Haberler

Göçmen astronot ‘uzaya göçü’ anlattı

Font Boyutu

19 ARALIK 2017

BASIN BÜLTENİ

GÖÇMEN ASTRONOT ‘UZAYA GÖÇÜ’ ANLATTI

  • ESAD REJİMİNE MUHALİF TAVRINDAN DOLAYI 2012 YILINDA TÜRKİYE’YE SIĞINAN SURİYE’NİN İLK ASTRONOTU MUHAMMED AHMED FARİS, BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NDE DÜNYA GÖÇMENLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN SÖYLEŞİDE, 150’Sİ SURİYELİ, 250 ÇOCUĞA UZAY YOLCULUĞUNU ANLATTI.
  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ’IN DA DİNLEDİĞİ SÖYLEŞİDE UZAY BİLİMLERİNE MERAKLI ÇOCUKLARA ÖĞÜTLERDE BULUNAN FARİS, TÜRKİYE’DEKİ BİRÇOK BİLİM MERKEZİNİ GEZDİĞİNİ ANCAK EN DONANIMLI MERKEZİN BURSA’DA OLDUĞUNU VURGULADI.

BURSA - Esad rejimine muhalif tavrından dolayı 2012 yılında Türkiye’ye sığınan Suriye’nin ilk astronotu Muhammed Ahmed Faris, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde Dünya Göçmenler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşide, 150’si Suriyeli, 250 çocuğa uzay yolculuğunu anlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da dinlediği söyleşide uzay bilimlerine meraklı çocuklara öğütlerde bulunan Faris, Türkiye’deki birçok bilim merkezini gezdiğini ancak en donanımlı merkezin Bursa’da olduğunu vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) Dünya Göçmenler Günü nedeniyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türk Kızılayı Bursa Toplum Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlikte, göçmen çocuklar, kendisi de göçmen durumunda olan Suriye’nin ilk astronotu ile bir araya geldi. Esad rejimine muhalif tavrından dolayı 2012 yılında Türkiye’ye sığınan Suriye’nin ilk astronotu Muhammed Ahmed Faris, 150’si Suriyeli toplam 250 ilkokul öğrencisine uzay yolculuğu macerasını anlattı. Suriye Hava Kuvvetleri’nde başarılı bir albay olarak 1987’de gidip, 7 gün 23 saat ve 8 dakika uzayda kalan ve Mir Uzay İstasyonu’nda kimya, fizik ve tıp alanında 13 deney yapan Faris’in söyleşisini Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da dinledi.

Başarının sırrını paylaştı

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni 10’larca kez ziyaret ettiğini ve belki binlerce öğrenciyle tanışma fırsatı bulduğunu dile getiren Muhammed Ahmed Faris, bu sayede öğrencilerin uzaya olan ilgisinin arttığını ve astronot olma hayali kuranlar olduğunu hatırlattı. Astronot olma hayali kuran çocuklara başarının üç sırrını anlatan Faris, “Derslerinize çok iyi çalışın, spor yapın ve iyi beslenin” dedi.

Türkiye’nin farklı yerlerindeki bir çok bilim merkezini gezme imkanı bulduğunun da altını çizen Faris, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Türkiye’nin bir numarası olduğunu, çocukların bu merkezin kıymetini iyi bilmesi gerektiğini kaydetti.

Tarih boyunca unutulmayacak

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçan yurttaşlarına sahip çıkan Türkiye’nin bu tavrının tarih boyunca unutulmayacağını ifade eden Faris, “Bizim 400 yıllık bir kardeşliğimiz var. Türkiye’nin gösterdiği insani misafirperverlik kardeşliğimizi daha da güçlendirecek. Savaş bittiğinde, Suriye huzura kavuştuğunda iki ülke arasındaki kardeşlik etle tırnak gibi olacak. Suriye ve göçmenler konusundaki tavrı nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Bunun yanında göçmen çocuklara da böyle güzel eğitim imkanları sunmaları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkürü de borç biliyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da savaşın bir an önce bitip, bölgeye huzur gelmesi temennisinde bulunduğu Faris’e günün anısına bir plaket verdi. Öte yandan etkinlik kapsamında çocukların çizdiği göç temalı resimler de sergilendi. Bir öğrenci de leylek üzerinde göç eden bir aileyi çizdiği resmini Başkan Aktaş’a hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 19.12.2017 | Okunma sayısı:1712

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu