Haberler

Font Boyutu

GÜNEYBAYIR´IN ÇEŞMESİNDEN YARIM ASIR SONRA SU AKTI

24 KASIM 2012

BASIN BÜLTENİ

GÜNEYBAYIR´IN ÇEŞMESİNDEN YARIM ASIR SONRA SU AKTI
- ULUDAĞ’IN ETEĞİNDEKİ GÜNEYBAYIR KÖYÜ’NÜN 45 YILLIK SU ÖZLEMİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YATIRIMIYLA SONA ERDİ.
- ARAS DERESİ´NDEN ÇEKİLEN HATTIN SADECE SU SIKINTISINI GİDERMEDİĞİNİ, SOĞUKPINAR-KARAISLAH VE GÜNEYBUDAKLAR KÖYLERİNİN SU KAPASİTESİNİ 2 KAT ARTIRDIĞINI SÖYLEYEN BAŞKAN ALTEPE: "BURSA’NIN YILLARDIR KONUŞULAN SORUNLARINI BiR BİR GİDERİYORUZ”
- BAŞKAN ALTEPE: BURSA İÇİN NE YAPSAK AZDIR. HEDEFİMİZ; ÇÖZÜLEMEYEN SORUNLARI ÇÖZMEK, GÖTÜRÜLEMEYEN HİZMETLERİ GÖTÜRMEKTİR"

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ’ın eteğinde yer almasına, Doğancı Barajı’na komşu olmasına rağmen 45 yıldır su özlemi çeken Güneybayır Köyü’nü yaptığı yatırımla suya kavuşturdu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları aşan hizmetlerine bir yenisi daha eklendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (BUSKİ) Aras Deresi´nden çekilen 20 bin metrelik hatla Güneybayır Köyü’nü suya kavuştuğu törende konuşan Başkan Altepe, bu yatırımla Soğukpınar-Karaıslah ve Güneybudaklar köylerinin de su kapasitesinin 2 kat artırıldığını söyledi. Bursa´da sıkıntı neredeyse orada olduklarını, yıllardır çözülemeyen sorunları çözüme kavuşturduklarını belirten Başkan Altepe, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç´ın girişimleri ile başlattıkları çalışmayla Güneybayır Köyü´nü 45 yıl sonra suya kavuşturmaktan onur duyduklarını belirtti. Su ve yolun medeniyetin ölçülerinden biri olduğunu ifade eden Altepe, "Hayatta su kadar önemli bir ihtiyaç yok. Suyun olmadığı yerde hayat yok. Bölge halkı uzun yıllar sıkıntı çekti. Bunu defalarca kez dile getirdiler. Bunca yıl sonra, bugün için mutlu sona ulaştık. Uzun yılların özlemi bu şekilde giderilmiş oldu. Çekilen sıkıntılar inşallah geride kaldı. Güneybayırımıza hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.
Güneybayır Köyü´nü Aras Deresi´nden çektikleri 20 kilometrelik şebekeyle suya kavuşturduklarını, aynı derenin 3 köyü daha beslediğini belirten Başkan Altepe 20 kilometrelik su şebekesinin bölgenin temiz su kapasitesini 2 kat artırdığını ifade etti. Altepe, bölgenin 20 litre saniye olan su kapasitesinin, 40 litre saniyeye çıktığını belirttiği çalışmanın 1.2 milyon TL’ye mal olduğunu anlattı.

Törende konuşan Osmangazi Kaymakamı Osman Taştan ise, içme suyunun hangi ölçülerde ne kadar sağlandığının bir ülkenin kalkınmışlığının göstergesi olduğunu söyledi. Güneybayır Köyü sakinlerine gösterdikleri sabırdan dolayı teşekkür eden Taştan, problemi gideren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç´laa Başkan Altepe’ye teşekkür ederken şunları söyledi:
"Sorunun uzaması parasal nedenler değildi, yeterli su kaynaklarının bulunmayışıydı. Aras Deresi´nden beslenen 3 köye, su kaynaklarından Güneybayır Köyü´nü de yararlandırdıkları için teşekkür ediyorum. Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç da büyük uğraş verdi, tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı oldu. Fakat problemi asıl çözen; Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ yetkilileri oldu. Son 3 ay içerisinde adeta dağları yardılar. Kayalar ve zorluklar çıkmasına rağmen kış mevsimi gelmeden hattı döşeyerek suyu köye ulaştırdılar. Problemi kökünden çözdüler. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Törende konuşan ve suyun Güneybayır Köyü´ne ulaştırılmasında büyük emeği olan Soğukpınar Köyü Muhtarı Mehmet Şirin de, konuşmasında 45 yıl önce dönemin yetkili mercii tarafından düzenlenen ve teknik nedenlerle Güneybayır´a su verilemeyeceğini ifade eden resmi raporu okudu. Duygusal anlara neden olan raporun ardından içme suyunu köye ulaştıran Büyükşehir Belediyesi´ne teşekkür eden Şirin, "Her şey, geçtiğimiz Ramazan ayında Güneybayır Köyü Muhtarı Mehmet Gezen´in bana telefon etmesi ve köyde iftar açacak içme suyunun bulunmayışını aktarmasıyla başladı. Daha sonra girişimlerimiz neticesinde Büyükşehir Belediyemizin şefkat elini gördük. İnsanlığın, müslümanlığın, komşuluğun gerekleri yerine getirildi. Su için ağlayan insanların artık gülmesi bizleri de mutlu etti. Başkan Altepe’ye teşekkürü bir borç biliyoruz. 45 yıl sonra bu insanların yüzü güldü. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.
Törende konuşan Güneybayır Köyü Muhtarı Mehmet Gezen de, yapılan hizmetten dolayı müteşekkir olduklarını belirterek, halkı adına Başkan Altepe´ye ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Güneybayır Köyü Muhtarı Mehmet Gezen, günün anısına Başkan Altepe ve protokol üyelerine birer şükran plaketi verdi. Daha sonra protokol heyeti, yeni hatla köy meydanındaki çeşmeye ulaşan sudan içtiler.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 24.11.2012 | Okunma sayısı:6483

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu