Haberler

GÜRSU HALİNDEKİ ESNAF KENT HALİNE TAŞINIYOR

Font Boyutu

 
17 Ekim 2010

BASIN BÜLTENİ

GÜRSU HALİNDEKİ ESNAF KENT HALİNE TAŞINIYOR
- KURA YÖNTEMİYLE KENT HALİNE TAŞINMAYA HAK KAZANAN ESNAF, KENDİ ÇEKTİKLERİ KURA İLE DE DÜKKANLARINI BELİRLEDİ.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN UZLAŞMACI TUTUMU SAYESİNDE HAL TARTIŞMALARI SONA ERERKEN, KENT HALİ YENİ TAŞINAN ESNAFLARLA BİRLİKTE BÖLGESEL BİR GÜÇ HALİNE GELDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin kararlı ve uzlaşmacı tavrı sayesinde yıllardır kangren haline gelen ‘hal’ tartışmaları geçtiğimiz aylarda çözüme kavuşurken, Gürsu’dan Kent Haline taşınacak 28 esnaf kura yöntemiyle belirlendi. Taşınmaya hak kazanan esnaflar ise kenti çektikleri kura ile dükkan numaralarını belirledi.

Sorun uzlaşma ile çözüldü
Geçen dönemin kangren haline gelen sorunlarından biri olan ve çözüm noktasının tıkanmasından dolayı yargıya uzanan hal tartışmalarında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin uzlaşmacı tavrı sayesinde geçtiğimiz aylarda çözüme kavuşmuştu. Konunun çözümü için hem Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü hem de yap-işlet-devret modeliyle inşaatı yapan ve 110 ay kullanım hakkı bulunan firmayla çözüm noktasında sık sık görüşen Başkan Altepe, bu konuda da uzlaşmayı sağladı. Gürsu Hali’ndeki 7’si Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan toplam 60 işyerinin Görükle’deki merkez hale taşınması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanmıştı.

Taşınacak esnaf kura ile belirlendi
Gürsu’dan Kent Hali’ne taşınacak 28 esnafın belinlenmesi için Encümen Toplantısı’nda kura çekimi yaptı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar’ın çektiği kuralar sonucu belirlenen esnaf, daha sonra dükkan numaralarını belirlemek için de kendileri kura çekti.

Bölgesel güç haline geldi
Gürsu halindeki işyerlerinin taşınmasıyla tam kapasiteyle çalışacak olan hal, halen Kütahya, Bilecik, Yalova, Eskişehir ve Balıkesir illerine de hizmet vererek bölgesel bir güç konumunda bulunuyor. Yıllık 300 bin ton işlem hacmi bulunan merkezden Türkiye’nin tüm illerinin yanında yurt dışına da tarım ürünleri gönderiliyor. İki başlılığın kaldırılması sayesinde tek meyve sebze borsası konumuna gelen ve Türkiye genelinde bünyesinde laboratuar bulunduran ‘tek hal’ olan Görükle Hali’nde, gıda güvenilirliğine yönelik tüm analizler yapılabiliyor. İşlem hacminin en yoğun olduğu Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri günde yaklaşık 2 bin aracın giriş çıkış yaptığı merkez halde, Gürsu Hali’ndeki işletmelerin de gelmesiyle işlem hacminin daha da artması bekleniyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 


Tarih: 18.10.2010 | Okunma sayısı:7978

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu