Haberler

Gönüllü turizm elçileri sertifikalarına kavuştu

Font Boyutu

11 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

GÖNÜLLÜ TURİZM ELÇİLERİ SERTİFİKALARINA KAVUŞTU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENTİN TURİZM ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ AMACIYLA BU YAZ BAŞLATILAN ‘BANA SOR’ PROJESİNDE GÖREV ALIP, KENTE GELEN YABANCI TURİSTLERE GÖNÜLLÜ OLARAK REHBERLİK EDEN ÖĞRENCİLER, SERTİFİKALARINI BAŞKAN ALTEPE’NİN ELİNDEN ALDI.
- BURSA’NIN TARİHİ, KÜLTÜREL, DOĞAL ZENGİNLİKLER AÇISINDAN TÜRKİYE’NİN EN ZENGİN KENTLERİNDEN BİRİ OLDUĞUNU BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENTE GELEN YABANCILARA BU DEĞERLERİN TANITILMASININ DA ÖNEMLİ BİR SORUMLULUK OLDUĞUNU KAYDETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin turizm altyapısının güçlendirilmesi amacıyla bu yaz başlatılan ‘bana sor’ projesinde görev alıp, kente gelen yabancı turistlere gönüllü olarak rehberlik eden öğrenciler, sertifikalarını Başkan Altepe’nin elinden aldı. Bursa’nın tarihi, kültürel, doğal zenginlikler açısından Türkiye’nin en zengin kentlerinden biri olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kente gelen yabancılara bu değerlerin tanıtılmasının da önemli bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması için 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda yoğun faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi, çabalarının karşılığını UNESCO Dünya Mirası Listesi ile aldı. Bursa’nın önümüzdeki süreçte UNESCO’nun da tanıtım desteğiyle daha fazla turist ağırlayacağını göz önüne alan Büyükşehir Belediyesi, yaz başında ‘Gönüllü Kent Rehberleri Projesi’ne start vermişti. Turizm Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen projede özel ve devlet okullarından belirlenen 8’inci sınıf ve üstü farklı yaş gruplarından öğrenciler, profesyonel rehberlerin verdiği özel eğitimden sonra saha çalışmaları ile kente gelen turistlere hem Bursa’yı tanıttı hem de turistlere rehberlik etti. Bursa’nın sahip olduğu değerleri turistlere tanıtarak önemli bir sorumluluk üstlenen gönüllü turizm elçileri aynı zamanda yabancı dillerini geliştirme konusunda da pratik yapma imkanı buldu.

Gönüllü elçilere sertifika
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni eğitim döneminin başlamasıyla ara verilen projeye katkı veren gönüllü turizm elçileriyle bir araya geldi. Gönüllü olarak projeye katılan tüm öğrencilerin önemli bir sosyal sorumluluk üstlendiğinin altını çizen Başkan Altepe, “Tarih başkenti olan Bursa’mız, doğal, kültürel ve tarihi birikimi ile ülkemizin cennet köşelerinden biri. Ancak bizim bu değerleri çok iyi anlatmamız ve tanıtmamız gerekli. Çünkü dışarıda Türkiye denildiğinde akla bir Arap ülkesi geliyor. İnsanlar Türkiye’ye geldikten sonra fikirleri değişiyor. Kentimizin tanıtımı açısından bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu projede gönüllü olarak görev alan tüm öğrencilerimizi, ailelerini ve özellikle de hocalarımızı kutluyorum” dedi.
Başkan Altepe, daha sonra projede görev alan tüm öğrencilere sertifikalarını verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 11.09.2014 | Okunma sayısı:3805

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu