Haberler

GENÇLERE AVRUPA FIRSATLARI

Font Boyutu

6 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

GENÇLERE AVRUPA FIRSATLARI
- BURSA KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ, AVRUPA BİLGİ AKTARIM AĞI’NIN (EURODESK) BURSA YEREL TEMAS NOKTASI OLARAK GÖREVLENDİRİLDİ.
- EURODESK BURSA YEREL TEMAS NOKTASI, GENÇLERİN AVRUPA FIRSATLARIYLA İLGİLİ BİLGİLERE DAHA RAHAT ULAŞMALARINI SAĞLAYACAK.
- BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI MEHMET SEMİH PALA, TÜRKİYE’NİN EN ÇOK ÇALIŞAN KENT KONSEYİ’NİN 16 AYDA 838 ETKİNLİĞE İMZA ATTIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Avrupa Bilgi Aktarım Ağı’nın (Eurodesk) Bursa yerel temas noktası olarak görevlendirildi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Başak Saygı, Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, gençlerin gelişimi ve Avrupa fırsatlarına yönelik sorularının cevap bulması adına başlatılan çalışmanın heyecanını gençlerle paylaştı.
Gençlik meclisi üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Kent Konseyi’nin yeni bir Bursa markası olduğunu vurgulayarak, “Bursa Kent Konseyi, Türkiye’nin en güçlü ve en çok çalışan kent konseyidir. Örnek çalışmalar yapıyoruz. İnsanın ihtiyacı olan her konuda üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Özellikle Avrupa Birliği noktasında Türkiye’ye yakışır şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.
Pala, yeni yönetimin göreve geldiği 23 Haziran 2009 tarihinden bu yana 16 ayda eğitim, konferans, konser, panel, sergi ve spor faaliyeti olmak üzere Kent Konseyi çatısı altında 838 etkinlik yapıldığını sözlerine ekledi.

Gençlere bilgi verecekler
Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla Bursa markası olarak Türkiye gündeminde olmaya devam edeceklerini vurgulayan Pala, çalışmayla ilgili olarak, “Eurodesk, tarihi 1990 yılına kadar giden ve 2008 yılında Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa bilgi paylaşım ağıdır. Avrupa Bilgi Aktarım Ağı (Eurodesk) faaliyetleri ülkemizde Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından yürütülmektedir. Eurodesk, ülke çapındaki gençlere AB fırsatları ile ilgili bilgi verme amacıyla kurulan bir intranet ağı vasıtasıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bundan sonra Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin Bursa’da yerel temas noktası olarak faaliyet gösterecek” açıklamasını yaptı. Gençlik Meclisi Başkanı Başak Saygı da gençlerin gelişimine destek vermek için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Saygı, gençlerin Avrupa fırsatlarıyla yakından ilgilendiğini ifade ederek, “Eurodesk’in gençlere çok büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.
Saygı, kendilerine her konuda destek olan Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’ne teşekkür etti.

Başvuru kabul edildi
Eurodesk Bursa Yerel Temas Noktası irtibatını sağlayacak olan Cüneyt Acar ve Ayşe Hacıoğlu ise Eurodesk hakkında sunum yaparak, konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi. Acar ve Hacıoğlu, programın gençlere Avrupa ile ilgili bilgiler vermek, Avrupa Gençlik portalının aktif bir şekilde tanıtımını yapmak, gençler ve bilgilendirme alanında çalışan diğer yerel kuruluşlar ile bağlantı kurmak gibi sorumlulukları bulunduğunu belirtti. Acar, Avrupa Bilgi Aktarım Ağı’nın genişletilmesi amacıyla ülke çapında temas noktaları oluşturulabilmesi için Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı tarafından yapılan çağrı sonucu Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi başvurusunun kabul edildiğini ve Bursa Yerel Temas Noktası olarak görevlendirildiğini kaydetti. Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi 8-10 Ekim tarihlerinde Ankara’da yapılan eğitim sonrasında Eurodesk Temas Noktası Sertifikası’nı alarak Avrupa çapında 1000 ve Türkiye çapında 50 temas noktası arasına girdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 06.11.2010 | Okunma sayısı:5753

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu