Haberler

GENÇ MUCİTLERDEN ÖZEL BULUŞLAR

Font Boyutu

11 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

GENÇ MUCİTLERDEN ÖZEL BULUŞLAR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, PROJE ŞENLİĞİNİN GENÇLERİN YETENEKLERİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİĞİNİ SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE; “BURSA, GENÇLERİMİZİN HAYAL GÜCÜYLE, DÜNYANIN TASARIM MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK” DEDİ.

BURSA – Bursa’da teknik ve meslek liselerinde öğrenim gören gençlerin ürettikleri projeler, ‘En İyiler ve En Yeniler Birarada Proje Şenliği’ kapsamında Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) fuayesinde sergileniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan ‘Proje Şenliği’, törenle başladı. Teknik ve meslek eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin buluşlarını görücüye çıkardıkları törene Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar katıldı.
Ali Osman Sönmez Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin halkoyunları gösterisi ile başlayan proje şenliğinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, lider, üreten, öncü kent Bursa ile ilgili güzel bir adım atıldığını söyledi. Bursa’ya yakışan bir faaliyetin hayat bulduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Ürettiğini Avrupa’ya Amerika’ya satan bir şehir, Bursa. Bursa, kendi markalarını, ürünlerini oluşturan, kendi tasarımlarını dünyaya pazarlayan bir şehir olsun. Üretimin yüzde 20’si Bursa’dan çıkıyor. Bizim kendi ürünlerimizi, markalarımızı ve tasarımlarımızı geliştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Gençlerimiz bizim şansımızdır”
Büyükşehir Belediyesi’nin yerli üretime odaklı projelerini anlatan Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da üretilen ilk araçları kısa sürede dünyaya tanıtacağız. Bu kentte ihtisas anlamında çalışan gençlerimiz, bizim en büyük şansımız. Bursa, kaliteli bir şehir. Sahip olduğumuz kaliteyi daha da geliştireceğiz. En büyük hayal ürünü tasarımlar, 20 yaş altında gerçekleştiriliyor. Gençlerimizin bu hayal gücünden yararlanmayı umuyoruz. Hem Bursa’yı hem ülkemizi daha ileriye götüreceğiz. İleride tasarımcılık alanında dünyanın merkezlerinden biri Bursa olacak” şeklinde konuştu.

“Bursa, yeni buluşların merkezi olacak”
Vali Şahabettin Harput ise konuşmasında, dünyadaki zengin ülkelerin sanayileşmiş, bilim ve teknolojiye hakim olan ülkeler olduğunu söyledi. Bursa’nın da sanayileşme noktasında lokomotif olduğunu belirten Vali Harput, Bursa’da yüzde 60 oranında teknik ve meslek okul bulunduğunu bu nedenle de kente büyük sorumluluk düştüğünü ifade ederek, “Biz Bursa’ya inanıyoruz, gençlerimize güveniyoruz. Çocukların beceri ve bilgilerini geliştirerek neler yapabileceklerini görmek için bu proje şenliğini çok önemsiyorum. Düzenli çalışmak, gençleri motive etmek ve desteklemek gerekir” dedi.
Vali Harput, yılsonunda Bursa’da bir ödüllü buluş fuarı düzenleneceğini de müjdeleyerek, “TÜBİTAK, KOSGEB ve yerel yönetimlerin desteğiyle bir fuar düzenleyeceğiz. Dereceye giren eserlere ödül verilecek ve eserler sergilenecek. Bursa’dan yeni mucitler çıkmasına destek olmalıyız. Bursa, yeni buluşların ve icatların merkezi ve markası olma yolunda emin adımlar atacaktır” diye konuştu.

Hedef kitle sanayici
İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise, proje şenliğine 40 okuldan 206 projenin katıldığını söyledi. Çalışmayla gençlerin yaptıkları projeleri sanayicilere tanıtmayı hedeflediklerini anlatan Gülsar, “Genç beyinlere tüm Bursa, sahip çıkmalıdır. Yerel yönetici ve merkezi idarenin desteği de bu konuda bizim cesaretimizi arttırıyor” dedi.
Açılış töreninin ardından stantları gezen protokol, öğrencilerin ürettikleri icatları ilgiyle izledi.
Tüketiciye sıcak simit sunan Simitmatik’ten buharlı meyve bahçesi projesine kadar pek çok özel projenin beğeniye sunulduğu şenlikte, 7 bin proje arasından Türkiye birincisi seçilen ve bedensel engelliler için otomatik sayfa çevirmeye yarayan proje büyük ilgi gördü.
Proje şenliğine, TÜBİTAK, KOSGEB, Nilüfer Belediyesi, Yıldırım Belediyesi, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Innovasıa Patent ve Uludağ İhracatçılar Birliği de destek verdi. Daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olan projeler; şenlik kapsamında ‘En İyi Proje’, ‘En İyi Tasarım’, ‘Ar-Ge ve İnovasyon’ kategorilerinde değerlendirmeye tabi tutulacaklar. Dereceye girecek projeler de Büyükşehir Belediyesi ve diğer kuruluşlarca ödüllendirilecek.

Şenliğe katılan okullar ve projeleri,
- A. Necati Yılmaz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Sihirli Kutu, Buz Mu, Şifrex)
- Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (MEBUS, Webteyiz, E-Koordinatörlük, Dijital Garson, Giyotin-Çizgi izleyen robot, Ne istersen o olurum, 1 beden alana 2 beden bedava, çocuk hastane pijaması, pnömatik pres, PLC kontrollü pnomatik kol, Nakışla işleme tekniği ile kaftan hazırlama, ALADAĞ-Sumo Robot, PEHLİVAN-Sumo Robot, Ertuğrul-Sumo Robot)
- Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Kaynak aparatı, Manyetik el tutacağı, Pratik el tırtıl çekme aparatı, Farklı ölçme alanlı mikrometre, Artırılabilir güç ünitesi, Sarsılmaz sedye, Güneş enerjili mini buzdolabı, Değişken raf sistemi, Deney mantıksal bilgisayarımla yapıyorum, Opcon, Bijon sökme aparatı, Atelye aydınlatması Floresan, Preslerde otomatik boyda hurda saç kesimi, Teleskop, Bursa cebimde)
- Bursa Çimento Fabrikası Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi (Asansör dolap, Elk. kum. devreleri (Simülasyonu) eğitim seti, Elektronik eğitim deney seti, Elektronik eğitim deney seti, Elektronik numaratör, Elektronik öneri kutusu, Excelde makrolar neye yarar, PIC 16F84A ile havada yazı, mikrodenetleyici deney seti, modüller elektrik kumanda deney seti, PLC simülatör deney seti, iki lambalı trafik lambası, PLC simülatör deney seti)

- BTSO Hayri Terzioğlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Çiçeksever)
- Bursa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (Damladamla yudumla, Her yaşta ilk yardım, Çek-tak)- Bursa Olgunlaşma Enstitüsü ve Pratik Kız Sanat Okulu (1 proje)
            (Engelsiz giysi)
- Coşkunöz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Tanker sulama sistemi)
- Demirtaşpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (ZDO, Çocuk televizyonu)
- Faik Çelik Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Sativa, Çeşnili deva tereyağı)
- Feriha Uyar Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Eğlensek, Mevsimatik)
- Gemlik Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Pedon, Aşmatik, USB duman savar)
- Hürriyet Teknik ve Meslek Lisesi (Işıklı çanta, Yalancı far, Mot öğrenmeyi kolaylaştırıcı eğitim materyali, Pencere aparatı, Suyu boşa akıtma elektrik üret, Acil durum havalandırma, Cankurtaran, Abdest aparatı, Sutachi, Doğalgazlı fırınlı soba, Optik aydınlatma, Çatal bıçak, Simit bağlama aparatı, Isı yalıtımlı perde veya pencere, Ay-Dop, Sumo robot, Sıra eğitim seti, Baskımatik, Simitmatik, GüveliKasa)

- İnegöl Alanyurt İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (E-odev.net, C.A.M.E.S.O.S Internet Tarayıcısı)
- İnegöl Dörtçelik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Otosay, Mevlana ve karanfil çiçeği, Sihirli çantam, Beceri deposu, Çizbul, İşbilir)
- İnegöl Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Şehir ve kültür, Bilgi Dünyası)
- İslam Uyar Ticaret Meslek Lisesi (Pir-ü Pak, Bursa ‘yı Yaşa ve Yaşat, Manilerimizle yaşayalım, Barkodlu beyanname)
- İznik Çok Programlı Lisesi (Toprağın ateşle dansı, Kabak çanağında pilav)
- Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Eko-Parke, Alobis (Açık lise online bilgi işlem sistemi), Driver Down (Online sürücü indirme sistemi), Minus Plus (Ön muhasebe programı), Sıfır fire aparatı)
- Mustafakemalpaşa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (Eksüda aspirasyon cihazı, Grup negatif sonuç pozitif, Güvenli angioket, Isın titre gülümse, İkisi bir arada, Pratik boyamatik, Yakalamatik, Yanık pantolonu)

- Mustafakemalpaşa Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Çek-Kur, Anneler yorulmasın çocuklar ıslanmasın, Muhasebe cetveli,
- Necatibey Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Aççalış, Engel(siz) Düş(l)er, Hey-Can, Kavmez, Lale Devri, Mimoza, Tatlı Keyif, Vitalebi, Yeşil Tatlar, Hayata Sayfa Aç)
- Nilüfer Mesleki Eğitim Merkezi (Bekerasyon)
- Osmangazi İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi (Bursa’da Zaman, SAYI-YORUM, Çantama Sığdıramadığım Kültürüm, Zembil)
- Osmangazi Çok Programlı Lise (Doğanın Gülen Yüzü, Geçmişin Dili, Ellerimle Görüyorum, Yakamoz, Macera Düş, Online Muhasebe Eğitimi, Zamane Lambası, Fonksiyonel “T” Cetveli, Gökkuşağı, Karagöz Kavramları Öğretiyor, Okul İşletme İletişim Portalı, İnteraktif Muhasebe Eğitimi, Vuvuzela)
- Ovaakça Şarık Tara Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Kompanzasyon Eğitim Seti, Mikrodenetleyici Eğitim Seti, PLC Deney Seti, Şapkasız Çıkmam, Telefon Santrali Deney Seti, Uydu Bağlantıları Deney Seti, E-Sayaç, Otomatik Transformatör Sarma Makinesi, Sistem12)
- Ş. Jandarma Komando Er Bahri Avcı Mesleki Eğitim Merkezi (Annelerin Gülü, Filo, Kaplumbağa Sırt Çantası)
- Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Ahşap Tarihi Eserlerin Dijital Ortamda Korunması, CNC Metal Kesme, CNC Torna, Kaybolanı Bulama, Su Filitreli Toz Maskesi, Akıllı Tekstil, Çevreci ve Hijyen, Modüler Elektrik – Elektronik Temrin Uygulama Masası, Anadolu Kartalı, I.Board (Dijital Tahta), Kolay Kılavuz, Kombiden Banyoya, Selçuklu ve Osmanlı Ahşap Süsleme Sanatı KÜNDEKÂRİ, Masaüstü CNC Freze, Otomatik Yoklama Sistemi, Sınırsız Işık, Yakmayan – Dökülmeyen demlik)
- Yenişehir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Apsis-Akıllı Projeksiyon Sistemi, Köprü Yaklaşma İkaz Projesi)
- Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (İç Mekanlarda Hava Kirleticilerin Havadan Temizlenmesi, Trafik Levhaları Dile Geldi)
- Yıldırım Beyazıt İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Hızlı Türk Kahvesi, Irboard, Okumatik, Pomarium)
- Yıldırım İMKB Kız Meslek Lisesi (Aşık Atma, Kartopu, Sevgi Elleri, Üçü Bir arada, Sanat Güneşi, Nakışlı Çizme, Hareketli korniş, Klasör Değil Kutu, Sesli Dergi, Sürprizli Balkabağı Tatlısı, İnci Taneleri, Sultan Sofrası, Sihirli Toplar, Sihirli Dokunuş, Dönme Dolap)
- Zuhal Dörtçelik Şenipek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Trafik Eğitimi, Ocak Off, Gözleri Almayan  Far Sistemi, Otomobil Hırsızlığını Önleyici Sistem, El Freni Sesli Uyarı Sistemi)
- Zübeydehanım Kız Teknik Ve Meslek Lisesi (Emeğin Hakkı)

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 11.05.2011 | Okunma sayısı:10877

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu