Haberler

Gençlerden 19 Mayıs’a özel konser

Font Boyutu

21 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

Gençlerden 19 Mayıs’a özel konser
- Bursa, Almanya, Estonya ve Letonyalı genç sanatçıları bir araya getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası, ‘19 Mayıs Özel Konseri’nde, ünlü sanatçılar Dilek Türkan ve Cihan Okan ile aynı sahneyi paylaştı.
- Özel konser, 19 Mayıs ruhunun birlik ve beraberlik mesajlarını, gençlerin müziğiyle dünyaya duyurdu.

BURSA – Bursa, Almanya, Estonya ve Letonyalı genç sanatçıların birlikte sahneye çıktığı Bursa Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası’nın ‘19 Mayıs Özel Konseri’, ünlü sanatçılar Dilek Türkan ve Cihan Okan’ın da katılımıyla özel anlara adını yazdırdı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi ve Almanya Rathenow Müzik Okulu arasında 2004 yılında oluşturulan, daha sonra Almanya Meckenbeuren Müzik Okulu ile Estonya-Tallin ve Letonya-Riga Müzik okullarının da katılımıyla zenginleşen Bursa Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası, ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’ nedeniyle Bursa’da bir araya geldi.
Bursa, Almanya, Estonya ve Letonyalı genç sanatçıları Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu sahnesinde buluşturan ‘19 Mayıs Özel Konseri’, coşkulu anlara imzasını attı. Orkestranın şefliğini Bursa’dan Çağrı Şen, Riga’dan Andris Gailis ve Tallinn’den Riivo Jogi dönüşümlü olarak üstlendi. Müzik dünyasının iki güçlü sesi Dilek Türkan ve Cihan Okan da konserde solist olarak sahneye çıkarak hem gençlere destek oldu, hem geceye renk kattılar.
Konserde, usta sanatçı Oğuzhan Balcı’nın düzenlemelerini üstlendiği Türk Müziği eserlerinin yanı sıra pek çok özel eser seslendirildi. Levent Sezgin yönetiminde Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan bir koro da konserde sanatçılara eşlik etti. Sanatseverlerin ücretsiz olarak izleyebildiği konser, 19 Mayıs’ın ruhunun birlik ve beraberlik mesajlarını gençlerin müziğiyle dünyaya duyurdu. Sanatseverler, sanatçıları alkış yağmuruna tuttu.

Proje hakkında genel bilgi
Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi, Almanya Rathenow Müzik Okulu, Almanya Meckenbeuren Müzik Okulu, Estonya Tallin Müzik Okulu, Letonya Riga Müzik Okulu ve Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası Projesi’dir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ve aracılığı ile Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi ve Almanya’nın Rathenow kentindeki müzik okulu 2004 yılından bu yana kardeş okuldur ve kültürel ve sanatsal çeşitli birçok ortak etkinlikler düzenlemişlerdir.
Sonraki yıllarda yine Almanya’nın farklı bir bölgesindeki Meckenbeuren müzik okulu ile Estonya-Tallin ve Letonya-Riga müzik okullarının da katılımıyla bu etkinliklerin kapsamı genişletilmiştir. 2009 yılı Kasım ayında Almanya’nın Rathenow ve Meckenbeuren şehirlerindeki Müzik Okulları, Estonya-Tallin Müzik Okulu, Letonya-Riga Müzik Okulu ve Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi olmak üzere 5 müzik okulunun öğrencilerinin katılımıyla 100 kişilik orkestra ve 100 kişilik koro ile birlikte Almanya’nın Meckenbeuren kentinde, görkemli 2 konser gerçekleştirilmiştir. Toplam 9 gün süren faaliyetler sonunda konserlerden elde edilen gelir, sosyal sorumluluk projesi kapsamında kimsesiz ve yardıma muhtaç kişilere bağışlanmıştır. 2011 yılında Bursa’nın ev sahipliğinde ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin büyük desteğiyle Merinos AKKM’de 100 kişilik orkestra ve 100 kişilik koro katılımı ile büyük bir konser gerçekleştirilmiştir. Konserde, uluslararası müziklerin yanında, ülkemiz müzik kültüründen örnekler de sergilenmiştir. Bu etkinlikler süresince, öğrenciler ve öğretmenler için akademik ve kültürel anlamda çok önemli paylaşımlar yapılmıştır. Ev sahiplerinin, konuklarını evlerinde ağırlayarak gerçekleştirilen bu kültürel projelerde, ziyaret edilen şehir ve çevresi ile ilgili bilgilendirme gezileri yapılmakta, tarihi ve turistik yerler tanıtılmaktadır. 7-8 günlük provalardan sonra kardeş okullar, birlikte 2-3 ortak konser verirler. Konserler ise bölge halkı tarafından ilgiyle karşılanmakta ve takdir toplamaktadır. Son olarak, 2013 Eylül ayında yine aynı okulların katılımıyla, Almanya’nın Rathenow kenti ve civarında 2 büyük konser gerçekleştirilmiş ve faaliyetler 8 gün sürmüştür. 2015 yılı Haziran ayında, Letonya ve Estonya’nın ortaklaşa ev sahipliğinde, aynı okulların katılımıyla Riga ve Tallinn’de 2 konser gerçekleştirilmiştir.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 21.05.2016 | Okunma sayısı:2833

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu