Haberler

HAMLELER BARIŞ İÇİN

Font Boyutu

 Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen, ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’, siyasi platformda yan yana gelemeyen iki ülkeyi satranç tahtasında buluşturdu.

Merinos Kültür Merkezi'nde düzenlenen ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’nın açılış hamlesini yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu tür organizasyonlarla dünyanın dikkatini Bursa’ya ve Türkiye’ye çekmek istediklerini belirtti.
Dünyanın farklı ülkelerinden gelen satranç ustalarının Bursa’da iyi ağırlanmaları için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’da satrançta en iyi takımlar mücadele ediyor. Büyükşehir Belediyesi olarak en güzel şekilde ev sahipliği yapmaya gayret ediyoruz. Bursa, bu tür organizasyonların merkezi olacak” dedi.

“Bursa’dan dünyaya barış mesajları gönderiyoruz”
İlk turda Ermenistan ile Azerbaycan’ın kura sonucu karşı karşıya geldiğini belirten Başkan Altepe, “Şampiyonanın ilk turunda bu iki takımın karşı karşıya gelmesi çok ilginç. Bu durum herkesi şaşırttı. Sporun esas amacı toplumların kaynaşmasıdır. Bu yüzden Ermenistan ile Azerbaycan da burada dostça mücadele ediyor” diye konuştu. Asıl hedefin güzelliklerin arttırılması, ülkeler arasındaki dostlukların pekiştirilmesi, insanların ve Türk kültürünün tanıtılması olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Altepe, “Dünya barışına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’ ile de dünyaya buradan barış mesajları gönderiyoruz” dedi.

“Satranç şiddetin olmadığı bir savaş oyunu”
Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) As Başkanı Ali Nihat Yazıcı da satrancın bir savaş sporu olduğunu söyleyerek, “Dünyanın ve Avrupa’nın en önemli sporcuları Bursa’da şampiyonluk için yarışıyor. Satranç bir savaş oyunu. Ancak akıl ve zekanın çarpıştığı, şiddetin olmadığı bir oyun. Keşke tüm dünya satrancı örnek alsa da savaşlar bitse, barış olsa…” şeklinde konuştu. Yazıcı, Başkan Altepe ile Bursa Valiliği’ne şampiyonaya verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Dünyaya canlı yayın

Şampiyonada Yunanistanlı antrenör Efstrations Grivos’un eğitmenliğinde çalışan Türkiye Milli Takımı’nda Ankara’dan Kıvanç Haznedaroğlu ve Mustafa Yılmaz, İstanbul’dan Mert Erdoğdu, İzmir’den Emre Can ve Burak Fırat ve Antalya’dan Barış Esen, ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil ediyor. İlk turda Azerbaycan ile Ermenistan, Türkiye ile ABD, Hindistan ile Yunanistan, Rusya ile Brezilya ve Mısır ile İsrail karşı karşıya geliyor. Yaklaşık 6 saat süreceği tahmin edilen karşılaşmalar, turnuva için özel olarak tasarlanan internet sitesinden dünyanın dört bir yanından canlı olarak izlenebiliyor. Şampiyona ile ilgili bilgilere ve canlı yayına, http://wtcc2009.tsf.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Tarih: 05.01.2010 | Okunma sayısı:4668

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir