Haberler

Harmancık’a 3 eğitim yuvası birden

Font Boyutu

18 EKİM 2017

BASIN BÜLTENİ

HARMANCIK’A 3 EĞİTİM YUVASI BİRDEN
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN HAYIRSEVER İŞADAMLARI MUHAMMED ETKESER VE CELAL DEMİR’İN DESTEKLERİYLE HARMANCIK İLÇESİNE KAZANDIRACAĞI İLKOKUL, İMAM HATİP ORTAOKULU VE HALK EĞİTİM MERKEZİNİN TEMELİ ATILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BU İLİM İRFAN YUVALARINDAN YETİŞEN GENÇLERİN GELECEKTE BÖLGENİN KALKINMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAĞINI HATIRLATARAK, EĞİTİM İÇİN TÜM İMKANLARI DEĞERLENDİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayırsever işadamları Muhammed Etkeser ve Celal Demir’in destekleriyle Harmancık ilçesine kazandıracağı ilkokul, imam hatip ortaokulu ve halk eğitim merkezinin temeli atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu ilim irfan yuvalarından yetişen gençlerin gelecekte bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacağını hatırlatarak, eğitim için tüm imkanları değerlendirdiklerini söyledi.

Eğitim kurumlarına spor salonları kazandırılması, okulların fiziki eksikliklerinin giderilmesi, ortak sınavlara sponsorluk, okullara spor malzemesi desteği başta olmak üzere eğitim yatırımlarını hep ön planda tutan Büyükşehir Belediyesi, eğitimde çıtayı iyice yükseltti. Kent merkezindeki eski okulların yenilenmesi görevini üstlenen Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan hayırsever işadamlarının katkılarıyla dağ ilçelerinde de eğitime yatırıma devam ediyor. Zafer Okulları ve Elmasbahçeler Salih Şeremet Ortaokulu’nu modern bir kompleks olarak Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, merkez imam hatip lisesi, Demirtaşpaşa ilkokulu, Görükle Öğretmen Hasan Güney Ortaokulu ek binası inşaatları devam ederken, Harmancık’ta da 3 eğitim yuvasının temelini attı. Hayırsever işadamları Muhammed Etkeser ve Celal Demir’in katkılarıyla yaptırılacak okulların temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra, Harmancık, Orhaneli, Büyükorhan ve Keles Belediye Başkanları, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Harmancık Kaymakamı Enis Aslantatar ile ilçe halkı katıldı.

Hayaller gerçekleşiyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaşanan hizmet ve bereket döneminin kendini her alanda hissettirdiğini, Bursa’nın en küçük ilçesi Harmancık’ta aynı anda 3 okulun birden yapıldığını söyledi. Yıllardır söylenip, gerçekleştirilemeyen hizmetlerin bir bir hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Altepe, “Bunların hepsi hayaldi, ancak şimdi gerçekleşiyor. Harmancık Belediye Başkanımız bize önce okulun birini söyledi, sonra diğerini sonra da halk eğitim merkezini. Baktık ki üçü de yan yana. Ama bunları yapmak için 3 hayırseveri nasıl bulacağız derken, bu işlere gönlünü adayan değerli işadamlarımız Muhammed Etkeser ve Celal Demir çıktı. Onlara şükranlarımızı arz ediyorum. Hayırlı insan böyle olur. Sadece kendisine, ailesine değil, ülkesine, vatanına, milletine hizmet eder. Ne mutlu sizlere ki böyle hayırseverlerimiz var. Çocuklarımızın eğitim alacağı 3 okulu inşa eden hayırseverlerimiz hayal olanı gerçeğe dönüştürüyor. Bu ilim irfan yuvalarından çıkan öğrencilerimiz bölgenin her alanda kalkınması için çalışacaklar. Tüm bu yatırımlarla inşallah tersine göç başlayacak. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Gençlerimizin en güzel şekilde yetişmesi hedefiyle okullarımızın ne eksiği varsa gideriyoruz. Bursa genelinde yaptığımız spor tesisi 250’yi aştı. Dünya çapında bir bilim merkezi yaptık. Buradan gençlerimizi götürüyoruz. Teorik eğitimleri uygulamaya dönüştürüyorlar. Son yapılanlarla 200 milyonluk bir yatırım yapılmış olacak. Onlar bizim geleceğimiz” diye konuştu.

Tekli eğitime geçiş
İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya da 2014 yılından bugüne ekili eğitimden tekli eğitime geçiş çalışmalarının önemli bir seviyeye geldiğini hatırlattı. Bursa’da 3 yıl önce yüzde 46 olan ikili eğitim oranın, yüzde 20’ler seviyesine indirildiğini ifade eden Sarıkaya, “Bu barışının ortak paydaşları var. En büyük paylardan biri de Büyükşehir Belediyesinin. Müstakil olarak okullar ve spor salonları yapmanın yanında hayırseverlerimizin teşvik edilmesi noktasında da Büyükşehir Belediyemiz önemli bir rol üstleniyor. Hem Büyükşehir Belediyemize hem de tüm hayırseverlerimize milli eğitim camiası adına şükranlarımızı arz ediyorum” dedi.
Harmancık Mustafa Çetinkaya da bu hizmetleri yapmanın her kula nasip olmayacağını hatırlatarak, ilçeye yaptığı hizmetler nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
İlçe Kaymakamı Enis Aslantatar ise “Bu memleketin güzel öğrencileri, çok yakında güzel bir eğitim komplesinde eğitim görecekler. Bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve hayırseverlerimizin üzerinden hayır duaları hiç eksik olmayacak” dedi.
Hayırsever işadamları adına konuşan Celal Demir de bu hayırlı işi yapmaları için vesile olan Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Toplam 4600 metrekare inşaat alanına sahip proje kapsamında 12 derslikli ilkokul, 12 derslikli imam hatip ortaokulu, beden eğitimi salonu, kantin, kütüphane, konferans salonu ile 3 derslik ve dinlenme alanlarının bulunacağı halk eğitim merkezi yapılacak.
Konuşmaların ardından Harmancık’ta eğitimin çıtasını yükseltecek 3 okulun temeli Başkan Altepe ve protokol üyeleri tarafından atıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 18.10.2017 | Okunma sayısı:3397

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu