Haberler

GENÇ MUCİTLER GURURLA SUNAR

Font Boyutu

GENÇ MUCİTLER GURURLA SUNAR

- Bursa Genelindeki okulların çok özel projeleri Bursalıları bekliyor…
- Altepe: Bursa’yı tasarım kenti yapacağız..
- Almanya’da 15 bin, Amerika’da 45 bin, Türkiye’de 308…


Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen Teknik ve Meslek Liseleri Proje Şenliği 11 Mayıs Çarşamba günü başlıyor. Bursa genelindeki 46 okuldan toplam 206 projenin Merinos AKKM Fuaye alanında sergileneceği şenlik 3 gün sürecek. Tüketiciye sıcak simit sunan Simitmatik’ten, otomatik sayfa çeviricisine kadar pek çok özel proje, uygulamalı olarak Bursalıların beğenisine sunulacak.

Bir çoğu Bursa ve Türkiye çapında derece almış projelerin hem halkla hem de sanayiciyle buluşacağı şenlikle ilgili son detayları belirlemek üzere Necatibey Kız Meslek Lisesi’nde Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ve diğer yetkililerle bir toplantı yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın aslında bir tasarım kenti olması için çalıştıklarını ifade etti ve “Genç mucitlerimizin geliştirdiği tasarımlar umuyorum kentimize ve sanayimize yön verecektir” dedi. Kentin geleceğini planlarken gençlere ve özellikle de öğrencilere büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “Gençlerimizin önünü açabilirsek çok önemli projelerin çıkacağını düşünüyorum. Bu nedenle öğrencilerimizin daha önce ürettikleri ve tozlu raflara kaldırılan projeleri gün yüzüne çıkarıyor, sanayiciyle buluşturuyoruz.” şeklinde konuştu. Bursa genelinde üretilen projelerin sergilendiği bu denli geniş kapsamlı projeyi ilk kez gerçekleştirmekten mutluluk duyduğuna ifade eden Başkan Altepe, desteğinden ötürü İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’a teşekkür etti.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise, Avrupa ülkeleri ve Türkiye arasındaki patent başvurularına dikkat çekti. Yılda ortalama Almanya’da 15 bin, ABD’de 45 bin projenin uluslar arası patent için başvuruda bulunduğunu, Türkiye’de ise bu rakamın sadece 308 olduğunu hatırlatan Gülsar, “Gençlerimizin önünü açmamız gerekiyor. Bu da, bugün yaptığımız çalışmalarla olacaktır. Bursa genelindeki tüm mesleki ve teknik eğitim okullarının projelerini Bursa halkıyla ve sanayiciyle buluşturmamızda bize destek olduğu için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu çabaların ürününü önümüzdeki dönemlerde alacağımıza inanıyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek olan En İyiler ve En Yeniler Birarada Proje Şenliği 11 Mayıs’ta başlıyor. Bursa genelindeki Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinden 200’ü aşkın projenin katılacağı şenlik, Merinos AKKM Fuar alanında gerçekleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve TÜBİTAK, KOSGEB, Nilüfer Belediyesi, Yıldırım Belediyesi, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Innovasıa Patent ve Uludağ İhracatçılar Birliği desteği ile gerçekleştirilen şenlikte, aynı zamanda bir de yarışma yapılacak. Daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olan projeler; En İyi Proje, En İyi Tasarım, Ar-Ge ve İnovasyon kategorilerinde değerlendirmeye tabi tutulacaklar.

Dereceye girecek projeler, Büyükşehir Belediyesi ve diğer kuruluşlarca ödüllendirilecek. 3 gün sürecek proje şenliği kapsamında binlerce öğrenci Merinos AKKM’deki projeleri inceleme fırsatı bulacak. Sanayi alanındaki meslek kuruluşlarından temsilciler de projeleri inceleyerek, uygulanabilirliğini araştıracak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Fotoğraf:
Başkan Altepe ve İl Milli Eğitim Müdürü Gülsar, 7 bin proje arasından Türkiye birincisi seçilen ve bedensel engelliler için otomatik sayfa çevirmeye yarayan projeyi inceledi.

Tarih: 10.05.2011 | Okunma sayısı:5516

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu