Haberler

Gürsu’da dönüşüm Büyükşehir’le başladı

Font Boyutu

20 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

GÜRSU’DA DÖNÜŞÜM BÜYÜKŞEHİR’LE BAŞLADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜRSU İLÇESİNDE FABRİKA BİNASI OLARAK KULLANILAN ANCAK SON YILLARDA METRUK HALDE KADERİNE TERK EDİLEN BİNANIN BULUNDUĞU ALANIN OKUL VE OTOPARKA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN YIKIM ÇALIŞMALARINI BAŞLADI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ESKİYEN DEPREME DAYANIKSIZ YAPI STOĞUNU, OKUL, SPOR TESİSİ, YENİ YOL AÇMA VE YEŞİL ARAN PROJELERİ İÇİN YIKARAK ERİTTİKLERİNİ BELİRTEREK, BÖLGE HALKININ ÖZLEMLE BEKLEDİĞİ BİR PROJEYİ DAHA HAYATA GEÇİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞADIKLARINI SÖYLEDİ.
- BURSA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU DA YAPILAN ÇALIŞMANIN TAM BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM OLDUĞUNU BELİRTEREK, ESKİDEN FABRİKA OLARAK KULLANILAN VE ŞİMDİ METRUK YAPISI İLE BÖLGE HALKINI RAHATSIZ EDEN ALANIN OKUL VE OTOPARK OLARAK HİZMET VERECEĞİNİ KAYDETTİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gürsu ilçesinde fabrika binası olarak kullanılan ancak son yıllarda metruk halde kaderine terk edilen binanın bulunduğu alanın okul ve otoparka dönüştürülmesi için yıkım çalışmalarını başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eskiyen depreme dayanıksız yapı stoğunu okul, spor tesisi, yeni yol açma ve yeşil aran projeleri için yıkarak erittiklerini belirterek, bölge halkının özlemle beklediği bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bursa’da Çelebi Mehmet Bulvarı, dağ yolu caddesi, Cilimboz Deresi rekreasyonu gibi projelerle eskiyen yapı stoklarını ortadan kaldırıp, bu alanları halkın kullanımına açarak önemli bir kent dönüşüm hareketi sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gürsu ilçesinde de dönüşümü başlattı. Gürsu ilçesi Zafer Mahallesi’nde eskiden fabrika binası olarak kullanılan ve son yıllarda metruk halde duran 2 bin 600 metrekare alana sahip bina Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Vatandaşların talepleri üzerine bölgeye okul ve otopark kazandırılması amacıyla yapılan kamulaştırmanın ardından eski fabrika binasının yıkımı da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Münir Karaloğlu, Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un katıldığı törenle başladı.

Gürsu’yu da yıkarak güzelleştiriyoruz
Eski fabrika binasının yıkımı ile Gürsu’da da yıkarak güzelleştirme projelerini başlattıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üzerinde fabrika binası da bulunan 2 bin 600 metrekarelik alanın 1.2 milyon TL’ye kamulaştırıldığını vurguladı. Projenin aynı zamanda belediye – vatandaş işbirliğine güzel bir örnek olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bu metruk binanın kaldırılması bölge halkının önemli bir özlemiydi. Burada okul ve otoparka da ihtiyaç vardı. Kamulaştırma noktasında biz devreye girdik ve şimdi yıkımı yapıyoruz. Yaptığı hayırlarla tanınan işadamımız Nazım Lizor da buraya güzel bir okul yaptıracak. Böylelikle çirkin görüntünün bulunduğu alan okul ve otopark olarak bölgeye hizmet verecek. İnşallah kısa zamanda çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz. Şimdiden Gürsu’muza hayırlı olsun” dedi.

Önemli bir dönüşüm
Bursa Valisi Münir Karaloğlu da yapılan çalışmanın gerçek anlamda bir kentsel dönüşüm olduğunu ifade etti. Bursa’da yapı stoğu çok eski sorunlu alanlar olduğunu ancak kentsel dönüyüm çalışmalarının da hızla devam ettiğini dile getiren Karaloğlu, “Burada da önemli bir kentsel dönüşüm yaşanacak. Mahalle halkını rahatsız eden metruk haldeki bir yapı tamamen ortadan kaldırılacak. Altında otopark, üzerinde ise mahallenin en çok ihtiyacı olan güzel bir okul inşa edilecek. Büyükşehir Belediyemiz kamulaştırmayı yaptı. Hayırsever işadamımız da kendi mahallesine bir okul kazandırmış olacak. Buradaki çocuklar artık okul için başka mahallere gitmek zorunda kalmayacak. Ben bu projeye katkı veren Büyükşehir Belediyemize ve hayırsever işadamımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız da projenin hayata geçmemesine kamulaştırma ile destek veren Büyükşehir Belediyesine ve hayırsever işadamı Nazım İzol’a teşekkür etti.
Yıkımın ardından bölgeye bir okul yaptıracak olan Nazım İzol ise hem Gürsu’da hem de Kestel’de iş yaptığını belirterek, bundan sonra Kestel’e de bir okul yaptırmayı istediğini söyledi.
Daha sonra iş makinesinin koltuğuna oturan Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, yıkım çalışmasını başlattı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 20.12.2014 | Okunma sayısı:4732

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu