Haberler

GENÇLER HARMANCIK’TA BULUŞTU

Font Boyutu

12 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

GENÇLER HARMANCIK’TA BULUŞTU
- BURSA KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ TARAFINDAN BAŞLATILAN ‘BURSA GENÇLİK MECLİSLERİ BULUŞMALARI’NIN İKİNCİSİ HARMANCIK GENÇLİK MECLİSİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından başlatılan ‘Bursa Gençlik Meclisleri Buluşmaları’nın 2.’si Harmancık Gençlik Meclisi’nin ev sahipliğinde düzenlendi.

Harmancık Kaymakamlığı konferans sonunda gerçekleştirilen buluşmaya Bursa, Osmangazi, Nilüfer, İznik, İnegöl ve Harmancık Gençlik Meclisi üyeleri ile Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya katıldı.
Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Bursa ve ilçelerinde bulunan gençlik meclislerinin üyelerini Harmancık’ta ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Kentine sahip çıkan gençleri gördükçe geleceğe umutla baktığını söyleyen Başkan Çetinkaya, gençlik meclislerinin birer demokrasi okulu olduğunu belirtti. Gençlik meclislerinin günden güne güçlendiğini anımsatan Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Hakan Darılmazlar ise, karar alma mekanizmalarında artık gençlerin de söz sahibi olduğunu ifade etti. Tatil dönemi olmasına rağmen gençlerin bir araya gelebilmesinin umut verici olduğunu dile getiren Darılmazlar, “Bursa Gençlik Meclisleri Buluşması’nın ilkini mayıs ayı içerisinde Bursa’da gerçekleştirdik. Gençlik meclisleri buluşmalarının geçmişi Yerel Gündem 21 sürecine kadar uzanıyor. Bugün burada 6 gençlik meclisi bulunuyor. Çok yakında 3 ilçemizde daha gençlik meclisi kurulacak. Kentte faaliyet gösteren gençlik meclislerinin bir araya gelip ortak çalışmalar gerçekleştirmesi Türkiye için örnek teşkil edecektir. İlçelerde gençlik meclisi kurulmasını, çalışmalarının desteklenmesini kendimize görev edindik. Yeni kurulan ya da kurulması planlanan gençlik meclislerine yaptığımız ziyaretlerde, 16 yıllık tecrübelerimizi kendilerine aktarıyoruz” dedi.
Harmancık Gençlik Meclisi Başkanı İsmail Gedik ise, gençlerin, yerel yönetimlere fikir sunabilmesi ve katkı sağlaması için gençlik meclislerinin önemli olduğunu belirterek, Bursa’da bulunan gençlik meclislerinin ortak hareket etmesi sayesinde iyi sonuçların elde edileceğini söyledi.

Bilgi alışverişi
Buluşmanın 2. oturumunda gençlik meclisi başkanları ve yürütme kurulu üyeleri tarafından kurumlarının faaliyetleri hakkında bilgi verildi. İznik Gençlik Başkanı Duygu Teke, proje yazma eğitimi aldıklarını ve Orhaneli ilçesi Demirci Köyü İlköğretim Okulu’na kitap bağışında bulunduklarını belirtti. Osmangazi Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Muhammet Şahin Erkul, kişisel gelişim eğitimleri ile beraber gençlik pikniği ve yürüyüşü gerçekleştirdiklerini anlattı. Nilüfer Gençlik Meclisi Başkanı Ali Cenk Algün, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde bulunan bisiklet yolları üzerine çalışmalar gerçekleştirdiklerini anımsattı. İnegöl Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Enes Potoğlu, İnegöl’de gençlik şöleni düzenlediklerini hatırlattı. Harmancık Gençlik Meclisi adına söz alan Yakup Bayram ise 6 ay önce kurulduklarını, proje yarışması gerçekleştirdiklerini ve 19 Mayıs Gençlik Haftası’nda kutlama düzenlediklerini söyledi. Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Hakan Darılmazlar, Nisan ayı içerisinde gerçekleştirdikleri ‘Lise Temsilcileri Buluşması’nın çıktılarını bir rapor haline getirerek Milli Eğitim Bakanlığı, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Emniyet Müdürlüğü, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderildiğini ifade etti. Ayrıca Darılmazlar ‘İŞKUR’un Gençlere Yönelik İstihdam Fırsatları’ konulu düzenledikleri konferans ile gençleri bilgilendirdiklerini söyledi.
Toplantıya katılan meclislerin ortak kararıyla, 23 Temmuz Cumartesi günü saat 17.00’de eş zamanlı olarak kitap okuma kampanyası başlatılmasına ve bir sonraki toplantının İznik Gençlik Meclisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesine karar verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 12.07.2011 | Okunma sayısı:4567

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir