Haberler

Hamam Tekke artık ‘Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi’

Font Boyutu

10 HAZİRAN 2015

BASIN BÜLTENİ

Hamam Tekke artık ‘Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi’
- Bursa’nın bir değeri daha özgün kimliğine kavuştu
- Bursa’nın eserlerini özgün değerleriyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Hamam Tekke, artık ‘Oyuncak Kütüphanesi’ olarak hizmet verecek.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe: “Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi ile Bursa’nın bir kent ziynetine daha sahip çıkıldı.”
- Başkan Altepe, “Kütüphaneye gelen çocuklar buradaki oyuncaklardan faydalanabilecekler ve oyuncakları ödünç olarak da alabilecekler” dedi.

BURSA – Bursa’nın eserlerini özgün değerleriyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Hamam Tekke, artık ‘Oyuncak Kütüphanesi’ olarak hizmet verecek.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında kentin bir değeri daha gün yüzüne çıkarıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel değerleri geleceğe taşımaya odaklı çalışmaları kapsamında Hamam Tekke, ‘Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi’ olarak hizmete açıldı.

“Bursa örnek kent”
Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi’nin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin tüm değerleriyle örnek olduğuna değinerek, “Bursa bir kültür başkentidir. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman Bursa’nın sanat, kültür ve medeniyet değerlerini öne çıkarmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda eserlerimizi yeniden restore ediyor ve sosyal yaşama kazandırıyoruz. Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi ile Bursa’nın bir kent ziynetine daha sahip çıkıldı” dedi.
Başkan Altepe, Alipaşa (Hamam Tekke) Oyuncak Kütüphanesi’nin tarihi hakkında da bilgiler vererek, “İsmail-i Rumi Tekkesi olarak da anılan tekkenin kurucusu Saçlı Ahmed Efendi’dir. Ustrumca doğumlu olan sufi, burada tahsilini tamamladıktan sonra Balkanlarda değişik yerlerde bulunmuş, oralardaki ulema ile yakın ilişkiler içerisine girerek onların bilgilerinden istifade etmiştir. Daha sonra İstanbul’a gelerek Tophane Kadriyye Dergahı Şeyhi İsmail-i Rumi yanında eğitimini tamamlamış ve hocası tarafından 1627 yılında Bursa’ya gönderilmiştir. Sufi, Bursa’da Ali Paşa Mahallesi’ne yerleşip o zaman harap bir vaziyette bulunan Ali Paşa Hamamı’nı satın alarak onarımdan geçirtip tekke haline getirmiş ve 14 yıl burada görev yaptıktan sonra vefat etmiştir. 1849 yılında onarım geçiren tekke 1854 depreminde oldukça fazla zarar görmüştür” diye konuştu.
Tekkenin bir süre daha devam eden faaliyetlerinin ardından 1924 yılında tamamen kapandığını anlatan Başkan Altepe, uzun süre boş kalan ve bir müddet de konut olarak kullanılan yapının Vakıflar mülkiyetinde olduğunu, Büyükşehir Belediyesi tarafından onarım karşılığı tahsis olarak alındığını belirtti.

Uludağ Üniversitesi ile örnek işbirliği
Başkan Altepe, yapının restorasyon projelerinin Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığını ifade ederek, “Yapı, çocuk kütüphanesi işlevinin yanında oyuncak kütüphanesi olarak da hizmet verecek. Bu konuda Uludağ Üniversitesi ile yapılan protokol çerçevesinde işlev ve eğitim konusunda işbirliği yapıyoruz. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Handan Asude Başal ve araştırma görevlilerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
Oyuncak kütüphanesi kavramının Türkiye’de yeni gündeme geldiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Kütüphaneye gelen çocuklar buradaki oyuncaklardan faydalanabilecekler ve oyuncakları ödünç olarak alabilecekler. 0-12 yaş aralığındaki çocukları oyuncakla tanıştırmak, oyuncakları evlerine götürüp oynamalarını sağlamak ve eğitimlerini desteklemeyi amaçlayan uygulamayla özellikle nitelikli oyuncağa ulaşamayan, sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı çocukların gelişimlerine destek olarak çocuğu okul öncesi eğitime hazırlamayı da hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Kütüphane binasının 3 kattan oluştuğunu kaydeden Başkan Altepe, bina ile bütünleşik durumdaki hamam tekkenin atölye çalışmaları için planlandığını, okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri ile yapılması düşünülen atölye çalışmalarında geleneksel oyuncakların tanıtılıp ve geri dönüşüm malzemelerinden oyuncak yapılmasının planlandığını anlattı.

Hem kitap hem oyuncak
Başkan Altepe, okuma odası olarak planlanan ikinci katta anaokulu öğrencilerine yönelik boyama kitapları, hareketli kitaplar, sesli kitaplar ile ilköğretim öğrencileri için Türk ve Dünya edebiyatının güncel yayınlarından oluşan bir kitaplık oluşturulduğunu, oyuncakların bulunduğu 3. katta bir salonda 0-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik oyuncaklar ve diğer salonda da 7-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik oyuncakların bulunduğunu söyledi.
Merkeze bağlı olarak, donatılmış gezici oyuncak kütüphanesi ile dezavantajlı kesimlere gidilerek buralarda hizmet verileceğini de ifade eden Başkan Altepe, “Çeşitli yerlere konulacak oyuncak kumbaraları ile bağışlanan oyuncaklar, ihtiyacı olanlara ulaştırılacak. Yapı bünyesinde yer alan hamam kısmında oyuncak yapma atölyeleri çalışmaları yapılarak, çocukların verilecek eğitimlerle kendi oyuncaklarını kendileri yapabilmeleri sağlanacak” dedi.
Kütüphane restorasyonu kapsamında, toplam 250 metrekarelik alanda çalışma yapıldığını belirten Başkan Altepe, “Zemin katında hamam, bahçeye açılan taşlık, mutfak nişi, teknik odaların bulunduğu kısım, ara katında merdivenle çıkılan hol ve oda, birinci katında ise sofa, iki adet oda ve depodan oluşan yapı aslına uygun olarak özgün kimliğiyle yeniden inşa edildi” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da Uludağ Üniversitesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ve desteğiyle önemli çalışmalar yaptığını hatırlatarak, kütüphanenin özellikle çocukların eğitiminde önemli yer tuttuğunu anlattı. Ali Paşa Mahallesi Muhtarı Ali Bodur ise Bursa’ya değer katan hizmetlerinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından protokol üyeleriyle birlikte açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe, Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi’ni gezdi, çocuklarla sohbet etti, kukla gösterisini izledi ve boyama yaptı. Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve vatandaşlar da törene yoğun katılım sağladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.06.2015 | Okunma sayısı:13866

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu