Haberler

Hayatın devamlılığı için su tasarrufu

Font Boyutu

 31 EKİM 2017

BASIN BÜLTENİ

HAYATIN DEVAMLILIĞI İÇİN SU TASARRUFU
- 31 EKİM DÜNYA TASARRUF GÜNÜ DOLAYISIYLA AÇIKLAMADA BULUNAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUSKİ GENEL MÜDÜRÜ İSMAİL HAKKI ÇETİNAVCI, KULLANILABİLİR SU MİKTARININ DÜNYADAKİ TOPLAM SU STOKLARININ ANCAK BİNDE 25’İNİ OLUŞTURDUĞUNU BELİRTEREK, SUYUN TASARRUFLU KULLANIMININ HAYATIN DEVAMLILIĞINDA BÜYÜK ÖNEME SAHİP OLDUĞUNU VURGULADI.

BURSA - Su tasarrufunun “yaşanabilir bir dünya” adına büyük önem ifade ettiğini belirten BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, kullanılabilir su kaynaklarının dünya genelindeki yetersizliğine dikkat çekti.

Türkiye’nin kişi başına ortalama bin 500 metreküp ile su azlığı yaşayan ülke olduğunu ifade eden Çetinavcı, “Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8 bin ila 10 bin metreküp olan ülkeler su zengini, 2 bin metreküpten az olanlar su azlığı çeken, bin metreküpten azı da su fakiri kabul edilmektedir. Türkiye, kişi başına ortalama bin 500 metreküp ile su azlığı çeken bir ülkedir. Suyun tasarruflu kullanımı, dünya genelinde büyük bir öneme sahip olmakla birlikte, su azlığı yaşayan ülkemizde çok daha büyük hassasiyet gerektiren bir husustur. Su israfının önüne geçilmesi ya da bir başka ifadeyle tasarruflu kullanımının teşviki için eğitim kurumları başta olmak üzere bütün toplum dinamiklerine önemli görevler düşmektedir” diye konuştu.

BUSKİ olarak, suyun tasarruflu kullanımına ilişkin okul öncesi çocuklar ile ilköğretim okullarına eğitim seminerleri düzenlediklerine işaret eden Çetinavcı, günlük yaşamın ayrılmaz parçası su tüketiminin bilinçli ve ihtiyaca yönelik karşılanmasının önemine dikkat çekti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 31.10.2017 | Okunma sayısı:1732

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir