Haberler

GÜNDEM ‘KADINA YÖNELİK ŞİDDET İLE MÜCADELE’

Font Boyutu

21 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

GÜNDEM ‘KADINA YÖNELİK ŞİDDET İLE MÜCADELE’
- KADININ STATÜSÜ DERNEĞİ, BURSA KENT KONSEYİ’NİN DESTEĞİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ PANELDE, KADININ MARUZ KALDIĞI ŞİDDET KONUSU ELE ALINDI.

BURSA – Kadının Statüsü Derneği’nin Bursa Kent Konseyi’nin desteğiyle gerçekleştirdiği panelde kadına şiddet konusunu ele alındı.

Bursa Valiliği, Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk Anneler Derneği, Türk Psikologlar Derneği ve Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KADER) ortağı olduğu ve Kadının Statüsü Derneği’nin koordinasyonunda yürütülen ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ projesi kapsamında “Kadına Yönelik Şiddet” konulu panel gerçekleştirildi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Bursa Kent Konseyi salonlarında gerçekleştirilen açılışa, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Kadının Statüsü Derneği Başkanı Avukat İlknur Kutucu ve çok sayıda kadın sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.
Kadının Statüsü Derneği Başkanı Avukat İlknur Kutucu, dernek çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler verdi. Her kadın derneğinden 5’er üyenin katılımı ile Kadının Statüsü Derneği’ni kurduklarını ifade eden Başkan Kutucu, kadınların insan haklarına ulaşmalarını ve ulaşmalarının önündeki engel olan şiddetle mücadele konusunda bilgilendirilmelerini hedeflediklerini vurguladı. Dernek amaçları doğrultusunda ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ adlı proje hazırladıklarını ifade eden Kutucu, projeyi ‘Avrupa Birliği Yerel Düzeyde Sivil Katılımın Güçlendirilmesi’ programına gönderdiklerini söyledi. Kutucu, “Projemizin amacı insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın hakları bilinci ve toplumsal duyarlılık oluşturmaktır. Projemizde birçok kadın sivil toplum kuruluşu ile beraber çalışıyoruz. Bizlerden desteklerini esirgemeyen Bursa Kent Konseyi’ne, Başkanı Mehmet Semih Pala’ya ve Genel Sekreteri Enes Battal Keskin’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Durmadan çalışıyoruz”
Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala da konuşmasında önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Bursa Kent Konseyi’nin seçimle başa gelmiş 4 meclisi, 33 ayrı çalışma grubu ve yüzlerce dernek, cemiyet, parti ve sendika gibi birçok kurumdan oluştuğunu söyleyen Başkan Pala, Bursa’nın çatı kuruluşu olduklarını ve Bursa Kent Konseyi’ni yeni bir Bursa markası yaptıklarını anlattı. Başkan Pala, “Hiç durmadan çalışıyoruz. Bugün kent konseyimizin salonlarında farklı bir etkinliğe imza atılıyor. Temel görevlerimizden bir tanesi de demokrasi ve demokrasi kültürünün gelişmesine katkı sağlamak. Bu kavramlar insan yaşamı ve geleceğimiz için çok önemli. Bu noktada Bursa Kent Konseyi’nin önemli görevlerinden biri de bu yapı içinde bulunan sivil toplum kuruluşlarının gelişmesine destek vermek ve çalışmalarına katkı sağlamaktır. Biz de Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe başkanlığındaki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ve katkılarıyla Bursa Kent Konseyi olarak sivil toplum kuruluşlarımıza ve derneklerimize katkı sağlıyoruz. Onların projelerine destek veriyoruz, yardımcı oluyoruz. Bu salonlar, bu mikrofonlar konuşmasını bilen fikri olan herkese açıktır. Her zaman için bu çalışmaların yanında olduğumuzu bildiriyoruz” diye konuştu.
Program yapımcısı ve sunucusu Serpil Arslantürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, kadına yönelik şiddetin engellenmesi için çok farklı işbirlikleri gerektiğinin altını çizen Uludağ Üniversitesi Klinik Psikoloğu Zeynep Şeker Aygül, “Avukatlar, psikologlar, sosyologlar ve din adamları şiddete karşı birlikte hareket etmeli. Bunu anlatmak için evvela şiddetin ne olduğunu anlamak gerekiyor" dedi.
Bursa Barosu Kadın Hakları Başkanı Avukat Nevin Canbaz, kadınlara hem hukuki, hem psikolojik destek vermek istediklerini belirterek, "Birçok kadın şiddete maruz kalıyor. Şiddetin önlenmesi için toplumu bilinçlendirmeliyiz. Son beş yılda kadına karşı şiddet yüzde 57 oranında arttı. Ortalama her gün 3 kadına şiddet uygulanıyor“ şeklinde konuştu.
Bursa Gerçek Gazetesi köşe yazarı ve Pembe Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Neslihan Çelik Alkoçlar ise kadına şiddetin medya boyutu ile ilgili bilgiler verdi. Programın sonunda Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve Kadının Statüsü Derneği Başkanı Avukat İlknur Kutucu, konuşmacılara plaket takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 21.07.2011 | Okunma sayısı:6876

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu