Haberler

'GÖÇ, EN ÇOK ÇOCUKLARI ETKİLİYOR'

Font Boyutu

 Türkiye’nin göç sorununa ayna tutan, İç Göç Entegrasyon Projesi’nin (İGEP) ‘Risk Altındaki Çocuk ve Gençler İle Sosyal Çalışma’ konulu sempozyumunda, göçten en çok çocukların etkilendiği vurgulandı.

Avrupa Birliği finansmanı ve DeLeeuw International liderliğindeki konsorsiyumun teknik desteğiyle; Bursa, İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri tarafından yürütülen İç Göç Entegrasyon Projesi (İGEP) kapsamında düzenlenen ‘Risk Altındaki Çocuk ve Gençler İle Sosyal Çalışma’ konulu ulusal sempozyum, Bursa Holiday Inn Otel’de başladı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri’nin, göçten kaynaklanan sosyo-ekonomik entegrasyon ve çevre bağlantılı sorunlarını azaltmaları, bunun için kurumsal kapasitelerini artırmaları, hedef bölgelerdeki sokak çocuklarının rehabilitasyonu ve toplumla tekrar bütünleşmelerine destek sağlanması amacıyla hayata geçirilen sempozyumunda projenin temsilcileri ile akademisyenler ve uzmanlar hazır bulundu.

“Bursa nüfusuna her yıl Çanakkale kadar insan ekleniyor”
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, kendisinin de göçü birebir yaşayan bir aileden geldiğini belirterek, “Göç, insanlığın tarihiyle başlayan bir olgudur. 20. yüzyılda, endüstriel gelişim, yaşanan savaşlar ve ekonomik şartların bu durumu artırdığını görüyoruz. Bursa, göçe en çok maruz kalan kentlerden biridir. Göçün sonuçlarını hepimiz, trafikte, kırmızı ışıklarda kağıt mendil satan çocuklarda görüyoruz. Bursa’ya her yıl Çanakkale’nin nüfusu kadar insan göçle ilave oluyor. Göçten de en çok çocuklar etkileniyor” dedi.

Çocuk merkezinden 1630 çocuk yararlandı
Çocukların fiziki şiddete ve cinsel istismara varan sıkıntılar yaşadığına işaret eden Şenocak, “Şiddet görenler şiddet üretirler. Çocuklara, olayları şiddete varmadan çözme yolunun benimsetilmesi gerekiyor. Bursa’da 1 yıldır devam eden ve son yıllarda yapılan en güzel proje olan İGEP bu nedenle çok önemli. Bu proje kapsamında çalışmalarını sürdüren Hamitler’deki çocuk merkezinden 1630 çocuk yararlandı. Bu çocuklar, orada sanatla tanıştılar, aynı zamanda ailevi ve sosyal problemlerine de çözümler üretildi. Proje Mayıs ayında sona erecek ama bunun sürdürülebilir olması gerekiyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda gerekeni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Çözüm odaklı bilgi paylaşımı
Bursa’da mayıs ayından bu yana faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi Çocuk Merkezi’nin ciddi anlamda projeyi tetiklediğini kaydeden İGEP Proje Direktörü Levent Erkan, iki gün sürecek sempozyumun göç olgusu ve çocuklarla gençlerin sosyal çalışma şartları konularında uzmanları bir araya getirdiğine işaret etti. Dört ilde eş zamanlı olarak İGEP kapsamında uluslararası platformda çalışan uzmanların da katıldığı sempozyumda, bilgilerin paylaşılacağını ve sorunların çözümüne odaklı görüşlerin ele alınarak, gelecek 20 yıla ışık tutacak sonuçlara ulaşılabileceğini kaydetti.

“Çocuklar değer gördükleri noktada hareket ediyor”

İGEP Sosyal Hizmetler Kilit Uzmanı Hans – Jürgen Maeth ile İGEP Takım Lideri Dr. Luc Zwaenepoel’in projenin çalışma yöntemiyle ilgili bilgiler verdiği sempozyumda, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bahar Gökler de göç alan yerlerde özellikle sokaklarda çalışan çocukların fazla olduğuna değinerek, “Ailedeki denetim eksikliğinin de etkisiyle sokaklarda çalışan veya çalışmaya zorlanan çocuklar, her türlü istismar ve ihmale açık oluyor. Bu durumu yaşayan çocuklar genellikle yaşlarının gereği olan eğitimden geri kalarak, herhangi bir güvenceleri olmadan, açlık, hastalıklara yakalanma ve madde bağımlılığına varan sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorlar” diye konuştu. Son dönemde çocukların suç unsuru olarak da kullanıldığına dikkati çeken Gökler, “Denetimsiz çocuklar, onları sahiplenen, değer veren grupların yönergeleri doğrultusunda hareket edebiliyorlar ve bu sayede hem can güvenliğini tehlikeye atarak, hem de suçlu kimliği ediniyorlar” dedi.

En hızlı göç alan şehir Bursa
İGEP Stratejik Planlama Uzmanı ve Bursa Kent Koordinatörü Gökhan Çatalkaya ise kentlerdeki göç miktarlarıyla ilgili bilgiler verdi. Çatalkaya, “İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir nüfusları 2000 - 2008 arasında yılda % 1,2 - 2,7 arasında artış göstermiştir. 2008 yılında Türkiye’nin yıllık nüfus artış hızı ise yüzde 1,3 olarak belirlenmiştir. Ankara Türkiye ortalamasına yakın bir büyüme gösterirken, bu dönemde Bursa’nın nüfusu 382 bin kişi artarak, % 18 büyüme görülmüştür. Aynı dönemde en hızlı büyümeye sahne olan İstanbul’un nüfus artış hızı % 2,6 olarak gerçekleşmiştir. Bu yılda 400 bini aşkın kişinin İstanbul nüfusuna ve yaklaşık 40 – 50 bin kişinin Bursa nüfusuna eklendiği anlamına gelmektedir” dedi.

2008 yılı verilerine göre Bursa’yı da değerlendiren Çatalkaya, “Bursa’nın 4 büyük il içerisindeki yeri gerek kişi sayısı gerekse net göç hızı bakımından birinci sıradadır. Bursa, 2008 yılında 36 bin kişilik net göç almıştır. Bu durum, hızında belirli bir düşüş olsa da özellikle Bursa gibi bazı büyük kentlerimizin ciddi miktarlarda göç almaya devam ettiğini göstermektedir” şeklinde konuştu.

Tarih: 16.12.2009 | Okunma sayısı:4520

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir