Haberler

GÖRKEMLİ SALONDA MUHTEŞEM GÖSTERİ

Font Boyutu

17 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

GÖRKEMLİ SALONDA MUHTEŞEM GÖSTERİ
- ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE SAHNELENEN İLK BÜYÜK GÖSTERİ OLAN ‘HAREM’ BALESİ, BURSA’DA MUHTEŞEM BİR PROGRAMA İMZASINI ATTI.
- ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ TARAFINDAN SAHNELENEN ‘HAREM’, BALE SANATINI TÜRK KÜLTÜRÜNÜN GELENEKSEL ÖĞELERİ EŞLİĞİNDE SUNDUĞU KOREOGRAFİSİ İLE SANATSEVERLERDEN TAM NOT ALDI.

BURSA – ’49. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından, Atatürk Kongre Merkezi’nin bin 800 kişilik Osmangazi Salonu’nda sahnelenen ‘Harem’ balesi, Bursa’da görkemli bir gösteriye imzasını attı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde sahnelenen yüksek nitelikli ilk gösteri olma özelliğini taşıyan Harem, bale sanatını Türk kültürünün geleneksel öğeleri eşliğinde beğeniye sundu.
Türk Musikisi’nin doyumsuz eserlerinin canlı olarak icra edildiği programda, Türk kültürünün geleneksel motiflerini de taşıyan dekor ve kostümler, zarif bir gösteriye adını yazdırdı. Bursalı sanatseverlerin beğeniyle seyrettiği gösteriyi, Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen de ilgiyle izledi.

“Bursa’nın kültürel yaşamı değişecek”
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Ahmet Ömer Erdönmez, Bursa’nın opera ve baleye aç olduğunu söylediği açıklamasında, “Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde ilk programda Ankara Devlet Opera ve Balesi’ni ağırlıyoruz. Bursa opera ve bale gibi değerleri taşımaya mecburdur” dedi.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen de Bursa’ya bu gösteri için özel olarak geldiğini belirterek, Bursa’nın kültürel anlamda önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Bursa’ya gelir gelmez Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ni gezdiğini belirten Gökmen, “Bursa’da faaliyete başlatılan bu salon, opera ve bale bakımından İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi’nden sonra ilk sırada diyebilirim. Bursa’ya, Avrupa ve hatta dünya standartlarında bir salon kazandırılmış. Bu gelişme sanat adına umutlandırıcı. Japonya’daki imrenerek baktığımız salonların kalitesinde olan bu salon, opera ve baleye elverişli olması bakımından Türkiye’de uluslararası standartlarda tek salon. Bursa’nın kültür hayatında bundan sonra önemli bir değişim olacak” diye konuştu.
Gökmen, gelecek sezonda Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin Bursa’da yeni gösteriler sergilemesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile görüşeceklerini de dile getirdi.
Devlet Sanatçısı Merih Çimenciler‘in koreografisini hazırladığı ‘Harem’, Osmanlı sarayındaki iktidar mücadelesi ve birbiriyle savaşan güçlerin eylemleriyle yazgıları belirlenen genç kadınların yaşadığı haremdeki entrikaları anlatıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 17.06.2010 | Okunma sayısı:9402

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu