Haberler

'GIDA GÜVENLİĞİ' MERCEK ALTINDA

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği işbirliğiyle düzenlenen ‘Gıda Güvenliği’ konulu seminerde gıda hijyeni, gıda güvenliği, gıda ile bulaşan hastalıklar ve gıda denetimi konusunda bilgiler verildi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Tayyare Kültür Merkezi’nde, Marmara Belediyeler Birliği Halk Sağlığını Koruma ve Geliştirme Platformu tarafından organize edilen seminerin Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime verdiği önemin göstergesi olduğunu söyledi. Personele yönelik eğitim faaliyetlerine devam edildiğini kaydeden Şenocak, dünyanın ilk gıda maddeleri nizâmnâmesinin yer aldığı belediye kanunu Kanunname-i İhtisab-ı Bursa’nın (Bursa Belediyesi Kanunu), 1502 yılında Sultan II. Bayezid zamanında Bursa’da hazırlandığını hatırlattı. Bu nedenle gıda güvenliği konulu eğitimin Bursa’dan başlatıldığını kaydeden Şenocak, “Genetikle oynanan oyunların canlıları, gıdaları ve insanları olumsuz etkilendiği görüyoruz. Genetiği değişen gıdaların dengesi bozulunca insanların da dengesi, ruh ve beden sağlığı bozuluyor. Halkımızın sağlığı açısından hayati önem arz eden bu konunun kurum ve kuruluşlarımızdaki görevliler tarafından doğru algılanması önemlidir. Uzmanların iki gün boyunca bize ışık tutacağı seminer, bu bilinçlilik düzeyinin artmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Büyükşehir’e teşekkür plaketi
Marmara Belediyeler Birliği Halk Sağlığını Koruma ve Geliştirme Platformu Sorumlusu Yurten Biçer de eğitimcilerin eğitimini hedef alan seminerin önemine değinerek halkın da bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, çalışmalarına her zaman katkı sağladığını belirten Biçer, Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak’a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verdi.

Seminer iki gün sürecek
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Tayar da ‘Genel Gıda Hijyeni ve Güvenliği’ başlıklı ilk sunumunda gıda güvenliği ve gıdalarla taşınabilen tehlikelere dikkat çekti. İki gün sürecek seminere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü Eğitim ve Ar-Ge Sorumlusu Veteriner Dr. Muhsin Öztürk, Bursa Gıda Kontrol ve Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Kemal Bayraktar, Uludağ Üniversitesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Ece Soyutemiz, Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, Dr. Serkan Büyükünal ve Uzman Diyetisyen Elif Öğünç konuşmacı olarak katılıyor. Seminerin ilk gününde, yerel yönetimlerde gıda kontrol ve denetiminin yasal dayanağı, GDO’lu gıdalar ve ilgili mevzuat, gıda zehirlenmeleri sebepleri, gıdalarla bulaşan hastalıkları önleme yöntemleri, gıda denetimcileri için kişilerarası iletişim ve empati yolları ele alınacak. Seminerde yarın da gıda işletmelerinde temizlik ve dezenfeksiyon, gıda işletmelerinde zararlı canlı mücadelesi, gıda güvenliği yönetim sistemi, gıda işletmelerinde denetim usul ve esasları, gıda denetim etiği ve sağlıklı beslenme esasları konularında bilgiler verilecek.

Tarih: 13.01.2010 | Okunma sayısı:8066

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir