecek şekilde dizayn edildiğini hatırlatan Ulcay, oyuncak dünyalarının, bilim merkezlerinin, müzelerin, tiyatroların, anne ve babayla yapılan konuşmaların da birer eğitimin parçası olduğunu anlattı. Anaokullarının çocuklara ilk formatın verildiği yerler olduğunu dile getiren Ulcay, anaokulu öğretmeni olmanın daha fazla sorumluluk taşıdığını söyledi.
UÜ İnegöl Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Gelişimi Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Uzm. Emre Bozdemir, geleceğin öğretmenlerinin kültürümüze bağlı kalmaları adına örnek sunduklarını söyledi. Her dönem 750 adet öğrencilerin oluşturduğu kültürel içerikli oyuncak hazırladıklarını belirten Bozdemir, oyuncakların kültürel ve yöresel bebekler, dolgu oyuncaklar, kuklalar, müzik aletleri ve eğitici oyuncak başlıklarında oluşturulduğunu ifade etti. Teknoloji çağı çocukları olarak yetişen yeni neslin kendi kültüründen uzak büyüdüğünü dile getiren Bozdemir, “Bu tarz çalışmaları bundan sonra müzelerde yapmaya devam edeceğiz. Çocukların geleneklerimizi yansıtan oyuncaklarla buluşturmaya devam edeceğiz. Ailelerin, çocuklarına plastik oyuncak ve bebekler almak yerine basit şekilde yapılabilen ahşap ve kültürel bebekler yapmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.
UÜ İnegöl Meslek Yüksekokulu öğrencileri, kendilerine bu fırsatı sunan Büyükşehir Belediyesi’ne, Uludağ Üniversitesi’ne ve hocalarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkanvekili Özlükurt tarafından Öğr. Gör. Uzm. Emre Bozdemir’e katkılarından ötürü hediye takdim edildi. Ardından öğrenciler hazırlanan oyuncak sergisini gezdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 08.04.2016 | Okunma sayısı:2365

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir