Haberler

Güney Kore’de ‘Türk Kültürü Günü’

Font Boyutu

 05 EKİM 2017

BASIN BÜLTENİ

GÜNEY KORE’DE ‘TÜRK KÜLTÜRÜ GÜNÜ’
- GÜNEY KORE’NİN ANDONG KENTİNDE 16 ÜLKENİN KATILIMIYLA DÜZENLENEN ULUSLARARASI MASKE DANS FESTİVALİNE TÜRKİYE’DEN SADECE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KATILIRKEN, FESTİVAL KAPSAMINDA ‘TÜRK KÜLTÜRÜ GÜNÜ’ DÜZENLENDİ.
- KORE SAVAŞI ŞEHİTLERİ ANISINA YAPILAN SAYGI DURUŞU İLE BAŞLAYAN PROGRAMDA KONUŞAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ ABDÜLKADİR KARLIK, “1957 YILINDA BAŞLAYAN İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTANE İLİŞKİLERİN İLELEBET SÜRMESİNİ DİLİYORUM” DEDİ.
- ANDONG BELEDİYE BAŞKANI KWON YOUNG SE, KORE VE TÜRKİYE ARASINDAKİ DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN 60 YILI GERİDE BIRAKTIĞINI HATIRLATARAK, “BUGÜNDE BİZİ YALNIZ BIRAKMAYAN KARDEŞ ÜLKE TÜRKİYE VE BİZİ KIRMAYARAK DAVETİMİZE İCABET EDEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ BURADA GÖRMEKTEN ONUR DUYDUK” DİYE KONUŞTU.

GÜNEY KORE/ Güney Kore’nin Andong kentinde 16 ülkenin katılımıyla düzenlenen Uluslararası Maske Dans Festivaline Türkiye’den sadece Bursa Büyükşehir Belediyesi katılırken, festival kapsamında ‘Türk Kültürü Günü’ düzenlendi. Kore Savaşı şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan programda konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, “1957 yılında başlayan iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin ilelebet sürmesini diliyorum” dedi. Andong Belediye Başkanı Kwon Young Se, Kore ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 60 yılı geride bıraktığını hatırlatarak, “Bugünde bizi yalnız bırakmayan kardeş ülke Türkiye ve bizi kırmayarak davetimize icabet eden Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni burada görmekten onur duyduk” diye konuştu.

Türkiye’den tek temsilci olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin davet edildiği ve 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği festivalde stant açan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye´yi ve Bursa´yı tanıttı. Saygı duruşunun ardından başlayan programda sahne alan Koreli sanatçılar ‘Üsküdar’a Giderken’ şarkısını seslendirdi. Festival kapsamındaki Türk Günü Kültür etkinliği iki ülkenin dans gösterileriyle devam etti. Bursa´dan gelen 1326 Osmanlı Kılıç Kalkan ekibinin gösterisi davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık ve Andong Belediye Başkanı Kwon Young Se, günün anısına festival alanındaki Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları ve Andong Uluslararası Maske Dans Festivali posterlerini imzaladı.

Türk Günü Kültür etkinliğinde konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Türkiye ile Güney Kore arasındaki siyasi ilişkilerin 11 Ağustos 1949 tarihinde Türkiye tarafından Kore Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak tanınması ile başladığını hatırlattı. Türkiye’nin Kore Savaşı’na katılmasının ikili ilişkilere olumlu bir hava getirdiğini ve 1957 yılında diplomatik ilişkilerin kurulmaya başladığını ifade eden Karlık, “Birleşmiş Milletler Kore’ye müdahale kararı aldığında bölgeye asker göndermeyi ilk teklif eden Türkiye olmuştur. Savaşta yaşamını yitiren 462 Türk şehidi Güney Kore´de Seul-Pusan kasabası yakınlarındaki Tanggok mezarlığı içerisinde bulunan Pusan Şehitliği´nde yatmaktadır. Güney Kore halkı Türk halkını “kan kardeş” olarak nitelendirmektedir. 2012 yılında stratejik ortaklık seviyesine yükseltilen ilişkilerimiz düzenli karşılıklı üst düzey ziyaretlerle gelişmektedir. 1957 yılında başlayan iki ülke arasındaki dostane ilişki bugün 60. yılına ulaşmıştır. Bursa olarak Kore’nin 60. yıl kutlamalarına kılıç-kalkan ekibimizle katıldık. Bu kardeşliğin ilelebet sürmesini diliyorum” diye konuştu.

Andong Belediye Başkanı Kwon Young Se da bu tür festivallerin iki ülke arasındaki kültür, toplum ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda aktif olarak önemli bir iletişim aracı olduğunu vurguladı. Türkiye ile geçmişe dayalı sıkı ilişkilere dikkat çeken Young Se, “Sizin milletiniz ülkemiz için şehit ve gazi oldular. Türk milletine minnettarız ve eminiz ki bu ilişkilerimiz ilelebet sürecektir. Kore ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yılında bizi yalnız bırakmayan kardeş ülke Türkiye ve bizi kırmayarak davetimize icabet eden Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni burada görmekten onur duyduk” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Meclis Üyeleri Nilgün Berk ve Murat Avinç’den oluşan Bursa heyeti, etkinlik kapsamında Andong Belediye Başkanı Kwon Young Se, Belediye Meclis Başkanı Kim Sung Jin ve Uluslararası Mask Dans Festivali Direktörü An Yun Hyo’yu da ziyaret etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 05.10.2017 | Okunma sayısı:1860

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir