Haberler

GÖYNÜKBELEN’DEN ‘PİNTİ’YE SEVGİ SELİ

Font Boyutu

24 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

GÖYNÜKBELEN’DEN ‘PİNTİ’YE SEVGİ SELİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU, YAZ TURNESİ KAPSAMINDA ‘PİNTİ HAMİT’ OYUNUNU GÖYNÜKBELEN’DE SAHNELEDİ.
- BÜYÜK İLGİ GÖREN OYUN SONRASI VATANDAŞLAR, SANATÇILARLA BOL BOL SOHBET EDİP FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, yaz turnesi kapsamında ‘Pinti’ adlı oyunu, Göynükbelen’de sahneledi.

Haziran ayı başında yaz yolculuğuna başlayan Şehir Tiyatrosu, Göynükbelen’de büyük ilgi ve sevgiyle karşılandı. Göynükbelen Belediye Başkanı Adnan Uludaş tarafından ağırlanan Şehir Tiyatrosu sanatçıları, sahneledikleri “Pinti” adlı oyunla Göynükbelenlileri kahkahaya boğdu. Göynükbelen İlköğretim Okulu bahçesinde oynanan oyun, her yaştan vatandaşa eğlenceli anlar yaşattı. Yaklaşık 800 kişinin izlediği oyunun sonrasında vatandaşlar, sanatçılarla bol bol sohbet edip fotoğraf çektirdi.

Pinti hakkında
Moliere’nin meşhur oyunu Cimri’nin ortaoyunu uyarlaması olan Pinti, parayı tek amaç olarak bütün insani değerlerden üstün gören, bu yüzden de çevresine yabancılaşan bir insanı konu alıyor. Oyun; tiyatro için Batı taklidi oyunlar yerine, ortaoyunu geleneği türünde oyunlar yazılmasını, böylece ulusal bir tiyatro yaratılmasını savunan Teodor Kasap tarafından geleneksel tiyatronun kalıplarını kullanarak Moliere´in Cimri adlı oyunundan uyarlandı. Oyunun başkarakteri olan Hamit Efendi’nin 1700′lü yıllarda yaşamış, pintiliği ile meşhur gerçek bir isim olması da oyunu ilginç kılan başka bir özelliği.
1 Temmuz’da Harmancık’ta sona erecek olan yaz turnesinin 1. tur programı kapsamında oyun bu akşam Büyükorhan’da sahnelenecek.

Turne programı
29 Haziran 2011 Çarşamba, TAHTALI
30 Haziran 2011 Perşembe, SELÇUKGAZİ
01 Temmuz 2011 Cuma, HARMANCIK

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 24.06.2011 | Okunma sayısı:7153

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir