Haberler

“HAYATIN SENARYOSU ÇOCUKLUKTA YAZILIYOR”

Font Boyutu

 

22 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

“HAYATIN SENARYOSU ÇOCUKLUKTA YAZILIYOR”
- BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ’NİN DÜZENLENDİĞİ KONFERANSA KATILAN DOÇ.DR. AZMİ VARAN, ÇOCUKLUKTA YAŞANANLARIN TÜM YAŞAMA DAMGASINI VURDUĞUNU BELİRTEREK, ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULARI ANLATTI.
BURSA
– Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen ‘Anne- Babalığın Farkında Olmadığımız Yanları’ konulu konferansa katılan Doç.Dr. Azmi Varan, hayatın senaryosunun çocukluk döneminde yazıldığını bu nedenle de çocukluk döneminin insan hayatında büyük önem taşıdığını söyledi.
Engelliler Meclisi’nin Bursa Valiliği Kadının Statüsü Birimi ve Türk Psikologlar Derneği Bursa Şubesi işbirliğiyle düzenlendiği, ‘Anne- Babalığın Farkında Olmadığımız Yanları’ konulu konferans, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda yapıldı. Konferansa Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve Türk Psikologlar Derneği Bursa Şube Başkanı Yılmaz Gürkan da katıldı. Konferans öncesi bir konuşma yapan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa’nın büyük ve Türkiye’ye önderlik eden bir kent olduğunu hatırlatarak, Bursa Kent Konseyi olarak bu sorumluluğun bilinciyle hareket ettiklerini söyledi. Toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren çalışmaları hayata geçirdiklerini dile getiren Pala, Kent Konseyi bünyesindeki tüm meclis ve çalışma gruplarının da alanlarında örnek çalışmaları gerçekleştirdiğini bu çalışmalar sayesinde de Kent Konseyi’nin yeni bir ‘Bursa Markası’ olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.
Vali Yardımcısı Mustafa Güney ise, sosyal hizmetlerin her alanının aileyle yakından ilgili olduğunu belirterek, “Çocuk yuvalarından huzurevlerinde kadar herkes ailede yaşanan bir takım sorunlar nedeniyle devletten hizmet alıyor. Eğer tam anlamıyla sağlıklı bir aile yapımız olsa belki de Türkiye’de sosyal hizmetler kurumuna gerek bile kalmayabilir” dedi.
“Çocukluk yaşama damgasını vuruyor”
Ege Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda Klinik Psikolog olarak görev yapan Doç.Dr. Azmi Varan ise çocuklukta yaşananların tüm yaşama damgasını vurduğunu, yaşamın senaryosunun çocukluk döneminde yazıldığını söyledi. Bir bireyin nasıl arkadaşlar edineceği, nasıl bir işe sahip olacağı gibi birçok konunun çocuk dönemiyle doğrudan bağlantılı olduğunu dile getiren Varan, bu nedenle çocuk yetiştirmenin çok önemli olduğunu kaydetti. Her insanın içinde çocuk, yetişkin ve ebeveyn olmak üzere 3 farklı yan bulunduğunu ifade eden Varan, “Ebeveyn yan 0-7 yaş arasında anne ve babalarımızdan gözlediğimiz ve onlara ait olan düşünce duygu ve davranışlardır. Dolayısıyla anne baba, biz ölene kadar hep içimizde olacak. Yetişkin yan ise, akıl mantık ve sağduyu ile hareket eden yanımızdır. Çocuk yanımız ise 0-7 yaş arasındaki herhangi bir ana ait düşünce duygu ve davranışlardır. Her insanın içindeki bu üç yan, belli olaylara verilen tepkilerde kendini gösterir. Bazen çocuğumuza kızarken, aslında kendi babamızın bize kızdığı gibi sesleniriz. Bazen bir olaya tepki verirken, aynı çocukluğumuzda olduğu gibi birine küsebiliriz” diye konuştu.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konferansın ardından Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, günün anısına Doç.Dr. Varan’a plaket verdi. Vali Yardımcısı Güney’de Bursa hatırası olarak havlu hediye etti.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.05.2010 | Okunma sayısı:5760

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir