Haberler

Harmancık’ta yeni termal kaynak bulundu

Font Boyutu

 22 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

HARMANCIK’TA YENİ TERMAL KAYNAK BULUNDU
- BURSA’NIN SAHİP OLDUĞU EN ÖNEMLİ DOĞAL ZENGİNLİKLERDEN BİRİ OLAN TERMAL KAYNAKLARI DA EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMEYİ HEDEFLEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPILAN ÇALIŞMALARLA HARMANCIK ILICAKSU’DA YENİ BİR TERMAL KAYNAK BULUNDU.

BURSA - Bursa’nın sahip olduğu en önemli doğal zenginliklerden biri olan termal kaynakları da en iyi şekilde değerlendirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla Harmancık Ilıcaksu’da yeni bir termal kaynak bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Ilıcaksu mevkiindeki termal su bölgesini incelemelerinin ardından Büyükşehir Belediyesi Jeotermal A.Ş tarafından başlatılan sondaj çalışmalarında mevcut 4 lt/sn doğal termal kaynak suyunun haricinde 3 lt/sn ve 44°C de yeni termal kaynak bulundu. Devan eden çalışmaları değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe "Harmancık Ilıcaksu bölgesinde doğal ve aktif olarak kullanılan 4 lt/sn termal suyumuz vardı. Büyükşehir Belediyemizin Jeotermal A.Ş teknik ekiplerince yapılan sondajlarda sevindirici bir haber aldık ve yeni bir kaynaktan 3 lt/ sn 44°C yeni termal suyumuz oldu. Şuan aynı bölgede iki farklı kaynakta toplamda 7 lt/sn termal suyumuz var ve yapılması planlanan tesise fazlasıyla yetecek düzeye geldi. Teknik ekiplerimizin çalışmaları devam ederken yeni bulunan kaynaktan alınan numuneler İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı ile TÜBİTAK Test ve Analiz Laboratuvarlarına gönderilmiştir” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.04.2016 | Okunma sayısı:2772

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir