Haberler

Hacıvat Deresi Yıldırım´a prestij katacak

Font Boyutu

 21 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

HACIVAT DERESİ YILDIRIM´A PRESTİJ KATACAK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HACIVAT DERESİ’NDE BAŞLATILAN ISLAH ÇALIŞMALARI TAMAMLANMA AŞAMASINA GELİRKEN, DERE KENARINDA KALAN ALANLARDA YAPILACAK REKREASYON ÇALIŞMALARIYLA HACIVAT DERESİ YILDIRIM’IN YENİ CAZİBE MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK.

BURSA - Bursa’yı güney-kuzey ekseninde kesen Nilüfer Çayı, Cilimboz ve Gökdere’de ıslah çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Hacivat Deresi’ndeki ıslah çalışmalarını tamamlanma aşamasına getirdi. Derenin Ankara yolu ile yakın doğu çevre yolu arasındaki yaklaşık 3,5 kilometrelik kısmının ıslahı büyük ölçüde tamamlanırken, önümüzdeki günlerde başlayacak rekreasyon çalışmalarıyla Hacıvat Deresi Yıldırım’ın yeni cazibe merkezlerinden biri olacak.

Hacıvat Deresi’nin Ankara yolu altında kalan kısmında devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kent merkezindeki dereler başta olmak üzere 26 derenin ıslahını periyodik olarak sürdürdüklerini ifade eden Başkan Altepe, hedeflerinin her açıdan daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir Bursa olduğunu hatırlattı.

Yeni cazibe merkezi
Proje kapsamında Hacıvat deresinde zemin düzenlemesinin yanında yan duvarlarının örüldüğünü belirten Başkan Altepe, 12 metre genişlik ve 5 metre yüksekliğindeki istinat duvarlarının Ankara yolu ile yakın doğu çevre yolu arasındaki yaklaşık 3,5 kilometrelik alanda büyük ölçüde tamamlandığını vurguladı. İstinat duvarlarının yanında kalan alanlarda rekreasyon çalışmalarına yakında başlanacağını kaydeden Başkan Altepe, “Spor alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ile Hacıvat Deresi’nin her iki yakası Çınarönü ve Hacıvat Mahallelerine ayrı bir değer katacak. Burada Yıldırım’ın yeni bir cazibe merkezi ortaya çıkıyor. Dere ıslah ve çevre düzenlemeleriyle birlikte yaklaşık 14 milyon TL’lik bir yatırımı Yıldırım’a kazandırmış oluyoruz. Ayrıca çalışma kapsamında buraya bir de Hacıvat Şehitliği yapmış olacağız. Bu bölge Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir bölge. Çalışma kapsamında önemli bir anıtsal eseri de bu bölgeye kazandırmış olacağız” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 21.10.2013 | Okunma sayısı:5234

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu