Haberler

HAYALLER GERÇEK OLDU

Font Boyutu

 27 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

“HAYALLER GERÇEK OLDU”
- BURSA İMZALI İLK YERLİ TRAMVAY RAYA İNDİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE ÜRETİMİ YAPILAN İLK YERLİ TRAMVAY, BURULAŞ ATÖLYESİNDE RAYA İNDİRİLDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DA ÜRETİLEN İLK YERLİ TRAMVAYIN TÜRKİYE’NİN GURURU OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, “HAYALLER GERÇEK OLDU. BURSA’DA ÜRETİLEN TRAMVAY ARTIK RAYLARDA” DEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da üretilen ilk yerli tramvayın Türkiye’nin gururu olduğunu söyleyerek, “Hayallerimiz gerçek oldu, çok gururluyuz. Bursa imzalı bu tramvayın ilk sürüşünü de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kentimize ziyaretinde gerçekleştirecek” dedi.

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursa’da üretilen ve kentin simgelerinden ilham alınarak ‘ipekböceği’ görünümlü olarak tasarımı yapılan ilk yerli tramvay BURULAŞ atölyesine getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Durmazlar tarafından üretimi yapılan ilk yerli tramvayda test sürüşü yaptı.
Başkan Altepe, Bursa’nın, adını dünya çapında duyuracak ciddi bir başarıya imza attığını ifade ederek, “Seçim sürecinde verdiğimiz sözü tuttuk ve Bursalı sanayicilerimizle ilk yerli tramvayı ürettik. Hayallerimiz gerçek oldu. Bursa’da üretilen tramvay artık raylarda” dedi.
Bursa sanayisinin üretim hedefinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “İpekböceği raya indi. Bursa ve Türkiye için çok önemli bir durum. Bursa sanayisi üretim hedefine ulaştı. Bugüne kadar çok büyük paralarla yurtdışından satın aldığımız araçlar artık Bursa’da üretilecek. Bu ilk yerli aracın tüm mekanik, elektronik ve yönetim sistemi, tümüyle Bursa’nın üretimi. İlk defa kendi patentimizle, kendi markamızla bir aracın üretimini yaptık” diye konuştu.
Bursa’nın her konuda marka olmasını hedeflediklerini hatırlatan Başkan Altepe, raya indirilen ilk aracın modern, dünya standartlarında ve Avrupa kalitesinin üzerinde bir yapıda dizayn edildiğini söyledi. Başkan Altepe, araçların üretimine devam edildiğini de sözlerine ekleyerek, “Hedefimiz, bu araçların yurtdışında da satılması ve trilyonların Türkiye’nin kasasına girmesidir. Seçim sürecinde verdiğimiz sözü tuttuk, görevimizi yerine getirmenin gururunu ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

“Bursa, büyük bir hamle yaptı”
Dünyanın 15 yıllık projeksiyonda yaklaşık 1 trilyon dolarlık pazar ihtiyacı olduğunu da dile getiren Başkan Altepe, Türkiye’nin de bu paydan yararlanması gerektiğini vurguladı. Başkan Altepe, İtalyan ve Alman mühendislerin de kontrol ettiği ilk yerli vagonun test sürüşlerinin başladığını kaydederek, “Bursa, büyük bir hamle yaptı. Dünya markalarının bundan böyle Bursa’da üretim yapmasını hedefliyoruz. Taşeron değil, marka üretim yapalım istiyoruz. Bu araç sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin gururu oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa ziyaretinde ilk yerli aracın sürüşünü de gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Taha Aydın gözetiminde, Durmazlar bünyesinde oluşturulan tüm yerli tramvay üretimi ekibini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.12.2012 | Okunma sayısı:8944

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu