Haberler

GÖLBAŞI CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal kaynaklarının da etkin kullanımına yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Özel bir firmanın balık yetiştiriciliği yapmasından dolayı 20 yıldır halkın kullanımına kapalı olan Gölbaşı Göleti, yeniden Bursa’ya kazandırılıyor.

“Gölbaşı artık Büyükşehir’in”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bir taraftan tarihi mirasın korunmasına yönelik çalışmalar hızla sürerken, diğer taraftan da doğal kaynakların en etkin kullanımı için çaba harcadıklarını söyledi. Bursa’nın dağı, denizi, ovaları, pınarları, şelaleleri ve gölleriyle de ayrı bir cennet olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Kentin her köşesindeki doğal kaynakları halkımızın kullanımına açmak için çalışmalarımız sürüyor. Gölbaşı bizim de çocukluğumuzda gelip, piknik yaptığımız, balık tuttuğumuz bir alandı. 20 yıl önce burası bir işletmeci tarafından balık yetiştirmek için kiralanmıştı. Zor olan buranın kullanım hakkını almaktı. Büyükşehir Belediyesi olarak zor olanı hallettik ve gölün kullanım hakkını aldık” diye konuştu.

“Doğu yakasının cazibe merkezi olacak”
Başkan Altepe, yaklaşık 2 bin 100 dönüm araziyi de içine alan bölgenin kullanım hakkının alınmasıyla birlikte projelendirme çalışmalarına başlandığını kaydetti. Asıl amacın bölgeyi yeniden halkın kullanımına açmak olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Amatör balıkçılık başta olmak üzere yelken ve kürek gibi su sporlarının yanı sıra göl çevresi de doğa sporlarına uygun hale getirilecek. Kestel Belediyesi ile işbirliği yaparak bölgede düzenleme çalışmalarına hemen başlayacağız. Şehir mobilyalarıyla da destekleyerek, piknik alanlarıyla Gölbaşı’nı kentin doğu yakasının cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi. Göl çevresinde zihinsel engelli çocuklar için rehabilitasyon merkezinin de oluşturulacağını kaydeden Başkan Altepe, engelli çocukların doğanın içinde profesyonel uzmanlar eşliğinde atlara binecekler, gezebileceklerini de sözlerine ekledi.

Göl kenarındaki basın açıklamasına katılan Kestel Belediye Başkanı Yener Acar ise, gölün yıllar sonra yeniden halkın kullanımına açılmasını sağlayan Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Gölbaşı’nın Kestel için de büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Yener Acar, “Bu civarda 28 tane köy var. Eskiden buraya balık tutmak için gelenlerin araçları ana yola kadar kuyruk oluyordu. Umarım bundan sonra yeniden burası ilgi odağı olacak” diye konuştu. BURFAŞ Genel Müdürü Zeynel Abidin Turan’ın da katıldığı incelemelerde Başkan Altepe, Gölbaşı’na ilk oltayı Kestel Belediye Başkanı Acar’la birlikte attı.

Tarih: 05.01.2010 | Okunma sayısı:16330

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir