Haberler

GENÇLER TOPLUMU OKUTMAYA KARARLI

Font Boyutu

 24 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

GENÇLER TOPLUMU OKUTMAYA KARARLI
- BURSA KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ TARAFINDAN BAŞLATILAN KİTAP OKUMA KAMPANYASI TARİHİ BELEDİYE BİNASI’NIN ARKASINDA YER ALAN ANFİDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA – Her 100 kişiden sadece 4´ünün kitap okuduğu Türkiye´de, Bursalı gençler tarafından anlamlı bir kampanya başlatıldı. Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, halkın kitap okuma alışkanlığını artırmak amacıyla ´Kitap Okuma Kampanyası düzenledi. Her kesimden insanın destek verdiği etkinlikte, vatandaşlar 2 saat boyunca kitap okudu.

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi´nin organizasyonuyla gerçekleştirilen kitap okuma kampanyası, Heykel’deki Tarihi Belediye Binası’nın arkasında bulunan amfide gerçekleştirildi. İlçe gençlik meclisleri tarafından da eş zamanlı başlatılan kitap okuma kampanyasının şehir merkezindeki ayağına, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Taha Aydın, Program Yapımcısı ve Sunucusu Doğukan Erdem Kutlu, Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri, BurSanat Eğitim ve Gençlik Derneği üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik hakkında bilgi veren Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Hakan Darılmazlar, kentteki sivil toplum çalışmalarını desteklediklerini ve gençlerin sivil toplum faaliyetlerine katılmalarında öncü olduklarını söyledi. Kitap okuma kampanyası ile çok anlamlı bir hareket başlattıklarını belirten Darılmazlar, “Kampanya kapsamında Bursa Gençlik Meclisi üyeleri ve Bursa’daki sivil toplum örgütleri, şehrin 5 ayrı noktasında okuma kampanyasını başlattı. Bizler burada sadece kitap okumuyoruz. Aynı zamanda insanların kitap okuma oranına da dikkat çekmek istiyoruz. İnsanları okuma konusunda özendirmeye çalışıyoruz. Osmangazi Gençlik Meclisi tarafından Osmangazi Tren İstasyonu’nda, Bursa Uludağ Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu (TOG) tarafından Görükle’de, İznik Gençlik Meclisi tarafından İznik’te ve Harmancık Gençlik Meclisi tarafından Harmancık’ta insanlar bir araya gelerek 2 saat boyunca kitap okuyor. Tüm Bursa gençleri kenetlenerek bu anlamlı etkinliği yürütüyor. Kitap okuma kampanyamız farklı zamanlarda şehrin farklı yerlerinde devam edecektir" dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ise, Bursa Kent Konseyi’nin farklı ve değişik çalışmalardan bir tanesini daha başlattıklarını ifade etti. Recep Altepe başkanlığındaki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla Bursa Kent Konseyi´nin Türkiye’nin en aktif ve en güçlü kent konseyi konumuna geldiğini hatırlatan Başkan Pala, "Gençlik Meclisimiz kitap ve gazete okuma ile ilgili kampanya gerçekleştiriyor. Türkiye’de 12 bin kişiye bir kitap düşüyor. Her 100 kişiden 4’ü kitap okuyor. Bu hiç iç açıcı bir durum değil. Türkiye’nin kültür düzeyinin artması şarttır. Bu noktada herkese önemli görevler düşmektedir. Bizler Bursa Kent Konseyi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda her türlü çalışmayı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Taha Aydın, Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin yaptığı bu çalışmayı yürekten kutladığını söyledi. Okuma oranının bu kadar düşük olduğu bir ülkede, gençlerin önemli bir eksikliği tamamlayacak eylem içerisinde olmalarını desteklediğini de dile getiren Aydın, kampanyanın başarıya ulaşmasını temenni etti.

Program Yapımcısı ve Sunucusu Doğukan Erdem Kutlu ise, Türkiye’nin yatırımcıların en gözde ülkesi haline geldiğini, ülkenin ekonomideki başarıyı kitap okuma oranında ise yakalayamadığını kaydetti. Her 100 kişiden 4’ünün kitap okuyor olmasını düşündürücü bulan Kutlu, kültürel ve sanatsal etkinliklerle beraber okuma alışkanlığını teşvik eden organizasyonların çoğalması gerektiğini anlattı. Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi’ni tebrik eden Kutlu, gençlerin güzel bir alışkanlığı insanlara hatırlattığını söyledi.

Kitap Okuma Kampanyası’na Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin yanı sıra Osmangazi, İznik ve Harmancık Gençlik meclisleriyle birlikte Uludağ Üniversitesi TOG da destek verdi. Kampanyaya katılan vatandaşlara, Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri tarafından Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’in yazdığı ´Gençlerle Başbaşa´ adlı kitabı hediye edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 24.07.2011 | Okunma sayısı:5100

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu